>

KÜLTÜR-SANAT

Urart’ta Tasarım Sergisi

Stuttgart’ta yaşayan özgün Alman tasarımcısı SABINE MESCHER-LEITNER, uzun yıllar kendi atölyesinde grafik tasarımcısı olarak çalıştı.
 
   
 
 
     

Yaklaşık 10 yıl önce İtalya’ya yaptığı bir seyahatinde, yürüyüşe çıktığı esnada yolda bulduğu kırık bir şampanya şişesi; bu figuratif tasarımlarına esin kaynağı olmuş. Bu kırık şampanya şişesini Stuttgart’a götürüp evinde vazo olarak değerlendirmeyi düşünmüş ve böylece kendi içindeki yaratıcılığa doğru yeni bir yolculuğu başlatmış...Geri dönüşüm kutularından, çevresinden, cam atölyelerinden aldığı artık cam ve kırık şişeleri, kesme, oyma ve cila tekniklerini kullanarak tasarlıyor, onlara figuratif bir kimlik kazandırıyor. Ve bu objeleri GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLABİLECEK BOŞ ŞİŞELER anlamında; Leergut Figurinen diye isimlendiriyor.Dört veya beş parçadan oluşan, değişik şekillerde içiçe geçebilen ve farklı şekillere bürünebilen bu objeleri; hayatının belli noktalarında karşısına çıkan figurler ile ilişkilendirerek isimlendiriyor.

İlk kez İstanbul’da ve kapılarını sadece bu sergi için özel olarak açan Urart Sanat Galerisi’nde sergileyeceği objeleri üç grubu ayırıyor:

DANSÇILAR: Tanıdığı, tanıştığı kişilerden esinlerek tasarladığı güclü ve figür benzetmelerinin olduğu objeler.

KURBANLAR: Post ve kürk motiflerinin yeraldığı çeşitli hayvan grafikleri.

GRAFİKLER: Orjinal camın yapısı ve cizgisi bozulmadan tasarlanan parcalar.

Sergi; Urart Sanat Galerisi’nde 16 Mayıs-17 Haziran tarihleri arasında gezilebilir.

Urart Sanat Galerisi
Abdi İpekçi Caddesi, 18/1, Nişantaşı İstanbul


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>