>

KÜLTÜR-SANAT

Uluslararası Edirne Film Festivali Başladı

Cosmoturk’ün medya sponsoru olarak destek verdiği, 1. Uluslararası Edirne Film Festivali Başladı.
 
   
 
 
     

Türkiye, Bulgaristan, İsrail, Hırvatistan, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Rusya, Almanya, Arnavutluk, Fransa, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Sırbistan'dan film seçkilerinin sunulacağı 1. Uluslararası Edirne Film Festivali başladı.

Festivalin açılış gecesinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi'nde konuşan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kentin tarih boyunca çeşitli faaliyetlere ev sahipliği yaptığını, bu akşam da Uluslararası Edirne Film Festivali'nin ilk adımının atıldığını bildirdi.

"ARTIK ULUSLARARASI EDİRNE FİLM FESTİVALİ DE AKLA GELECEK"

Şahin, "Edirne denilince Selimiye, Kırkpınar akla geliyordu. Buna bir ilave daha yaptık, artık Uluslararası Edirne Film Festivali de akla gelecek" dedi. Festivalde farklı kültürler bir araya gelecek, ayrıca festival kültür turizmine de katkı sağlayacak" dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan
ise Edirne'nin gerek tarihsel gerekse jeopolitik konumu gereği Avrupa'yla Asya, Balkanlar'la Türkiye arasında geçiş noktasında olduğunu ifade etti. Edirne'nin Osmanlı Devleti'nin başkenti olduktan sonra tarihi eser sayısının artığını anlatan Gürkan, "Tarihi eser sayısı açısından Floransa'dan sonra dünyada metrekare başına düşen ikinci şehir olması bu anlamın en somut ifadesidir. Böyle muhteşem bir şehirde çok eksikliğini hissettiğimiz bir alanı bugün tamamlıyoruz" diye konuştu.

Festivalin Sanat Yönetmeni Yıldırım Yanılmaz da tüm sanat dallarının ortak temasının insan olduğunu, yapılan işe insanca yaklaşıldığında güzel şeyler ortaya çıktığını belirterek, festival kapsamında 30 filmin ulusal, uluslararası ve kısa film kategorilerinde değerlendirileceğini söyledi. Yanılmaz, etkinlikler kapsamında festivalin son gününe kadar çeşitli ülkelerden film seçkilerinin de sunulacağını kaydetti.

Festivalin jüri başkanlığı görevini üstlenen Fransa vatandaşı yönetmen Tony Gatlif, Paris'teki terör saldırıları nedeniyle festivale katılamadı. Gatlif'in festivale gönderdiği görüntülü mesajında "Sizinle olamamamın nedeni benim ve dostlarımın yasta olmasıdır. Birkaç gün önceki katliam mahallemde, sürekli kahve içmeye gittiğim kafede ve konser salonunda gerçekleşti. Pek çok genç insan kendilerine ait olmayan bir dava uğruna öldü. Büyük bir şok içerisindeyim. Fransa'da özgürlük denen eski alışkanlığımızdan asla ama asla vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Edirne Valisi Şahin sinema oyuncusu Murat Soydan'a, Belediye Başkanı Gürkan da Türk sineması afişlerini tasarlayan Erol Ağakay'a onur ödülü olan "Günebakan Heykelciği" takdim etti.

Festivalin açılış gecesine, Uluslararası ve Türk basın mensupları ile konukların katılımı büyüktü...

GÜNEBAKAN ÖDÜLÜ İÇİN YARIŞACAK ULUSLARARASI UZUN FİLM KATEGORİSİNDE;

"Bulgar Rapsodisi (Bulgaristan / İsrail), Dünyanın Sonundaki Köprü (Hırvatistan / Bosna Hersek), Eylülde Üç Gün (Makedonya / Kosova), Hoşça Kal Anne (Rusya), Kafe Bota (Arnavutluk / Fransa), Kurallar Böyle (Hırvatistan / Fransa), Neden Tarkovski Olamıyorum (Türkiye), Şamar Oğlanı (Slovakya / Çek Cumhuriyeti), Şifacı (Sırbistan), Yılan Kardeşler (Çek Cumhuriyeti)" yarışacak.

ULUSAL UZUN FİLM KATEGORİSİNDE;

"Abluka (Fransa / Türkiye / Katar), Çekmeceler (Türkiye), Dolanma (Türkiye), Eksik (Türkiye), Kar Korsanları (Türkiye), Kuzu (Türkiye / Almanya), Misafir (Türkiye / Almanya), Nefesim Kesilene Kadar (Türkiye / Almanya), Saklı (Türkiye), Sesime Gel (Türkiye)" filmleri değerlendirilecek.

ULUSAL KISA FİLM KATEGORİSİNDE DE TÜRKİYE'DEN;


Altın Vuruş, Azad, Çarşı, Denizaltı, Günah, İğne Deliği, Nar Zamanı, Salı, Sonuç, Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film, isimli filmler Günebakan Ödülü için jüri karşısına çıkacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>