>

MODA - STİL

2021 Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın Yeni Kelebekleri Havalandı

KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın 29. final gecesinde ödüller sahiplerini buldu...
 
   
 
 
     

Kariyerinin henüz başındaki genç tasarımcıları Türk moda sektörüne kazandırarak artı değer yaratmayı hedefleyen ve bu güçlü endüstrinin sürdürülebilir olmasına önemli katkı sağlayan yarışmada; Genç tasarımcı Asena Saban’ın birinci, Yiğit Kemal Aydemir’in ikinci, Sahra Zeybekoğlu’nun ise üçüncü olduğu final gecesi; 16 Kasım Salı akşamı Mandarin Oriental Bosphorus, Istanbul’da ; Aslı Abasoğlu, Derev Clara Kösedağ, Ece Ege, Hakan Yıldırım, Nejdet Ayaydın, Mehtap Elaidi, Sinan Öncel, Şansım Adalı, Özlem Kaya, Özgür Masur, Tamer Yılmaz ve İpek Erdem’in katılımı ile gerçekleşti.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle 29. kez düzenlenen yarışma bu sene de genç yetenekleri güçlü Türk moda dünyasına tanıttı. Sunuculuğunu Tanem Sivar’ın üstlendiği ve yarışmanın ilk yıl birincisi olan Bahar Korçan’ın da anıldığı ve adına özel bir ödül verildiği gecede, Can Encin’de ‘Bahar Korçan Özel Ödülü’ aldı. Finale kalan 10 genç tasarımcının koleksiyonunu sunduğu görkemli defile sonrasında, sektörün önde gelen isimlerinden ve kanaat önderlerinden oluşan jüri üyeleri üç kazanan ismi belirledi. Yarışmada ‘Hackin The Socialism’ isimli koleksiyonuyla Asena Saban birinciliği elde ederken, ‘Vinegar valentines’ koleksiyonu ile Yiğit Kemal Aydemir ikinci ve ‘Revival’ isimli koleksiyon ile Sahra Zeybekoğlu üçüncü oldu.

Yarışmanın birincisine 60.000 TL, ikincisine 30.000 TL ve üçüncüsüne 20.000 TL para ödülünün yanı sıra, kazananlara 1 yıllık İngilizce dil eğitimi imkânı tanındı. Finale kalan tüm yarışmacılara ise, Moda Tasarımcıları Derneği’ne 1 yıllık üyelik; İMA’da Moda Tasarımı ve Yönetimi Master Class Diploma Programı'na katılım hakkı ve sektörle ilgili uluslararası bir moda fuarını ziyaret imkanı sunuldu.

Cem Altan’ın başkanlığını yaptığı yarışmanın jürisinde Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Özgür Masur ve Özlem Kaya’nın yanı sıra, moda Tasarımcıları Mehtap Elaidi, Giray Sepin, Gül Ağış, Nihan Peker, Niyazi Erdoğan, Sansım Adalı, Belma Özdemir, İstanbul Moda Akademisi Kreatif Direktörü Raf Stesmans, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Kemal Can, Bilgi Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı İrem Arıkan Ekşi, Marmara Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Biret Tavman, Yeditepe Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Müşerref Zeytinoğlu ile İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Ayaydın, Network Moda Tasarımcısı Elif Cığızoğlu, Mavi Tasarım Direktörü Güney Oktar, LC Waikiki Yaratıcı Strateji Süreç Yöneticisi Yeşim Bağrışen yer aldı.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>