>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal’da Sinema-Beden İlişkisi Ele Alınıyor!

Ve Kadın Dünyaya Dokundu” ana teması...
 
   
 
 
     

Ekseninde bedenin sinemaya yansımasını sergileyen, toplumsal cinsiyet rollerini irdeleyen yapımlara yer veriyor...Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından 8-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, “…

2011 Cannes Film Festivali ve 2010 Venedik Film Festivali’nde de gösterilen ve 8-14 Ekim 2011 tarihlerinde Antalya’da sinemaseverlerle buluşacak olan filmler, beden politikalarının sinemaya yansımasını irdelerken, modern toplumun birey - iktidar ilişkilerini de sorguluyor.

Filmler ve konuları

Siyah Venüs – Black Venus
Yön: Abdellatif Kechiche Fransa 2010,159’

Siyah Venüs, Güney Afrikalı bir köle olan Saartjie Baartman’ın gerçek öyküsünden esinleniyor. Baartman, tuhaf fiziksel görünüşünden dolayı 19. yüzyılda Avrupa’ya getirilir; “sirk ucubesi” ve “Paris’te bir yabani” olarak sergilenip ün kazanır, karnavallarda tacize uğrar ve bilim insanları tarafından hayretle incelenir. Irkçılık ve faşizmi sürükleyici bir dille mercek altına alan ve farklılığından dolayı bedeni seyirlik bir nesne haline getirilen Baartman, “Hottentot Venüsü” olarak bir ikon haline gelir. Abdellatif Kéchiche’in “Buğdayın Sırrı” sonrasında çektiği yeni filmi “Siyah Venüs”, işlediği sert konuları ve yumuşatılmamış, huzursuz edici görüntüleriyle çarpıcı bir anlatıma sahip. Film, dünya prömiyerini 2010 Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdi.


Filmin Fragmanı: http://www.youtube.com/watch?v=1-D8N5uaePwUyuyan Güzel – Sleepıng Beauty
Yön: Julia Leigh Avustralya 2010,101’

Julia Leigh’in yazıp yönettiği, başrolünü “Sucker Punch” filmi ile büyük bir çıkış yakalayan Emily Browning’in oynadığı “Sleeping Beauty”, 2011 yılı Cannes Film Festivali yarışma filmlerindendi. “Uyuyan Güzel” adlı peri masalını tersyüz eden film, part time işlerde çalışan bir üniversite öğrencisinin yaşamına odaklanıyor. Yaşamdan fazla bir beklentisi olmayan Lucy, bir gazete ilanındaki adrese başvuruyor ve fahişelik yapmaya başlıyor. Daha çok yaşlı erkeklere “uyurken” sunulan Lucy, tüm gece yaşananların hiçbirini hatırlamamaktadır. Filmin gerilimli tonu, başrol oyuncusunun etkileyici oyunculuğu, çarpıcı bir finalle birleşiyor. Lucy ve müşterilerle yaşananların aktarıldığı sahnelerde yaşlı ve genç bedenlerin sunumu, bedenin iktidarı ve ölüme en yakın hal olan uykunun soğuk ve pasif hali Julia Leigh’in yalın anlatısıyla aktarılıyor.


Filmin fragmanı: http://www.youtube.com/watch?v=5sIGo9z2JDUVücut - Body
Yön: Mustafa Nuri Türkiye 2011, 104’

Mustafa Nuri’nin ilk filmi “Vücut”, porno oyuncusu olarak çalıştığı Almanya’dan Türkiye’ye dönüşünde “normal” yaşama ayak uydurmakta zorluk çeken yorgun, bezgin ve takıntılı bir kadına odaklanıyor. Hatice Aslan’ın başarıyla canlandırdığı Leyla karakteri üzerinden aile kavramını sorgulayan film, aynı zamanda toplumla birey arasındaki ilişkiyi güzellik, beden, genç ve yaşlı kavramları ekseninde irdeliyor.


Filmin Fragmanı: http://www.youtube.com/watch?v=oIxCPjwLupg


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>