>

KÖŞE YAZILARI | Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU

Spora Yapılan Yatırım Yarınlara Yapılan Yatırımdır.

Dün akşam muhteşem bir şovla Türk Telekom Arena Galatasaray - Ajax maçıyla birlikte sporseverlere merhaba dedi.
 
   
 
 
     

Şükrü Saraçoğlu, Fi-Yapı İnönü Stadı, İşlevselliği tartışılsa da Olimpiyat stadı derken Türk Telekom Arena.

Sadece stadyumların değil, yeni ve çok amaçlı spor kompleks’lerinin açılması ülke sporunun gelişmesi açısından ve Türkiye’nin tanıtımı açısından son derece önem taşımaktadır.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirlerin dışında Anadolu’nun farklı yerlerinde de aynı şekilde yatırımların artması ve spor merkezlerinin açılması şart.

Önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapılması açısından yeni stadyumlar ve spor salonlarının yanı sıra farklı spor branşlarının yapıldığı spor merkezlerinin yurdun dört bir yanına inşa edilmesi gerekmektedir.

Ancak iş sadece yeni spor kompleks’lerinin yapılmasıyla da bitmiyor. Ülke tanıtımı açısından yapılan yeni spor merkezlerini dünyanın dört bir yanından gelen seyircilerle doldurmak da gerekiyor.

Bunun için yurt dışı bağlantılarınızı sağlamlaştıracaksınız, federasyonlarla aranız iyi olacak, sizi temsil edecek nitelikli insanları yetiştireceksiniz.

Spor yöneticiliği alanında eğitim almış yeni mezun öğrencilere, gençlere şans vereceksiniz.

Yeni sporcular yetiştireceksiniz. Evet, en önemli konu eğer Türk sporunu ilerletmek, uluslar arası başarılar elde etmek, vizyonunuzu genişletmek istiyorsanız Türk sporcusunu destekleyip, geriden gelenlere de şans verip onların yetişmesine katkıda bulunacaksınız.

Yüzme branşını ele alalım. Bugün bizi temsil edebilecek kaç tane sporcu var dersem eminim iki isim bulmakta zorlanırsınız. Ancak bunda sizin hiçbir suçunuz yok. Çünkü elde edilmiş doğru dürüst bir başarı yok. Zaten temsil edenlerde bugün müsabakalarda yarışmak yerine medyatik olmayı, dans etmeyi seçiyorlar. Umarım yeni alanlarında başarılı olurlar ve Ülkemizi dans yarışlarında başarıyla temsil ederler.

34 yaşına gelerek profesyonel sporcu olmak adına yaşı hayli geçkin bir sporcunun her ay maddi olarak onbin dolarlık bir maaşla desteklenmesi yerine bu paranın, hırslı, ihtiyacı olan gençlere verilmesi isabet olacağı kansındayım. Yüzme federasyonu da bu durumun farkına varmış olacak ki malum sporcunun maddi desteğini kesme kararı alarak yerinde bir davranış göstermiştir. Televizyondan gelen para kendisine zaten yeter.

Bugün Beden eğitimi spor yüksek okullarında eğitim gören profesyonel ya da amatör onlarca sporcu öğrencilerimiz var. Spor yöneticiliği üzerine eğitim gören öğrencilerimiz var. Bu gençlere şans verildikçe önleri açıldıkça Türk sporu da hak ettiği daha iyi yerlere gelecektir. Yeter ki onlara bir şans verelim, önlerini açalım.

Görüşmek dileğiyle.

Bora Çavuşoğlu
boracavusoglu@windowslive.com


Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>