>

KÖŞE YAZILARI | Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU

Balık Adam Olmaya Hazır Mısınız?

Scuba Diving (Dalış Yapma Zamanı Geliyor) Balık Adam Olmaya Hazır Mısınız? (Dr. Bora Çavuşoğlu)
 
   
 
 
     

Malum Mart ayının bitmesine sayılı günler kala Nisan ayı ile birlikte Bahar mevsimine de hoş geldin diyeceğiz. Dalış sporu ile ilgilenenler içinse Baharın gelmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Baharla birlikte havalar ısınmaya başlar ve buna bağlı olarak balık adamların da denizlere açılma zamanı gelir.

Dalış yapmak ayrı bir heyecan ve zevk olmakla birlikte dalış yapmak için yapılan yolculuklarda ayrı bir heyecan ve güzellik taşır.

Örneğin 23 – 24 Nisan 2011 tarihlerinde Bodruma dalış yapmak için gidecek biri olarak size bu heyecanlı süreçten biraz olsun bahsetmek istiyorum.

Bodruma yola çıkmak üzere gece dalış grubunuzun toplandığı otobüsle hareket edersiniz. Bu otobüsün içerisinde sizin gibi dalış yapmaktan, maceradan ve sosyal aktivitelerden zevk alan insanlarla birlikte olmanın heyecanı ayrı bir güzelliktir.

Gece neşe ve sohbet içerisinde geçen bir yolculuktan sonra sabah erkenden otelinize yerleşirsiniz ve ardından toplu halde kahvaltınızı ettikten sonra dalış yapmak üzere tekneye gitmek için yola koyulursunuz.

Tekneye bindiğinizde, Dalış yapacağınız yere ulaşıncaya kadar teknede insanlarla sohbet eder güneşlenir ve denizin size verdiği huzuru iliklerinize kadar hissedersiniz. Sonra ilk dalış için teknede dalış kıyafetlerinizi giyer ve kendinizi mavi suların güzel kollarına bırakırsınız.

İlk dalışınızı yapmak emin olun sizi çok ama çok acıktırır. Bu nedenle sudan çıktıktan sonra grup arkadaşlarınızla birlikte neşe içerisinde denizin ortasında öğlen yemeğinizi yer ve ikinci dalışınızı yapacağınız koya gidene kadar teknede dinlenir yada isterseniz huzur içerisinde kısacık bir şekerleme yaparsınız.

Daha sonra İlk dalışta olduğu gibi aynı şekilde ikinci dalışınızı tamamladıktan sonra akşam yemeği ve eğlence için otelinize geçersiniz.

Grupça Bodrumda yenen akşam yemeğinin tadı bambaşka olur. O akşam, amaç karın doyurmak değil sohbet etmektir. Muhtemelen yemeğinizde güzel bir mevsim balığı olur. Yanında ne içeceğinize ise kendinize karar verin.

Daha sonra yorucu ama bir o kadar da eğlenceli günün ardından güzel bir uyku uyumak için otelinize dönersiniz.

Pazar günü ise sabah erkenden Cumartesi günü yaptığınız keyifli dalışların aynılarını farklı koylarda yapmak için teknenize gitmek üzere yola koyulursunuz.

Pazar günü olan dalışlarınızı da aynı şekilde tamamladıktan sonra, gün batımında dalışlarınızı tamamlamış olmanın mutluluğuyla İstanbul’a doğru hareket edersiniz.

Emin olun eve dönüşte aklınızda kalan tek şey mavi suların verdiği huzur ve geçirdiğiniz güzel ve size ait hafta sonudur. Bu nedenle kısa zamanda, sabırsızlıkla bir sonraki dalış etkinliğini arkadaşlarınızla ve eğitmeninizle konuşmaya başlarsınız.

Yaklaşık iki sene önce Mısıra dalış yapmak için gittiğimi ve deneme dalışı yaptığımı sizlerle paylaşmıştım. Aradan geçen zamana baktığımda bana haz veren bu etkinliği neden halen profesyonelce öğrenmediğimi düşündüm ve karar verdim.

Artık ertelemeyeceğim. Ertelemeye katlığınız her şey kaçırılmış bir fırsat olarak karşınıza çıkıyor. Hayat zevklerinizi ertelemeye değmeyecek kadar kısa.

Bu nedenle, Dalış eğitmeni Emre Ulaş Özdal ın düzenleyeceği ve teorik eğitimleri 9/10/16/17 Nisan tarihlerinde dört gün sürecek olan ve toplamda 10 saatlik teorik eğitim alarak profesyonel balık adam olma yolunda ilk adımı atacağım.

Emre hoca Yavru Vatan Kıbrıs da bulunan Yakın Doğu Üniversitesi, Beden Eğitimi Ve Spor Bölümü mezunu olan ve dalış konusuna uzun bir mesai harcamış değerli biri. Kendisiyle sohbet ettiğimde dalışın iyi bir eğitmenden alınan eğitim ve dikkat sayesinde dünyanın en tehlikesiz sporu olduğunu belirtmesi beni açıkçası fazlasıyla rahatlattı. Tabi olay bunlarla da bitmiyor dalış için bindiğiniz teknenin kullanışlı ve temiz olması, personelin konusuna hakim olması, kullanılan dalış malzemelerinin kalitesi ve yeniliği, hijyenik olması kişi açısından dalış sporunu daha da güvenli hale getirdiğinin altını çiziyor.

Hocanın konusundaki deneyiminin yanı sıra teorik eğitimleri çalışıyoruz iki güne sığdırın dememe rağmen konunun önemine dikkat çekerek bunu kibarca ve saygılı bir şekilde reddetmesi beni açıkçası fazlasıyla mutlu etti. Tabi böyle rahatlatıcı ve güven verici bir konuşma sonrasında bu eğitimi Emre hocadan almamak büyük hata olur.

Bu konuda emre hocaya soru sormak yada dalış eğitimlerine benimle birlikte katılmak isteyenler bana mail yoluyla ulaşabilirler. Kendilerini hocaya yönlendireceğim.

Bodrum Nisanda bekler.JOLLY JOKER BALANS VE "KOZ" EŞİTTİR GÜZEL MÜZİK


Aslında sizlere geçen hafta "Koz" grubundan bahsetmiştim. Grup bomba gibi bir parça olan ve ilk albümlerine de ismini veren " Beklemeye Devam" kapsamında 10 Mart gecesi" Jolly Joker Balans da" hayranlarıyla buluşarak yeni albümlerini müzik severlere tanıttılar.

Bende grubun gitaristi Burak Akçaoğlu tarafından albüm tanıtımı gecesine davet edilenler arasındaydım. Konser gecesi için şunu söylemeliyim ki o gece Balansı salladılar.

Çok güzel bir albüm olmuş. Ellerine sağlık. Çoğu yeni grupların yaptığı ve ticari kaygı ile birbirine benzeyen tarzlarından uzaklaşarak birbirinden güzel parçalarla bizlere güzel bir müzik ziyafeti verdiler. O gece Şarkıcı, Besteci ve Söz yazarı Yaşarın her zaman severek dinlediğim Kör Bıçak isimli şarkısına farklı bir sound katarak Yaşarla birlikte seslendirmeleri ise dinleyenlere büyük sürpriz oldu.

Bunun için kendilerine teşekkür ediyor, sizlere "Beklemeye Devam" albümünü dinlemenizi öneriyorum.

Son olarak gruba http://www.kozmuzik.com/ adresinden ulaşabilir, yada sosyal paylaşım ağı Facebook üzerinden "Koz" yazarak hayran sayfasına üye olabilirsiniz.

KENDİNİZE İYİLİK YAPIN VE ORGANİK ÜRÜNLER KULLANIN

Son yıllarda sağlığımıza daha da fazla dikkat etmek için eski alışkanlıklarımızın çoğundan vazgeçmeye başladık. Aslına bakarsanız bilinçli bireylerin çoğalması Ülkem adına bana gurur veriyor.

Kapalı alanlarda Sigara içme yasağının kanunlaştırılması ve buna bağlı olarak toplumun bu konuda basın yayın aracılığıyla daha da fazla bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi ayrı bir mutluluk.

Bununla birlikte düzenli olarak Spor yapan, yediğine içtiğine dikkat eden, kimyasal yerine organik bakım ürünleri kullanan bireylerin artması ise insanlarının yaşam kalitelerine ne kadar dikkat ettiklerini gösteriyor.

İnternet kullanımının artması ise bu doğal ve birbirinden güzel ürünlere ulaşmamız konusunda bizi fazlasıyla rahatlatıyor.

http://www.saru.com.tr/
doğal, organik ürünleri kapınıza kadar getiren bir internet sitesi. Siteyi incelemenizi öneririm. Sitede kadın ve erkekler için birbirinden farklı onlarca ürün var. Organik diş macunundan tutun da saç bakım ürünlerine, cilt bakımı ürünlere kadar ihtiyacınıza yönelik her türlü ürün bulunuyor.

Sitenin tasarımı kolay, anlaşılır ve hoş. En anlamlısı ise sizi zaman kaybından kurtararak istediğiniz ürünleri kapınıza kadar getirtmeleri. Yetkililerini kutluyorum.

Ama ben illa yerinde gidip göreceğim derseniz ve bunu yazın sıcaklardan korunmak için tatil yerlerinde gerçekleştirmek isterseniz önümüzdeki yaz "Maxx Royal Belek Golf & Spa" otelde, Belek Antalya da "Saru" bir şubesini açmaya hazırlanıyor. Bana bu bilgiyi veren Saru markası işletmecisi Elif Çetin, tüm amaçlarının insanlara düzgün ve kaliteli hizmet vererek sektördeki yerlerini daha da sağlamlaştırmak olduğunu söylüyor.

Ne diyelim; İnsan verdiği sözle anılırmış derler. Elif hanım madem düzgün, sağlıklı ve insanları mutlu etmek üzere Ülkesine yakışır hizmet vermek istiyor, bende kendisine yolu açık olsun diyorum.

FINDIK DEYİP GEÇMEYİN

Bir avuç fındığın nelere kadir olduğunu yıllarca reklamlardan izledik. İşin şakası biryana çok iyi bir enerji kaynağı olan fındık, aynı zamanda kalp ve damar sağlığı açısından da önemli bir yemiş.

Ancak sağlık açısından bu kadar önemli bir yemişin aynı zamanda sofralarımıza da iyi ve doğru standartlarda paketlenmiş olarak gelmesi gerekir ki bizlerde güvenle tüketebilelim.

Bu nedenle işlerini düzgün yapan insanlara her zaman hak ettikleri değerin verilmesi gerektiği kanısındayım. Bunlardan biriside "Göksa Avella" markası adı altından fındıkları kavrulmuş, kıyılmış, dilimlenmiş olarak hazırlamanın dışında, doğal fındık içi haline getirmek için özle marinalarda ayıklayan ve bizlere ulaştıran Sacit Özkan. Sacit bey 1994 yılından beri fındığın merkezi olan Ordu da gerek Ordululara gerekse http://www.findikalsat.com/ yada sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden Findikalsat.com üzerinden tüm Türkiye ye dağıtım yapıyorlar.

Sacit bey, sektörde çok eski olduklarını ve önceliklerinin temiz ve sağlıklı koşullarda paketlenen fındıkları tüketicilere ulaştırarak insanlara kaliteli hizmet vermek istediklerini söylüyor.

Her türlü soru ve görüşleriniz için bana boracavusoglu@windowslive.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Not: Bu yazıda sizlere Saru ve Fındıkalsat hakkında bilgiler verdim. Bu yazılar herhangi bir reklam amacı taşımamaktadır. Ve ben bu firmalardan herhangi bir reklam ücreti almadım. Sadece bana ulaşan ve yaptıkları işi ne kadar severek yaptıklarını anlatmak ve göstermek isteyen iki değerli insanın biraz olsun taktir edilmeleri gerekliliğine inandığım için köşemde yer verdim. Kendilerine başarılar diler topluma kaliteli hizmet sunmaya devam etmeleri konusunda her zaman aynı heyecan ve enerjiyi taşımalarını öneririm.

Çok güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

Dr. Bora Çavuşoğlu


Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>