>

KÜLTÜR-SANAT

Türkiye’nin Sinema Festivali Başladı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 48. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali görkemli törenle başladı.
 
   
 
 
     

Cam Piramit’teki ihtişamlı törene sinema, sanat ve basın dünyasının önemli isimleri katıldı.

48 Yaşında Dev Çınar…

Festivalin açılış töreni öncesi Atatürk Kültür Parkı’na yeni bir kimlik kazandıran Yıldız Geçidi Yolu’nda Açılış Kokteyli yapıldı. Açılışa, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, AKSAV Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda sanatçı katıldı. Koktelyde, İran’da hapis ve yasaklı yönetmenler, Jafar Panahi ve Mojtaba Mirtahmasb için “Panahi ve Mirtahmasb Özgürlük Mektupları Köşesi” açıldı. Bu köşede toplanacak özgürlük mektupları ptt posta yolu ile İran büyük elçiliğine gönderilecek…

Açılış kokteylinin ardından festivalin merakla beklenen bölümünde, kırmızı halıda sanatçılar boy göstererek Cam Piramit’e ulaştı. Antalyalılar alkışlarla yıldızlara sevgi gösterisinde bulundu. Yerli ve yabancı basının yoğun ilgi gösterdiği açılışta, film yıldızları güzellikleri ve görkemli kostümleriyle dikkat çekti.

48 yaşındaki festivalin sunuculuğunu Nazan Eckez yaptı. Eckez, festivalin evsahibi konumunda Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ı sahneye davet etti. Akaydın, bu yıl festivali “Kadın” odaklı olarak düzenlediklerini söyledi. Akaydın; "Ve kadın dünyaya dokundu" ana temasıyla, sinema özelinde, kadının günlük hayatımızdaki vazgeçilmezliğini yeniden ve yeniden anlatmaya çalışıyoruz. Düzenlediğimiz, panel, söyleşi, toplantı ve 1.Antalya Kadın Zirvesiyle, kadına şiddeti ve çözümünü tartışıyoruz. Bu utancın son bulmasını istiyoruz.

Yine festivale aldığımız filmler, düzenleyeceğimiz panel, söyleşi ve toplantılarla çocuk yaşta zorla evlenmelere karşı çıkıyor, "Çocuk gelinler olmasın" diyoruz.”dedi. Akaydın ayrıca geç gelen Altın Portakal Ödülleri’ne değinerek darbe ve sansür nedeniyle 1979 ve 1980’de verilemeyen ödülleri bu yıl vereceklerini söyleyerek Altın Portakal tarihindeki iki kara lekeyi temizleyeceklerini belirtti. İran’da yasaklı ve ev hapsinde bulunan yönetmenlere de destek veren Prof.Dr.Mustafa Akaydın, “Davet ettiğimiz, ancak hapis tutulduğu ve yurt dışına çıkışı yasaklandığı için aramızda bulunamayan İranlı yönetmenler Jafar Panahi ve Mojtaba Mirtamasb'a özgürlük taleplerimizi haykırıyoruz. Bugün başlattığımız kampanya ile İran Büyükelçiliği’ne "özgürlük mektupları" yollayacağız. Siz değerli misafirlerimizden bu kampanyaya destek vermenizi rica ediyorum. Niki Karami şahsında özgürlük mahkumu yönetmenlerimizi bir kez daha selamlıyorum...” diye konuştu. Akaydın son olarak, “Kadınlara özgürlük istiyoruz...Çocuk yaşta zorla evlendiren kızlarımıza özgürlük istiyoruz...Sinemaya, yönetmenlere ve sanatçılara özgürlük istiyoruz..Türkiye veya dünyanın herhangi bir yerinde düşüncelerinden dolayı baskı altında tutulan, sansüre maruz kalan, hapis edilen tüm düşünce suçlularına özgürlük istiyoruz.”dedi.

Türk sinemasının emekçileri ödüllendirildi…

Gecede Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Engin Çağlar Selda Alkor’dan, Rustam İbrahimbeyov İranlı yönetmen-oyuncu Niki Karimi’den, Mehmet Dinler Mine Soley’den, Tuncel Kurtiz İngiliz oyuncu-şarkıcı Jane Birkin’den, Perran Kutman, Prof.Dr.Mustafa Akaydın ve Şevket Altuğ’dan, Halit Akçatepe Tarık Akan’dan aldı. Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü Rutkay Aziz, Zuhal Olcay’dan aldı. Sinemada Emek Ödülü’nü Selahattin Geçgel Şerif Sezer’den, Yıldırım Önal Anı Ödülü’nü Suna Selen Salih Güney’den aldı.

“Sinema barıştır”

Gecenin en dikkat çekici anlarından biri Rutkay Aziz’in ödül konuşması oldu. Özgürlük, adalet, kadına şiddet gibi Türkiye’nin sıcak gündemini oluşturan konularda değerlendirmeler yapan Aziz, “Sinema kendi içinde barışı koruyarak insanlığa katkı sağlayacaktır.”dedi ve dakikalarca ayakta alkışlandı.

“Yılmaz Güney bana iki kanat taktı, Umut ve Sürü.”

Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü alan ve konuşmasını Yılmaz Güney’i anarak başlayan Tuncel Kurtiz, “Yılmaz Güney bana iki kanat taktı, Umut ve Sürü.. O filmlerden sonra dünyanın dört bir yanında farklı dillerinde farklı karakterlere büründüm ve daha sonra her yaptığım başarılı iş benim için ödül oldu”dedi. “Ve bu akşam aldığım ödülümü tüm basın emekçilerine adıyorum” dedi.

Açılış gecesinde dünyaca tanınan İngiliz oyuncu – şarkıcı Jane Birkin ve hem sesi hem de oyunculuğuyla herkesi büyüleyen Zuhal Olcay sahne aldı. Açılış töreni ödül alanların toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi ve 48. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali resmen başladı.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>