>

TEKNOLOJİ

Siber Hırsızların Yeni Hedefi Çocuk Oyunları

Tablet ve akıllı telefonlarda çocuk oyunları tuzağa dönüşmeye başladı!
 
   
 
 
     

Yöntemlerini her geçen gün geliştiren siber suçlular, virüs bulaştırmak ve gelir elde etmek için çocukları hedef aldı. Akıllı telefonlar ve tabletler, eğlenceli içerikleriyle çocukların ilgi odağı haline gelmiş durumda. Bu ilgiden faydalanmaya çalışan siber suçlular, zararlı yazılım yüklü pek çok sahte uygulama ile sisteme sızmaya ve para edebilecek bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Tablet ve akıllı telefonlarda güvenlik yazılımı kullanma alışkanlığının henüz gelişmemiş olması, suçlular açısından cazibeyi artırıyor.

Yetişkinler için tasarlanmasına karşın akıllı telefonlar ve tabletler, eğlenceli ve çok yönlü içerikleriyle çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor. Hem okul hem de okul öncesi dönemine yönelik, okumayı -yazmayı henüz öğrenmiş çocuklar için hazırlanan pek çok uygulama var. Ancak bu uygulamaların bir bölümü göründüğü kadar masum değil. Çocukların ilgisinden faydalanmaya çalışan siber suçlular, pek çok uygulamaya virüs ve truva atı gibi zararlı yazılımlar yüklemiş durumda.

ÜCRETLİ NUMARALARA MESAJ ATIYOR

Söz konusu yazılımlar özellikle truva atları, telefondaki özel bilgileri silebiliyor veya kullanıcı farkında olmadan başka bir yere gönderebiliyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, telefon ve tabletlere yönelik zararlı yazılımların oldukça sinsi olabileceğini söyledi. Akkoyunlu: “Truva atı bulaşmış sahte uygulamalarla telefonunuz, siz farkında olmadan ücretli numuralara SMS atabiliyor. Ay sonunda yüksek fatura ile karşılaşır ve başkalarına da haylı para kazandırmış olabilirsiniz“ bilgisini paylaştı.

ÇOCUKLAR, ÜCRETLİ UYGULAMALAR İNDİRİYOR

Mobil cihazların çocuklar tarafından kullanılıyor olmasının bir riskli tarafı da çocukların farkında olmadan ücretli uygulamalar indirmeleri veya uygulama içi ücretli aşamaları geçerek, yüksek faturaya yol açmaları.

DİJİTAL BİLİNÇLENME AİLEDEN BAŞLAMALI

Alev Akkoyunlu, hayatımızda çok önemli cihazlar haline gelen akıllı telefon ve tabletlerin kullanımı konusunda özellikle ebeveynlerin bilinçlenmesi gerektiğini söyledi: “Özellikle okul çağı öncesi çocukları, bu cihazlarla uzun süre yanlız bırakılmamalı. Ebeveynler de bu dünyaya dahil olmalı ve çocuklarla birlikte öğrenerek sınırları çizmeli.“

TEK BAŞINA SAVAŞAMAZSINIZ!

“Akıll telefonlara ve tabletlere yönelik uygulamaları sadece Google Play, Apple Store gibi resmi marketlerinden yükleyin“ açıklamasını yapan Alev Akkoyunlu, “Mobil cihazlara yönelik tehditlerle tek başına savaşamazsınız. Ailenizi, çocuklarınızı korumak için bu platformlara uygun güvenlik teknolojileri var. Mutlaka bir mobil güvenlik yazılımı kullanın. Ne yazık ki, akıllı telefon ve tabletlere yönelik antivirüs yazılımı kullanım alışkanlığı henüz yetersiz. Bu durum, mobil cihazları siber suçlular açısından ayrıca cazip hale getiriyor. Android tablet ve akıllı telefonları korumak için ESET Mobile Security for Android kullanabilirsiniz.

http://www.eset.com/tr/home/products/mobile-security-android/


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>