>

KÜLTÜR-SANAT

Van Gölü Film Festivalin’de Saklı Hayatlar ve İz’e Büyük İlgi

Van sinemaseverlerden A.Haluk Ünal ve Tayfur Aydın’ın yönetmenliklerini yaptığı filmlerine büyük ilgi gördü...
 
   
 
 
     

A.Haluk Ünal’ın yönettiği ve Ceren Hindistan, Yusuf Akgün, Lâçin Ceylan ile Zerrin Sümer’in oynadığı Saklı Hayatlar, beyazperdede Alevi kızla Sünni oğlanın imkânsız aşkına değinen filmler görmüştük ancak Alevi toplumunun yaşamak zorunda bırakıldığı ötekileştirmeyi doğrudan konu edinen bir film yapılmamıştı şimdiye kadar. Alevilerin karşı karşıya kaldığı toplumsal baskı ve önyargılar artık Yeşilçam’ın senaryolarına da giriyor. Kültür Bakanlığı Fonu’ndan da destek alan Saklı Hayatlar bu konuda bir ilk film olma özelliği taşıyor.

Tayfur Aydın’ın yönettiği ve Necmettin Çobanoğlu, Bilal Bulut, Melahat Bayram ile Serdar Orçin’in oynadığı İz, Şeristan 80 yaşında, İstanbul’daki gecekondulardan birinde oğlu Mirza, torunları Hevi, Leyla ve Meryem ile birlikte yaşamaktadır. Bir sabah kötü bir düşten uyanan Şeristan’ın sıradan yaşamı, bir yolculuk doğuracak şekilde sona erer. Oğlu Mirza ve torunu Hevi ile birlikte 20 yıl önce terk ettikleri Batman’a doğru yola çıkarlar. Şeristan’ın hayatına dair bütün gerçekler yolculuk sürecinde ortaya çıkar.

Gösterimlerinden sonra filmlerin yönetmenleri A. Haluk Ünal ve Tayfur Aydın seyircilerin sorularını yanıtladılar.

Festival 6. günü Simurg-Ruhi Karadağ, Ferah Feza-Elif Refiğ ve Bu Bir Film Değildir-Cafer Panahi film gösterimleriyle devam edecek.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>