>

KÜLTÜR-SANAT

Trabzon’da Uluslararası Film Festivali Heyecanı

16-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında gençlik ve spor temasıyla bu yıl ilki düzenlenecek olan festival için, Cephanelik’te düzenlenen iftar buluşmasında Trabzon medyasına bilgi verildi.
 
   
 
 
     

Trabzon Uluslararası Film Festivali’nin (TUFFEST) tanıtım toplantısı, festivali düzenleyen İstanbul Trabzon Federasyonu (İTF) Başkanı Dursun Çağlayan, Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan Derneği (ANADER) Başkanı Asım Aykan, Festival Düzenleme Kurulu Başkanı Orhan Cihan, Festival Düzenleme Kurulu Üyesi Fedai Çakır, Festival Direktörü Ruhi Semiz, Festival Genel Koordinatörü İlhan Kantoğlu ve yerel medya mensuplarının katılımıyla gerçekleşti.

ANADER Başkanı Asım Aykan, “ANADER olarak Trabzonumuzda birçok ilklere imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Kültür ve sanat alanında da bir ilki gerçekleştirmek için yola çıktık. İstanbul Trabzon Federasyonu (İTF) ile bu sene gelecek nesillere ‘Trabzon’un Film Festivali Var’ diyecekleri bir miras bırakacağız.” dedi.

Aykan, Trabzon’un bir kültür kenti olduğunu vurgulayarak, şehrin çeşitli alanlarda ses getiren başarılarının ardında kültür ve sanata yapmış olduğu yatırımların büyük payı olduğunu kaydetti. Trabzon’un tarihi boyunca kültür ve sanat alanında başarılı örnekler çıkardığını, bugün de sanatın her dalında öne çıkan isimlere sahip olduğunu belirten Aykan, bu potansiyelin festivalle büyük bir güce dönüşeceğini ifade etti. TUFFEST’in panelleri, seminerleri, atölyeleri ve sergileri ile sanatseverleri bir araya toplayacağını ve kentin kültürel kimliğine katkı sağlayacak büyük bir organizasyon olmaya aday olduğunu ifade etti. Aykan, hedeflerinin TUFFEST’i uluslararası alanda bilinirliği olan kurumsal bir organizasyon haline getirmek olduğunu söyleyerek, festivalin gerçekleşmesi için yoğun çalışmalar yürüten İstanbul Trabzon Federasyonu’na teşekkürlerini sundu.

İTF Başkanı Dursun Çağlayan, “İstanbul’da Federasyon merkezimizde ortaya çıkan Trabzon’da bir film festivali yapma fikri bizleri çok heyecanlandırdı. Federasyon üyelerimiz ile çalışmalara hemen başladık. Aramızda yaptığımız istişareler sırasında bizleri İstanbul merkezinde ziyaret eden ANADER Başkanı sayın Asım Aykan ve ekibiyle görüşlerimizi paylaştık. Karşılıklı yaptığımız istişarelerden Trabzon ve bölgemiz için kültür ve sanat alanında çalışmaların olmasına ve bir film festivale ihtiyaç duyulduğu kanaatine vardık. Onların da bizler gibi heyecan duyması ile bugün bu noktaya geldik. Aylardır ince eleyip sık dokuyarak bugüne geldik” dedi.

Trabzon’a kültür ve sanat alanında katma değer sağlayacak uluslararası bir organizasyon kazandırma misyonuyla yola çıktıklarını ifade eden Çağlayan, ANADER’in büyük katkısının ardından, Trabzon Valiliği başta olmak üzere Trabzon’un birçok kurum ve kuruluşundan tam destek sözü aldıklarını belirtti. Doğu Karadeniz ve Trabzon’un sinema endüstrisi açısından doğal plato niteliğinde olduğunu ifade eden Çağlayan, TUFFEST’in geleceğe dönük en büyük hedefinin Trabzon ve çevresini uluslararası çapta film platosu haline getirmek olduğunu vurguladı. Trabzon’daki buluşmanın yerel medyaya öncelik veren, bilgilendirme amaçlı bir toplantı olduğunu söyleyen Çağlayan, “Artık hazırız ve Türkiye’ye ve dünyaya buradan ‘Trabzon’un Film Festivali Var’ diyoruz. Böylesine güzel bir işe katkısı olan herkesten Allah razı olsun” temennisinde bulundu.

Festival Direktörü Ruhi Semiz, “Trabzon Uluslararası Film Festivali (TUFFEST) tematik bir festival olma özelliğini taşıyor. İlki düzenlenecek olan festivalin bu yılki teması ‘spor ve gençlik’. Festivalde ulusal ve uluslararası film gösterimleri, ulusal ve uluslararası uzun metraj, kısa metraj ve belgesel film yarışmaları, dünya sinemasından film seçkisi gösterimleri, Yeşilçam film seçkisi gösterimleri sinema adına yer alacak” dedi.

Festival Festival Sözcüsü, yazar ve yönetmen Fedai Çakır, Trabzon’un TUFFEST gibi iddialı bir organizasyonu çoktan hak etmiş bir şehir olduğunu vurgulayarak, festivalin kente çok ciddi katkılar sağlayacağını belirtti. Çakır, “Nakdi ödüllerle Türk sinemasının gelişimine katkılarımızın yanı sıra diğer film festivallerinden farkımız olacaktır. Bu farkımızı da festivalin gala gecesi hepimiz yaşayıp görmüş olacağız” dedi.

10 günlük sinema maratonu

TUFFEST’te, ulusal ve uluslararası film gösterimleri, ulusal ve uluslararası uzun metraj, kısa metraj ve belgesel film yarışmaları, dünya sinemasından film seçkisi gösterimleri, Yeşilçam film seçkisi gösterimleri, paneller, atölye çalışmaları, sergiler, söyleşiler ve horon/kemençe ile Guinness rekor denemesi yer alacak.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>