>

KÜLTÜR-SANAT

Tiyatrokare’den Yeni Bir Müzikal “FOSFORLU”

Siz hiç ummadığınız bir anda, hiç ummadığınız bir kişiye aşık oldunuz mu?
 
   
 
 
     

Üstelik karşılıksız. Aşkınızın yaşabilmesini; dünyaki bütün iyi ve güzel şeyler için kendi hayatınızı seve seve feda edebilecek kadar önemsediniz mi? Siz Fosforlu’nun hikayesini biliyor musunuz?

Adını çevresine yansıttığı ışıktan alan Fosforlu, İstanbul’a aşık bir sokak kızıdır. Hayatı boyunca İstanbul sokaklarında karşılaştığı kabadayısından bekçisine, esnafından monşerine kadar her kişiyi önemsemiştir. İçinde bulunduğu durumu istisnasız bir şekilde benimseyen, yaşam sevinciyle dolu Fosforlu’nun hayatı, hiç beklemediği bir anda karşılaştığı erkeğin varlığı ile değişecektir. Hayatına ilk defa dışarıdan bakacak olan Fosforlu, onun yanında kendini sadece bir kadın gibi değil aynı zamanda bir insan gibi hissedecektir. Bu his; uğurunda ölmeye değerdir.

Türkiye’nin önemli kadın yazarlarından Suat Derviş’in anlatımıyla hayat bulan Fosforlu; Suat Derviş’in geçmişindeki pişmanlıklarının bir yansıması mıdır, yoksa Fosforlu’nun yaşadıklarını kadın gözüyle kaleme alabilmiş başarılı bir yazar mıdır?Zülfü Livaneli’nin romanından uyarlanan ve altı yıldır kapalı gişe oynanarak bir rekora imza atan “Leyla’nın Evi” nde Roxy rolüyle çok sevilen ve pekçok tiyatro ödülü kazanan Ayça Varlıer, bu kez “Fosforlu Cevriye” rolüyle parlayacak.

“Fosforlu Müzikali”nde Varlıer, güzelliği,cesareti ve dik duruşuyla efsane bir karakter olmuş olan bir hayat kadınını canlandıracak. Daha önce tiyatroya Gülriz Sururi tarafından uyarlanan ve sinemada Türkan Şoray’ın oynadığı Fosforlu Cevriye, İstanbul’un Galata semtinde, siyasi kimliği nedeniyle polisten kaçan bir adama aşık olan ve onu hayatında hiç tanımadığı bir baba, bir anne, bir kardeş, bir sevgili gibi sahiplenen bir kadının aşk öyküsünü anlatıyor.

Suat Derviş’in 1945’de yazılıp, 1970’lerde yayınlanan “Fosforlu Cevriye’ adlı romanından Tuncer Cücenoğlu tarafından uyarlanan oyunu, Tiyatrokare’ye konuk yönetmen olarak katılan Serkan Üstüner yönetiyor. Nedim Saban’ın yapımcılığını üstlendiği projenin yönetmen yardımcılığı ve dramaturjisi Cevdet Canver, özgün müziği Eylem Pelit ,dekor tasarımı Aslı Varlıer Pelit , koreografi Candaş Baş, Kostüm tasarım Hale Eren ,Işık tasarım Yüksel Aymaz ‘a ait.

Müzikalde,Ayça Varlıer, Fatih Dönmez, Pınar Yıldırım, Mert Canim, Cem Güler, Ece Duran Cevriye’nin yaşamına giren farklı karakterlere hayat veriyor.

Aşağıdaki link’e tıklayarak oyun tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=2T6r3GHzPU8&feature=youtu.be

Detaylı bilgi
https://www.facebook.com/pages/Tiyatrokare/261179425163


FOSFORLU

12 EYLÜL CUMARTESİ SAAT:20:30 ZORLU CENTER DRAMA
13 EYLÜL PAZAR SAAT:16:00 ZORLU CENTER DRAMA

4 EKİM PAZAR SAAT:16:00 CADDEBOSTAN KÜLT. MER.
6 EKİM SALI SAAT :20:30 KOZY KÜLT. MERK.
20 EKİM SALI SAAT:20:30 ZORLU CENTER DRAMA
24 EKİM CUMARTESİ SAAT:20:30 ZORLU CENTER DRAMA

7 KASIM C.TESİ SAAT :20:30 ZORLU CENTER DRAMA
8 KASIM PAZAR SAAT :16:00 ZORLU CENTER DRAMA
14 KASIM CUMARTESİ SAAT:20:30 KADIKÖY HALK.EĞİTM.

GİŞE VE BİLETİX SATIŞ : 78 TL


http://www.biletix.com/etkinlik-grup/105834052/ISTANBUL/tr
http://www.zorlucenterpsm.com/tr/fosforlu

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>