>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal'a sayılı günler...

42. Antalya Altın Portakal 1. Uluslarası Avrasya Film Festivali’nin açılışı Michael Haneke’den Türkiye’de ilk kez gösterilecek “Cache/Saklı” filmi ile yapılıyor.
 
   
 
 
     
1. Uluslararası Avrasya Film Festivali Açılış Filmi 2005 Cannes “En İyi Yönetmen Ödülü” alan Michael Haneke’den “Cache/Saklı”…

Bu yıl organizasyonu Türkiye Sinema ve Audiovisual Kültür Vakfı (TÜRSAK) ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle farklı bir bakış açısı ve anlayışla hazırlanan, 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni uluslararası platforma taşıyacak olan “1. Uluslararası Avrasya Film Festivali” açılışı, başrollerini Daniel Auteuil ve Juliette Binoche’nin paylaştığı, 2005 Cannes Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen Ödül”ünü alan Michael Haneke’nin “Cache/Saklı” filmiyle yapılıyor.
25 Eylül 2005 Pazar akşamı yapılacak açılış töreninde Türkiye’de ilk gösterimini Antalya’da 1. Uluslararası Avrasya Film Festivali’nde yapacak olan “Saklı” filmi, aynı zamanda festivalin Uluslararası Uzun Metraj Yarışma bölümünde de yer alıyor.


Haneke 2001 yılında Cannes’da “Altın Palmiye” ödülünü aldığı ve Türkiye’de ilk gösteriminin yine TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen Sinema Tarih Buluşması Film Festivali’nde yapılan “Piyanist” filmi ile Türkiye’deki sinemaseverlerin yakından tanıdığı bir isim.


Festival kapsamında “The Time Of The Wolf/Kurdun Günü”, “The Piano Teacher / Piyanist”, “Cod Unknown / Bilinmeyen Kod” filmlerinin yer alacağı toplu gösteriminin de yapılacağı Haneke, filmlerinde seyircisini eğlendirmeyi değil, sarsmayı amaçlıyor. Seyircilerin rahatını bozmaktan hiç rahatsız olmuyor. Londra’daki Orta Avrupa Kültürü Festivali’nde gösterilen beş filmlik retrospektifini izleyen seyircilere filmlerini “Size huzursuz seyirler dilerim” diyerek sunan yönetmen, filmlerinden söz ederken, “ Kendi kendine yabancılaşmak, duygusal buzlaşma, gerçeklik duygusunu yitiren gerçeklik ” gibi anlaşılması zor kavramlara başvuruyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>