>

KÜLTÜR-SANAT

Zeynep Özyağcılar“Uçlar” İle Martı’nın Perdelerini Açıyor!

Tiyatro Martı; Zeynep Özyağcılar’ın başrolünde olduğu, “Uçlar” oyunu ile ilk kez perdelerini açıyor!
 
   
 
 
     

Kadına şiddeti, tecavüzü ve bu suçlara verilen tatmin etmeyen cezalar sonucu kadının çaresizliğini anlatan gerilim dolu oyunda, Aydın Şentürk, Bahar Çebi ve Simge Defne rol alıyor. “Uçlar”, 28 Ocak’ta saat 20:30’da, Beşiktaş Kültür Merkezi’nde!

Tiyatro Martı’yı kurmaya geçtiğimiz yıl karar verdiğini söyleyen başarılı oyuncu Zeynep Özyağcılar, hayatta bazı riskleri almadan ilerlemenin mümkün olmadığını dile getiriyor ve tiyatronun ismini; “Martılar, denizin sokak çocuklarıdır. Bizler de hep çocuk kalmayı seçen tiyatro oyuncularıyız. Bu, isim konusunda çok belirleyici oldu benim için ama özellikle bir yerde okuduğum “Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun, martı sevdiği denizden asla vazgeçmez” sözü en belirleyici şeydi. Çünkü bizler de hayatta ve mesleğimizde ters giden her şeye rağmen aşık olduğumuz isten vazgeçmiyoruz.” şeklinde açıklıyor.

Tiyatro Martı, perdelerini ilk kez Zeynep Özyağcılar’ın başrolünde olduğu “Uçlar” oyunu ile açıyor. William Mastrosimone’un yazdığı gerilim dolu oyun, dünyada büyük yara olan kadına şiddet, tecavüz ve tatmin etmeyen cezalar karşısında kadının çaresizliğini anlatıyor.

Bir gün, evine giren yabancı bir erkeğin, önce sözlü sonra fiziksel şiddetine maruz kalan kadının hikayesinin anlatıldığı “Uçlar”da; kadın, erkeği etkisiz hale getirmeyi başarır ve bir anda kurban(!) rolü karşı tarafa geçer. Kadının kız arkadaşları eve geldiğinde ise, tecavüzcüsüne işkence yapan bir kadınla karşılaşırlar. O andan sonra herkes için, kendisiyle ve karşısındakiyle bir hesaplaşma başlar. Toplumda yer etmiş ön yargılar ve öğrenilmiş çaresizlikler midir kadını kurban yapan? Yoksa…

16 yaş sınırı olan ve tiyatro seyircisini her saniyesinde gerçeklerle yüzleştiren oyunun yönetmenliğini Yıldırım Fikret Urağ üstleniyor. Zeynep Özyağcılar’ın yanı sıra Aydın Şentürk, Bahar Çebi ve Simge Defne’nin performansıyla göz doldurduğu oyunda; dekor tasarımı Barış Dinçel’e, makyaj ise, Tuğçe Dilaver’e ait.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>