>

KÜLTÜR-SANAT

Yaz Ortasında Ölüm

Aslında yaşamak kadar basittir ölmek…
 
   
 
 
     

Yaz Ortasında Ölüm, Japon edebiyatının ölümsüz ismi Yukio Mişima’nın on bir öyküsünden oluşuyor. Büyük anlamlar yüklediğimiz hayat ve ölümün ne kadar basit olduğunu anlatan Mişima, sersemleten bir edebi gücün vücuda gelmiş hali…

“Bizim ölüler için çok fazla şey yapmamız gerekir. Pişmanlık ahmaklıktır; şunu da yaptık, bunu da yaptık diyerek teselli bulmaya çalışmanın bir faydası da olmaz ama bunların çoğu ölüler için yapılması gereken son insanlık görevleridir. Bizler biraz olsun daha uzun bir süre, ölümü insanın bir parçası olarak görmeyi, insana ait bir sahne olarak düşünmeyi isteriz.”

Mişima’nın hayatını sonlandırış biçimini bilip de bu öyküleri ürpermeden okumak mümkün değil…

25 Kasım 1970’de Mişima ve beraberindeki Tatenokai üyelerinden dördü Japonya Silahlı Kuvvetleri’nin Tokyo’daki Ichigaya Kampı’nı ziyaret etmişler, komutanı sandalyesine bağlamışlar ve İmparatorluk haklarının yeniden tesis edilmesi için hazırladıkları manifestoyu ve taleplerini okuduktan sonra Mişima seppuku (geleneksel Japon intihar biçimi) yaparak intihar etmiş, Tatenokai üyelerinden Hiroyasu Koga ise intiharın tamamlanması için Mişima’nın başını kılıçla kesmiştir.
Darbe girişimi ve intiharıyla tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği ve edebi yeteneğiyle üç kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen Mişima’nın on bir öyküsü bu kitapta toplanıyor: Yaz Ortasında Ölüm. Japon Edebiyatı’nın temel izleklerini modern bir dille yorumlayan Mişima, öykülerinde tuhaf karakterler ve çarpıcı olaylara yer veriyor. Batıdan alıntılarla süslenmiş kusursuz Japon edebi kurgusu okuru sararken Baudelaire’den Binbir Gece Masalları’na kadar uzanan bir alıntı skalasıyla karşılaşılıyor.

Öyküler, yaşadığı sisteme alışmış, günlük rahatını sürdüren okuru rahatsız ederken Mişima, okuruna hep görmezden geldiği içsel sorunlarla ilgili sorular soruyor. Kitaba adını veren öykü de konusuyla bu tespiti kanıtlar nitelikte… Yaz Ortasında Ölüm’ün kadın kahramanı, çocuklarıyla bir tatildedir. Bir öğlen uykusu sırasında pansiyonun bahçesinden gelen gürültülerle uyanır. Çocuklarının kaybolduğunu öğrenir. Büyük bir kaos ve ulaşma çabası içindeki ailenin telaşı gerçeği değiştirmeyecektir, çünkü çocuklar boğulmuştur. Bir ailenin bu dehşet verici kayba alışma sürecini anlatırken Mişima, ölüm ve ölümün getirdiklerini en yalın haliyle gözler önüne serer. Sonuçta yaşamak kadar basittir ölmek…

Hüseyin Can Erkin tarafından anadilinden çevrilen Yaz Ortasında Ölüm, 30. Yıl Can Yayınları Öykü Şenliği’ne adanmış serinin en güçlü eserlerinden biri.


Yazar: Yukio Mişima
Çeviri: Hüseyin Can Ergin
Tür: Öykü
Sayfa sayısı: 249
Fiyatı: 17 TL
Yayın tarihi: 16 Ağustos 2011Tuğçe Babaeren

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>