>

KÜLTÜR-SANAT

Yönetmen Yan Koltukta!

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, “Yıldızlı Gösterimler” de, filmin yönetmeniyle birlikte seyretme imkanı...
 
   
 
 
     

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, “Yıldızlı Gösterimler” başlığı altında düzenlenecek gösterimlerle sinemaseverlere, izledikleri filmi yönetmeniyle birlikte seyretme imkanı sunuyor.

5 Film, 4 Yönetmen

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın organize edeceği 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bünyesinde düzenlenecek “Yıldızlı Gösterimler” etkinliklerine, usta yönetmen Emir Kusturica, dünyaca ünlü İranlı yönetmen Bahman Ghobadi ve Rusya’nın iki ünlü yönetmeni Fyodor Bondarchuk katılacak. Ayrıca, Rezo Gigineishvili, Heat filmi ile festivalde yer alacak.

Ünlü Rus yönetmen Fyodor Bondarchuk, yapımcı Dmitry Rudovskiy, oyuncular; Agniya Ditkovskyte ve Julia Snigir, 11 Ekim 14.00’da Migros AVM Cinebonus sinemalarında gerçekleştirilecek olan 9th Company filminin gösterimine katılmak için 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali konuğu olarak Antalya’ya gelecekler.

Yönetmenler ve filmleri:

BAHMAN GHOBADI

2000 yılında Cannes Film Festivali’nde Sarhoş Atlar Zamanı (Zamani barayé masti asbha, 1999) filmiyle Altın Kamera ödülüne layık görülen Bahman Ghobadi, dördüncü ve son filmi olan No One Knows About Persian Cats’in özel gösterimine katılacak. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri üyeliği yapacak olan Bahman Ghobadi, 12 Ekim günü saat 17.00’de Özdilek Park Cinetime’daki gösterimde, sinemaseverlerle bir araya gelecek.

No One Knows About Persian Cats Iran, 2009, 106’İranlı müzisyenler Negar ve Ashkan Londra’daki konser çalışmaları için grup üyeleri aramaktadır. Bir yandan da Tahran’dan ayrılmaları için vize işlemlerini yürütmektedir. Filmin yönetmeni Bahman Ghobadi’ye Cannes Jüri özel ödülünü kazandıran film, Miami ve Sao Paolo’da da kendisine En İyi Yönetmen ödülünü getirmiştir.

EMIR KUSTURICA

İlk filmi Dolly Bell’i Hatırlıyor musun? (Sjecas li se Dolly Bell?, 1981) ile Venedik Film Festivali’nde ‘En İyi İlk Film Altın Aslanı’nı kazanan, Cannes’da Babam İş Gezisinde’yle (Otac na sluzbenom putu, 1985) Altın Palmiye, Çingeneler Zamanı’yla (Dom za vesanje, 1989) ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne sahip olan ve ABD’de çektiği Arizona Rüyası’nın (Arizona Dream, 1993) ardından 1995’te Yeraltı (Underground) filmiyle ikinci Altın Palmiye’sini alan Kusturica, 10 Ekim 2010 saat 20.30’da AKM Aspendos salonunda Maradona By Kusturica adlı filminin gösterimine katılacak. Ünlü yönetmen, Açılış Gecesi’nde de No Smoking orkestrasıyla birlikte sahne alacak.

Maradona By Kusturica Emir Kusturica İspanya-Fransa, 2008, 90’
Herkes tarafından dünyanın en iyi futbolcusu olarak gösterilen Diego Maradona’yı anlatan bir usta yönetmen Emir Kusturica’nın çektiği önemli yapıt 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bünyesinde ilk defa Türkiye’de gösterilecek.

FYODOR BONDARCHUK

Uluslararası sinema dünyasında ün yapmış ve Oscarlı bir yönetmen olan Sergei Bondarchuk’un oğlu Fyodor Bondarchuk, 9th Company filminin gösterimine katılmak için 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali konuğu olarak Antalya’ya geliyor. Yapımcı Dmitry Rudovskiy, oyuncular; Agniya Ditkovskyte ve Julia Snigir’inde katılacağı film gösterimi 11 Ekim günü, saat 14.00’da Migros AVM Cinebonus sinemalarında gerçekleştirilecek.

9th Company (9. Bölük) Rusya, 2005, 139’143 milyon dolar gişe hasılatı olan film, Rus ordusunun 1980’lerdeki Afganistan işgali sırasında 9. Bölüğün gerçek hikayesinden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Genç askerlerden oluşan Sovyet birlikleri Afganistan’a savaşın tam ortasına gönderilmiştir. Askerler için durum hiç de kamptaki gibi değildir. Savaş oldukça kirli ve kanlıdır. 9. Bölük “3234” olarak adlandırılan tepeyi savunmaktadır ve çaresizce yardım beklemektedir.

Inhabited Island 1 (Yaban Ada) Rusya, 2009,115’Rus sinema tarihinin en yüksek bütçeli filmi olacağı söylenen The Inhabited Island, Tarkovsky 'nin meşhur filmi Stalker'ın çıkış noktası sayılan öykünün (Roadside Picnic) yazarları Strugatsky Kardeşlerin aynı isimli romanlarından uyarlanmış. 2157 yılını anlatan film, uzay yolculuğuna çıkan Rus pilotun bir kaza sonucu pek kimselerin yaşamadığı bir gezegene düşüşü ile başlıyor. Gezegen nükleer savaşlar sonunda yaşanmaz hale gelmiş fakat pilotumuzun gezegenin yerlileriyle karşılaşması pek uzun sürmüyor. Yaşanır tarafı olmayan bu gezegene hapsolmuş zavallı insancıkların dertlerini dinleyen adamımız gezegenin kim olduklarını kimsenin bilmediği yöneticilerinin niçin tahliye için bir şeyler yapmadığı, durumdan ne gibi çıkarları olduğunu sorgulamaya başlıyor. Hatta ilerde filizlenecek isyanın önderi olmaya soyunuyor.

REZO GIGINEISHVILI

Heat - Rusya,2010, 95’Film Moskova’da 2006 yılında sıcak bir günde başlıyor. Yıllardır birbirlerini görmeyen dört eski sıkı dost bir kafede buluşurlar. Bu sıcak gün dört arkadaş için oldukça değişik bir hal alacaktır. 24 saat içinde her biri en çok arzuladıkları şeye kavuşacaktır. 2010 Rus yapımı olan bu filmin yönetmenliğini Rezo Gigineishvili, yapımcılığını ise Fyodor Bondarchuk üstlenmektedir. Filmin başrolünde ise güzel aktris Agniya Ditkovskite yer almaktadır. Litvanya’da 1988 yılında dünyaya gelen Agniya Ditkovskite aktris Tayana Lyutaeva’nın kızıdır. Gişede oldukça başarılı olan 2006 yapımı Zhara (Heat) filmi ile Rusya’da oldukça yüksek popülariteye sahip olan Agniya Rus sinemasının gelecek vaat eden isimlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>