>

KÜLTÜR-SANAT

Türk Yazarlar İçin Yurt Dışında Kitap Yayınlamak Artık Çok Kolay

Online kitap satış siteleri sundukları avantajlar ile ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da alanının en güçlü isimlerini yarattı.
 
   
 
 
     

Bugün Google arama çubuğuna “kitap” yazdığınız zaman karşınıza çıkan ilk isimlerin dünyanın en büyük uluslararası kitap satış siteleri Amazon, Barnes & Noble ve en büyük e-kitap satıcısı Smashwords olduğu düşünülürse, global arenada yabancı okurlarla buluşmanın yolunun biraz da bu sitelerden geçtiğini söylemek yanlış olmaz.

Türkiye’deki online kitap satış sitelerinin yanı sıra dünyanın en kapsamlı online satış sitelerinde, diğer bir deyişle her gün milyonlarca ziyaretçisi olan dev kitapevlerinin raflarında (indekslerinde) yer almak, sadece ülkemizdeki değil Türkiye dışında yaşayan okur potansiyelini değerlendirmek için yeni bir fırsat. Bu mecralar sadece yabancı dilde yayınlanan kitapları satmakla kalmıyor, Türkçe yayınları da kendi kullanıcılarıyla buluşturuyorlar.

Bir Amerikan şirketi olan Cosmo Publishing Company’nin Türkiye kolu olan Yazardan Direkt, Türk yazarların da bu dev kitapevlerinde kitaplarını basılı kitap (istek üzerine basım) ve e-kitap olarak yayınlama ve satma olanağını sunuyor. Daha öncesinde sadece isim yapmış birkaç yazarın şans bulabildiği bu platformlara şimdi Yazardan Direkt’in sahip olduğu uluslararası dağıtım ağı ile isteyen herkes dâhil olabilecek.

Uluslararası Dağıtım, Türk Yayıncılık Dünyası İçin Devrim Niteliğinde Bir Gelişme


Yazardan Direkt Kurucularından Gürhan Demirkan Türkiye’deki büyük online kitap satış sitelerine ek olarak yurt dışındaki okurlara da ulaşabilmeyi sağlayan yeni girişimleri hakkında şunları söylüyor “Geçtiğimiz günlerde Amazon’un yanı sıra Barnes&Noble ve Smashwords içinde de yer almaya başladık. Artık Türkçe kitapları da bu sitelerde satışa koyabiliyoruz. Barnes&Noble aynı zamanda fiziksel olarak da dünyanın en büyük kitabevi, Amerika’da 50 eyalette 750’den fazla mağazası var ve son yıllarda online satışları fiziksel satışlarını geçmiş durumda. Onların da bizim Kobo’ya benzer Nook adlı bir e-kitap okuyucuları var. Amazon e-kitap yöntemi olan Kindle’ın desteklemediği Türkçe’yi, Barnes& Noble e-kitapları destekliyor. Ayrıca basılı kitap olarak da İstek Üzerine Basım yöntemiyle kitap satışı yapılabiliyor. Smashwords ise dünyanın en büyük e-kitap sitelerinden biri. Sadece e-kitap satıyor ve Türkçe e-kitap yayınlanabiliyor. Bunu ülkemiz açısından çok sevindirici buluyorum.”

İster İngilizce İsterseniz de Türkçe Olarak Kitaplarınızı Yayınlayabilirsiniz

Bir ülkeyi tanımak kültürü, sosyal yaşamı, gelenekleri ve gündelik yaşamını anlayabilmek için o ülkenin kitapları tıpkı sinema filmleri ve müzikleri kadar önemli. Yazardan Direkt Kurucularından Sedef Kutlubay Türk sinemasının ve Türk müziğinin yurt dışına ulaştırılması kadar Türk yazın dünyasının da aynı şekilde yurt dışındaki okurlara ulaştırılmasının önemli olduğunun altını çizerken şöyle diyor “Ülkemizde çok satan olmuş bir yerli kitabın, yurt dışında kendini var edememesi ya da sahip olduğumuz dev isimlerin kitaplarının sadece bizlerde saklı olması biraz da bizim kendi edebiyat dünyamıza koyduğumuz sınır aslında. Ben bunu doğru bulmuyorum. Bugün sahip olduğumuz imkânlar Türk Edebiyatı’nın ülkemizde üretilen kitapların da dünyaya açılmasına olanak sağlıyor ve onların da bizi merak ettiği bilinen bir gerçek. Belki de gelişen teknolojinin yeniliklerine kendimizi açabilirsek, Türkçe kaynak arayan insanların ya da bir Türk yazarın ürettiği bir kitabın dışa açılmasını da sağlamış oluruz. Sonuçta bizde de kişisel gelişim, tarih, araştırma, roman, öykü, çocuk kitabı her konuda yazılan çok başarılı kitaplar var. Bunları yurt dışında yaşayan Türklere ya da Türkçe yayın ve kaynak arayan kişilere ulaştırabiliriz.”

Kişisel Yayıncılıkta da Dağıtım ve Satış Problemine Çözüm Sağlıyor


Dünyada yükselen bir trend olarak her geçen gün daha da rağbet gören kişisel yayıncılığın en büyük problemi olan dağıtım ve satış sorununa da çözüm getiren uluslararası online satış ağıyla, yeni yazarlar için kendi okurlarını yaratmak ve onlara ulaşmak daha da kolay hale gelmiş oluyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>