>

KÜLTÜR-SANAT

Türkiye Mozaiği Antalya Altın Portakal’dan Yansıdı

Ülkemizin tüm renkleri festivalde buluştu.
 
   
 
 
     

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında ve Elif Dağdeviren direktörlüğünde bu yıl 51.’si gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 18 Ekim Cumartesi akşamı Antalya EXPO Center’da düzenlenen kapanış töreni ile sona erdi.

Ülkemizin tüm renklerini ve kültürel zenginliğini beyaz perdede buluşturan festivalin “en iyileri”nin ödüllendirildiği gecede unutulmaz anlar yaşandı. Gecenin merakla beklenen sonuçları, 51 yıllık festival tarihinde nadir görülen bir şekilde tören öncesi basına sızmadı.

Ülkemizin Tüm Renkleri Festivalde Buluştu

En yeni ve başarılı örnekleri ile bu yıl tüm Türkiye’yi temsil eden, doğudan batıya geniş bir yelpazede ülkemizde ve dünyada yaşananların izdüşümünü beyaz perdeye yansıtan filmlerin katıldığı Altın Portakal’ın ödül töreni ilginç ve renkli anlara sahne oldu.

Sinemada kuşaklar arası farkların kendini gösterdiği gecede Yeşilçam’ın ustalarından Ertem Göreç’in Türk sineması ve Türkiye sineması kimliği üzerinden yaptığı yorum, ustanın arkasından sahneye çıkan ve git gide gençleşen kuşaklardan yönetmenler tarafından zarif tepkilerle dile getirildi. Göreç’in ödülünü verdiği Guruldayan Kalpler’in yönetmeni Ömer Uğur; “Yaşasın Özgür Türkiye Sineması” derken, ardından sahneye çıkan bütün yönetmenler de özelikle “Türkiye Sineması” deyimini vurgulayarak gerçekten kuşak atladığımızı, sinemadan yola çıkarak Türkiye ve dünyaya bakış açılarımızın değiştiğinin altını çizdi.

51. Altın Portakal’ın yola çıkış hedefleri arasında olan; sinemasal özgürlük, sinemanın buluşturucu, kapsayıcı dilinin geniş kitlelere ulaşması, bütün kimliklerin yer aldığı ve özellikle de her türlü politik ve sanatsal görüşün buluştuğu demokratik, ortak bir platform yaratma hedeflerinin de göstergesi olan bütün bu anlar, salonda da karşılığını buldu ve uzun süre alkışlandı. Bütün bir hafta boyunca her türden görüşü, fikri ve türü barındıran filmlerin yer aldığı programın da adeta özeti olan kapanış töreni, festival direktörü Elif Dağdeviren’in de söylediği gibi festival öncesinde çıkan eleştirilere net bir yanıt oldu.

Festivalin sinema sektörüne kazandırdığı en büyük kazanımlardan birisi de aldığı “En İyi Yönetmen” ödülü sırasında konuşan Onur Ünlü’nün de belirttiği bir sinema birliğinin oluşturulması için çalışmalara başlanması. Bu yıl ödül alanların, aldıkları ödül paralarından başlayarak buna katkıda bulunacak olmaları…

Antalya Halkı da Ödül Törenindeydi

Festival boyunca salonları doldurup filmleri izleyen, söyleşilere, yan etkinliklere, panellere, sergilere katılan Antalya halkı kapanış töreninin de bir parçasıydı. Bu yıl ilk kez sadece kırmızı halıya değil, ödül törenine de davet edilerek salona alınan izleyiciler, hafta boyunca takip ettikleri filmlerin tüm bileşenleriyle; oyuncular, yönetmenler, yapımcılar ve basınla; yan yana olma fırsatı buldular.

Expo Center’ın 5000 kişilik salonunda gerçekleşen geceyle ilgili; “Bu güne kadar hep kırmızı halının etrafında yer alıyorduk. Bu yıl ödül törenini ekrandan değil, başından sonuna salonda izleme fırsatı bulduk.” dediler. Ayrıca kırmızı halıda rahat ve sempatik tavırlarıyla seyircilerin arasına karışan Hollywood'un ünlü starı Jean-Claude Van Damme; kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen herkesle tek tek ilgilendi. Yanlarına giderek sohbet etti, poz verdi. Ödül töreni sırasında sahneye de davet edilen sanatçıya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından özel teşekkür ödülü verildi. Aynı zamanda doğum günü olan sanatçıya sürpriz olan bu ödül gecenin renkli anları arasında yerini aldı.

“Oflu Hocayı Aramak, O.H.A” Film Ekibinden Olgunluk Dersi

Halkın yoğun katılımı nedeni ile oturma düzeninde bazı aksaklıklar da yaşandı. Film ekiplerine ayrılmış yerlere oturanların kalkmaması üzerine ekip olarak arka tribüne geçen “Oflu Hocayı Aramak, O.H.A.” ekibi, aldıkları ödül için sahneye gelen yönetmenleri Levent Soyaslan’ın “Töreni tüm arkadaşlarımızla tribünde, halkla beraber izliyoruz, oradan manzara çok güzel. Ama her organizasyonda yaşanabilecek böyle sorunlar yüzünden slogan atacak değiliz. Bizi buraya davet edenlere teşekkür ederiz” diyerek gösterdikleri olgunluk nedeni ile salondan büyük alkış aldılar.

Sonuçlar Tören Öncesi Basına Sızmadı

Pek çok ilkin yaşandığı 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bu yıl yaşanan ilklerden birisi de hemen hemen ilk defa Ulusal Uzun Metraj Yarışma Jürisi’nin verdiği kararların basına sızmaması. Böylece bir Altın Portakal geleneği daha bozulmuş oldu! Yılmaz Erdoğan başkanlığında toplanan jürinin uzun saatler süren değerlendirme toplantısının ardından festival yönetimince büyük bir gizlilikle korunan sonuçları, yarışmacılar da dahil tüm Türkiye, canlı yayın sırasında aynı anda öğrendi.

Kiarostami Hem Ödül Aldı Hem Ödül Verdi

Gecede İran Yeni Dalga sinemasının usta ismi Abbas Kiarostami’ye Yaşam Boyu Onur ödülünü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Festival Başkanı Menderes Türel verdi. Kiarostami “Burada olmaktan onur duyuyorum. Buradaki insanlar ve festival için en iyi duygularımı paylaşıyorum” diyerek teşekkür etti.

Tevazusu ile hakiki bir usta olduğunu bir kez daha gösteren Kiarostami’nin En İyi film Ödülü’nü Kutluğ Ataman’a vermesi de gecenin görkemli anları arasında yer aldı.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>