>

KÜLTÜR-SANAT

Uçan Süpürge’de bugün: 8 Mayıs Cumartesi

7. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivalinin 8 Mayıs Cumartesi programını görmek için tıklayın...
 
   
 
 
     



KIZILIRMAK SINEMASI

8 MAYIS CUMARTESİ

14:15 Lotte Reiniger (Kısa Filmler) / Lotte Reiniger (Short Films)

PRENS AHMET’İN MACERALARI/ THE ADVENTURES OF PRINCE AHMED


Prens Ahmet’in Maceraları, Halife’nin doğumgünü kutlamalarıyla başlar. Kötü niyetli büyücü, Halife’ye getirdiği uçan at karşılığında, ondan kızı Dinarzade’yi kendisine vermesini ister. Ancak Halife’nin oğlu Prens Ahmet buna razı olmayınca, büyücü prensi uçan ata bindirip kaçırır. Prens uzaklarda bir adaya ulaşır ve burada Peri Banu’yu görerek ona aşık olur. Ancak büyücü, Peri Banu’yu kandırıp Çin’e götürür. Bu sırada prens dağda bir cadı ile karşılaşır. Bu cadının da büyücüden alınacak intikamı vardır. Cadı prense yardım eder ve onun tam zamanında Peri Banu’yu kurtarmasını sağlar. Ama daha başetmeleri gereken bir sürü engel onları beklemektedir.


DOKTOR DOOLITTLE VE HAYVANLARI / DR DOOLITTLE AND HIS ANIMALS


CARMEN


PAPAGENO


UYUYAN GÜZEL / DORNRÖSCHEN / THE SLEEPING BEAUTY


HALİFE LEYLEK / KALIF STORCH / CALIPH STORK


AĞUSTOSBÖCEĞİ İLE KARINCA/ THE GRASSHOPPER AND THE ANT


LOTTE REINIGER’İN SANATI / THE ART OF LOTTE REINIGER




16:30 Mişli Geçmiş Zaman / Summer & Fall


Marie Sole Tognazzi’nin ilk filmi Mişli Geçmiş Zaman, uzun süredir yakın arkadaş olan beş gencin, sonbaharda birlikte geçirdikleri bir hafta sonu tatilinin öyküsü.
Roma dışında bir kır evinde son kez bir araya gelen gençlerin yaşamlarının sonraki dönemi için, bu tatil çok kesin olmasa da bir dönüm noktası olacaktır.
Beş arkadaşın beraber geçirdikleri gençlik döneminin belirsizliği ve gelecekteki öngörülemez değişimleri için kritik bir önem taşıyan bu evin satılıyor olması, bir sürü anıyı paylaştıkları bir dönemden çıkıp hayatlarının sınırları daha belirgin çizilmiş, kimlikleri, meslekleri, ilişkilerini netleştirdikleri başka bir dönemine doğru yönelişlerini ifade eden, adeta yakıcı bir metafora dönüşüyor. Mişli Geçmiş Zaman, küçük bütçeli ama iyi yönetilmiş bir gençlik filmi.



19:00 Wilbur Ölmek İstiyor / Wilbur Wants To Kill Himself


Lone Scherfig’in gönüllerde taht kuran filmi “Yeni Başlayanlar İçin İtalyanca”dan sonra çektiği Wilbur Ölmek İstiyor, ölüme karşı kazanılmış bir zaferden çok, yaşamın küçük anlarında saklı anlamı tartışan mütevazı bir film. Bir dizi savruluşun ardından Wilbur’u, Alice ve Alice’in kızı Mary’nin yanında gördüğümüzde “İşte Wilbur gerçek mutluluğu yakaladı” düşüncesinden çok “Wilbur artık kendini öldürmek istemiyor” fikrine kendimizi çaresizce daha yakın hissederiz. Zaten soğuk kış günlerinin, gri hastane odalarının, soluk renkli kitapların fonu oluşturduğu, intihar teşebbüslerinden göz açamadığımız bu bir buçuk saatlik filminde bize kanıtladığı da bu: Devam, devam...
İntihara meyilli Wilbur, melek yüzlü ve melek kalpli ağabey Harbour, mahcup ve hayat enerjisini yitirmiş Alice ve kızı Mary’nin sıradan öyküleriyle izlenmeyi sahiden de hak ediyor Wilburlu ölüm-yaşam macerası.



21:30 Francisca


Eski bir Doğu Alman ajanı olan Helmut (artık Bruno olmuştur) geçmişinden kurtulmak için kimlik değiştirir ve Meksika’ya yerleşir. Fakat Meksika gizli polisi tarafından yakalanır. Polis tarafından 68 hareketinin aktivistlerinden bir gruba sızması ve ajanlık yapması için zorlanır. Grubun başkanını öldürmekle görevlendirilen Bruno beklenmedik bir şekilde grubun militanlarından Adela’ya aşık olur. Bu durumda görevini yerine nasıl getirecektir?



KAVAKLIDERE SİNEMASI


11:30 Kayıp Denizciler / Lost Seamen


Geçen yıl sevgilisi tarafından dövülerek öldürülen oyuncu Marie Trintignant’ın da rol aldığı Kayıp Deniciler, deniz ve kara arasında kurduğu ilişkiyle, aslında kadın ve erkek arasındaki ilişkiyi anlatan bir film. Sahibinin yaşadığı parasal sorunlar nedeniyle Beyrut sahiline demirlenmiş bir gemi ve geriye kalan yalnızca 3 mürettebat: Lübnanlı kaptan Abdül Aziz, Yunanistanlı ikinci kaptan Diamantis ve Türkiyeli tayfa Nedim. Hepsinin birbirinden ilginç hikayeleri var ve işe bakın ki deniz, karadan bile daha hareketsiz!...



14:15 Başka Dünyanın Çiçekleri / Flowers Of Another World


Aile içi şiddet konulu son filmi Take My Eyes ile İspanya’nın Oscar’ını kucaklayan Bollain’in bir önceki filmi, Başka Dünyanın Çiçekleri. Cannes’daki Eleştirmenler Haftası’nda En İyi Film ödülünü alan, gösterildiği festivallerde büyük ilgi gören film, bugünün İspanyası’ndan kesitler sunuyor. Kadınlarla dolu bir otobüsün ‘Bekarlar Bayramı’na katılmak üzere küçük bir yerleşim merkezine girmesiyle başlayan film, göçmenlikten şovenizme ve yerleşim kültürüne kadar birçok sorunun art arda ortaya çıkmasıyla sertleşiyor. Pastoral bir dille kurgulanmış olan filmde Carmelo, Damián, Damián’ın annesi, Patricia, Milady, Alfanso, Marirrosi ve Oscar’ın hikâyeleri, an geliyor, hepimizin hikâyesine karışıyor.



16:30 Garantili Aydınlanma / Enlightenment Guaranteed


Orta yaş krizlerini atlatmak için Japonya’ya giden iki kardeşin modern ve geleneksel Japon kültürünün etkisiyle iç huzuru bulmasını anlatan film “kendini iyi hisset” tarzında bir komedi. Uwe ve Gustav kardeş olmalarına rağmen çok farklı iki karakterdir: Uwe, tam bir miskin pejmürde, Gustav ise bir feng-shui uzmanı. Uwe’nin karısı evdeki her şeyi ve çocukları alıp onu terk edince, o da başını yaslayıp ağlayacak bir omuz bulmak umuduyla kardeşine başvurur. Gustav da tam bu sıra Japonya’da bir Budist manastırında inzivaya çekilmek üzere yola çıkacaktır. Uwe’nin onun peşine takılmaktan başka çaresi kalmamıştır. Tabii bu Gustav’ın pek de hoşuna gitmez. İkili daha Tokyo’ya varır varmaz sorunlar başlar...



19:00 Bir Deve İçin Daha Kolay / It Is Easier For A Camel


Elliden fazla filmde oynamış bir aktris olan Valeria Bruni Tedeschi’nin ilk filmi Bir Deve İçin Daha Kolay’ın kahramanı Federica, filmin başında günah çıkarırken, çok zengin olduğu için kendini suçlu hissettiğini söyleyince, rahip, İncil’den bir alıntıyla ürkütücü bir yanıt verir: “Bir zenginin cennete gitmesi, bir devenin iğnenin deliğinden geçmesinden daha zordur.”
Babası ölüm döşeğindedir ve Federica, babasının ölümüyle kendisine kalacak mirastan kurtulmaya çalışır. Zenginliğin satın alacağı şeylerle ilgilenmeyip, mutlu olmanın yollarını arar. Bir parkta oturup anne olmanın hayalini kurar. Yazdığı oyunların ünlü bir yönetmen tarafından sahneye konulmasını arzular. Tiyatro oyunu yazmasını “burjuva hobisi” diye küçümseyen sevgilisi, işçi çocuğu devrimci Pierre’le tartışır. Hep “iğne deliğinden” geçmeye çalışır...



21:30 Hep Bir Azize Olmak İstedim / I Always Wanted To


Acılarıyla yüzleşmek yerine, hayatta kalabilmek ve ‘aklını korumak’ için onları “azizelik” mertebesine ulaşmak için malzemeye dönüştüren 17 yaşındaki
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>