>

KÖŞE YAZILARI | Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU

Çocuk ve Spor

Türkiye’nin en geniş kapsamlı ve en çok okunan kadın portalı olan Cosmoturk deki bu yazım da siz sevgili anne ve anne adaylarına... (Bora Çavuşoğlu)
 
   
 
 
     

Türkiye’nin en geniş kapsamlı ve en çok okunan kadın portalı olan Cosmoturk deki bu yazım da siz sevgili anne ve anne adaylarına en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlıklı gelişebilmeleri ve toplumumuz açısından ileri de sosyal birer birey olmalarında çocuklarımızın hayatında sporun öneminden bahsetmek istedim.

Şimdi bir kez daha kahvelerinizi alın ve arkanıza yaslanarak okumaya başlayın.

Sizin için hayatınızdaki en değerli varlık kimdir? Neyinizi dünyaları size verseler dahi asla başkalarına vermezsiniz? Ve canınız pahasına neyinizden vazgeçmezsiniz? Bu sorunun yanıtı anne ve baba olanlar için çok basittir. Evet, doğru cevap: Çocuk.

Çünkü çocukları, anne ve babanın birbirlerine olan sevgilerinin, aşklarının bir meyvesidir. Daha önemlisi çocukları onların yarınlarıdır, soylarının devamıdır. Bu nedenle İmkanları dahilinde çocuklarına güzel bir gelecek hazırlamak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Peki, çocuklarımız için neler yapmalıyız? Onları nasıl korumalı ve büyütmeliyiz? Bu soruların cevabı çok karmaşık bir denklem değildir. Ama basitte değildir.

Örneğin onlara harcamaları gerekenden daha fazla harçlık vermek yeterlimidir? Yada her istediklerini yerine getirmek sorunlarını çözmeye yardımcı olur mu? Sizlerinde bildiği gibi bunların hiçbiri doğru cevap olmayacağı gibi aksine çocuğunuza zarar veren faktörlerdir.

İçinde yaşadığımız yüzyılda maalesef sadece iyi ve güzel şeyler yaşanmamaktadır. Özellikle sigara, uyuşturucu, alkol gibi zararlı alışkanlıkların kullanımının 8 – 10 yaşlarına kadar inmiş olması, çocuklarımızı korumak adına durumun vahametini göstermektedir. Ayrıca bu nedenlerle birlikte kötü arkadaş çevresi, anne baba ilgisizliği gibi durumlar çocuğunuzun psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine de neden olmaktadır. Çocuklarımız açısından yaşanan bu olumsuzluklar ise, içinde yaşadığımız zamanın istenmeyen gerçeklerindendir. Anne Baba olarak onları içinden çıkmayacakları sorunlara düşmeden korumak ve doğru şekilde bilinçlendirip yönlendirmek, çocuklarınızın sorunlarını çözmekten daha kolaydır.

Bu gibi sorunlardan çocuğunuzu uzak tutmak ve onları sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren doğru ve yetenekli oldukları herhangi bir spor branşına yönlendirmek. Emin olun spor sayesinde çocuklarınızı, yukarıda saydığım birçok kötü alışkanlıktan uzak tutmayı başaracaksınız. Tabi bu noktada çocuklarınıza spor yaptırmak başlı başına yeterli değildir. Yani, ben çocuğumu bir spor okuluna yazdırayım gerisi hallolur demekle sadece kendinizi kandırmış olursunuz. Sporla birlikte düzenli olarak çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimini takip etmeniz gerekir. Gerekirse konunun uzmanlarından bu konuda yardım almalısınız. Hatta spora yönlendirmeden önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Unutmayınız ki Sporda yanlış yönlendirmeler çocuğunuzu spordan uzaklaştıracaktır.

Çocuğunuzu spora yönlendirirken şunu asla unutmamalısınız. Herkesin çocuğu futbolcu olacak yada profesyonel olarak hayat boyu spor yapacak diye bir kural yoktur. Ancak her anne baba çocuğunu, doğru zamanda ve yaşta spor yapmaya yönlendirmek zorundadır. Bu konuda duyarlı olmak emin olun çocuğunuzu zararlı alışkanlıklardan koruyacağı gibi, sağlıklı ve özgüveni gelişmiş bir birey olma yolunda çocuğunuza önemli katkılarda bulunacaktır.

Peki, ailelerin bu konuda ne yapmaları gerekmektedir? Bu sorunun cevabı çok önemlidir. Çoğu anne baba çocuklarının gelişim döneminde çocuklarını isteseler de hangi spor branşının çocukları için yararlı olacağı konusunda maalesef bilinçsizdirler. Çocuklarını kaç yaşında spora başlatmaları gerektiği konusu ise başka bir sorun teşkil etmektedir. Örneğin; Beş yaşında bir çocuk basketbola başlatılırımı? Yada günümüzde Futbol, ençok ilgi duyulan ve gelir getiren spor branşlarından deyip, biz bu çocuğu en iyisi futbolcu yapalım demek ne kadar doğrudur? Burada önemli olan nokta ailelerin düşünce ve istekleri değil, çocuklarının yetenekleri doğrultusunda ne istedikleridir. Çocuğunuz hangi branşı yaparken daha çok eğleniyor? Hangi spor branşına yeteneği var? Bu sorulara doğru cevabı bulmak çocuğunuza sporu sevdirebileceği gibi, onu başarılı bir sporcu olma yolunda emin adımlarla ilerlemesini sağlayacaktır.

Bu noktada sizlere yardımcı olması açısından küçük bilgiler vermek istiyorum.

Çeşitli bilimsel kaynaklara ve sporbilim.com web sitesinden yararlandığım bilgilere göre, çocukluk dönemi 11 -12 yaşına kadar olan dönemi kapsamaktadır. Yine aynı bilimsel kaynaklara göre 1 – 3 yaş küçük çocukluk, 3 -6 yaş okul öncesi çağı, 6 – 10 yaş aralığı birinci okul çocukluğu çağı, 10 – 12 yaş ise ikini okul çocukluğu çağını kapsamaktadır. Ancak burada önemli olan çocukluğun zihinsel ve fiziksel olarak genel anlamda ele alınmasıdır. Çünkü bazen çocuklar, yaşıtlarına göre daha erken yada geç gelişim gösterebilmektedirler.

Bu gelişime bağlı olarak, çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren rahatlıkla sportif aktiviteler yaptırmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, esnekliğin kazanılmaya başlandığı, el ayak koordinasyonunun gelişimine önemli katkısı bulunan Cimnastik, Tenis, Yüzme ve Çeşitli eğitsel oyunlar okul öncesi çağda yararlı olabilecek spor branşlarındandır. Okul çağı ile birlikte ise çocuğunuzu yetenekleri ve gelişimi doğrultusunda doğru spor branşlarına yönlendirmek için akademisyenlerden ve uzmanlardan mutlaka yardım almanız gerekmektedir. Aksi taktirde başta da söylediğim gibi belki çok iyi bir basketbol oyuncusu olabilecekken çocuğunuzun yeteneği olmadığı halde onu futbola yada başka bir branşa yönlendirerek hem kendi kariyerini bitirebileceğiniz gibi, belki de Ülkesine madalya kazandırabilecek bir sporcuyu daha doğmadan bitirmiş olursunuz.

Peki, çocuğunuzun düzenli spor yapması sadece onu kötü alışkanlıklardan korumanın yanı sıra başarılı bir sporcu olmasına katkıda bulunmasından başka ne gibi yararları vardır? Bu durumu da düşünmeli ve göz önünde bulundurmalısınız.

Sizin, ailenizin bir bireyi için atacağınız bu küçük adımın toplumsal olarak da büyük bir önemi bulunmaktadır. Öyle ki, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk "Türk sosyal bünyesinde spor hareketlerini düzenlemekle görevli olanlar, Türk çocuklarının spor hayatını yükseltmeyi düşünürken, sadece gösteriş için, herhangi bir yarışmada, kazanmak emeliyle, bir spor çizmezler. Esas olan, bütün, her yaştaki Türkler için beden eğitimi sağlamaktadır." Sözü ile konuya olan hassasiyetini de dile getirmektedir. Bu noktada, aslında sorumluluğun ailelerde olduğu kadar eğitimcilerde de aynı oranda olduğunu hatırlatmak istiyorum. Beden Eğitimi ve Spor bilimi eğitimi almış uzmanların, eğittikleri küçük sporcularına kendi çocuklarıymış gibi aynı hassasiyeti göstermeleri çok önemlidir. Spor sadece bir etkinlik değil, yarınlarımız için önemli bir devlet politikasıdır.

Ulu önderimizin spora bakış açısını ve spor politikasını "Müsbet bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar, beden terbiyesinde de kabiliyeti arttırmış ve yükselmiş olan erdemli, kuvvetli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin açık dileğidir" sözleri ile açık şekilde ortaya koymaktadır.

Sonuç olarak, siz değerli okurlarıma şunları söylemek gerekirse; Çocuklarınızın zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkıda bunmak için, onları zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak için çocuklarınızı spor yapmaya teşvik ediniz. Bu sayede hem onların gelişimlerine katkıda bulunurken beklide Ulusalcı, Atatürk Milliyetçisi bireyler olarak çocuklarınızı yarınlarımıza hazırlayabilirisiniz.

Unutmayınız! Bugünün çocukları, yarının genç bireyleridir. Bedenen ve Zihnen gelişmiş, güçlü Atatürkçü genç bireyleri.

Son olarak gerek sosyal paylaşım siteleri üzerinden, gerekse mail adresime gönderdiğiniz maillerden dolayı hepinize çok teşekkür ederim.

Fikirleriniz benim için önemli.

Saygılarımla.

Yazar Notu: Çocuk gelişimi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen okurlarım www.sporbilim.com web adresinden yararlanabilirler.


Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>