>

KÜLTÜR-SANAT

Yasaklar İçindeki Kadınların Öyküsü

Çinli Yazarlar Derneği Başkanı Tie Ning, Çin’in kültür yapısını usta kalemiyle tüm dünyaya sundu.
 
   
 
 
     

Şimdi sıra Türkiye’de! Çin’de 20. yüzyıl öncesine kadar kamusal hayatın dışında göremediğimiz kadınlar artık daha özgür! Ve Tie Ning, Çinli Yazarlar Derneği başkanlığına seçilen ilk kadın yazar olarak Yıkanan Kadınlar ile bir yandan Çin’deki kültürel devrimi, Çin’in dününü ve bugününü, diğer yandansa baskıcı bir toplumda aşağılanan kadınların var olma çabalarını, hayallerini, cinsel hayatlarını tüm yasaklara rağmen korkusuzca dile getiriyor!

“Son on yılda çıkanlar arasından on edebi eser seçmem istenseydi,
kesinlikle Yıkanan Kadınlar’ı aralarında sayardım.”
KENZABURO OE, Nobel ödüllü yazar
Çocukluğu 60’lı ve 70’li yılların Çin’inde geçen Çiao ve Fen artık otuz yaşlarında iki kız kardeştir. Devrim zamanında aileleri sürgün edilmiş ve kendilerini bir taşra kasabası olan Fuan’da bulmuşlardır. Zorluklarla geçen yılların sonunda Çiao çocuk kitapları çıkartan bir yayınevinde editör olmuş, Fen ise Amerika’da yaşamaya başlamıştır. Ama her ikisi de mutluluğu bulamamıştır...

Tie Ning’in akıcı üslubu ve derin betimlemeleriyle kurguladığı Yıkanan Kadınlar, sıkıntılar içinde geçen bir dönem karşısında, kadınlar arasındaki güçlü dostluğun etkili ve çok güzel bir portresi.

Tie Ning’in edebiyata adını altın harflarle kazıdığı Yıkanan Kadınlar Altın Kitaplar etiketiyle raflarda.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>