>

MODA - STİL

Çağlayan'dan "Place to Passage"

Moda tasarımcısı Hüseyin Çağlayan’ın “Place to Passage” isimli video yerleştirmesi ve moda gösterileriyle birlikte diğer çalışmalarının da yer aldığı sergi...
 
   
 
 
     
Modacı Çağlayan'dan "Place to Passage"

Moda tasarımcısı Hüseyin Çağlayan’ın “Place to Passage” isimli video yerleştirmesi ve moda gösterileriyle birlikte diğer çalışmalarının da yer aldığı sergi 22 Nisan'dan itibaren Proje4L- İstanbul Güncel Sanat Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, 5 Haziran tarihine kadar sürecek.


Sergi, ilk gösterimi Kasım 2003’te Londra'da gerçekleşen TribeArt ödüllü son video yerleştirmesi "Place to Passage" ve diğer çalışmalarını içeren bir İnfotek olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Video yerleştirmesi, müzenin giriş katında yer alırken, İnfotek ikinci katta izlenebilecek. Altı dev ekranda senkronize olarak gösterilecek olan filmde, Londra - İstanbul arasında geçen fütüristik bir yolculuk tasvir ediliyor. Filmde Bennu Gerede'nin canlandırdığı androjen bir figür, yine Çağlayan tarafından tasarlanan kozayı andıran bir tüp içinde, Londra’da bulunan boş bir otoparktan yola çıkarak, İstanbul’a ulaşıyor. Şehirlerin yanı sıra, okyanuslar ve çöllerden geçen yolcu, yemek yemek, uyumak gibi gündelik ihtiyaçlarını bu özel tasarlanmış tüpte karşılıyor. Video ile animasyonun birleştirildiği filmde, dijital, fütürist bir İstanbul tasvir ediliyor ve yolculuk İstanbul’da Londra’dakinin birebir aynısı olan bir otoparkta sona eriyor.

Gerçekleştirdiği projelerle moda tasarımı ve çağdaş sanat arasındaki sınırları kaldıran Çağlayan, yurtdışında katıldığı birçok önemli serginin yanısıra, 2001 yılında gerçekleşen 7. Uluslararası İstanbul Bienali’nde “Airmail Dress” isimli yerleştirmesi ile yer aldı ve 2003 yılında Galerist’te kişisel sergi açtı.

Kuzey Kıbrıs doğumlu Çağlayan, eğitimini İngiltere’de Central St. Martin’s School of Art’da tamamladı. Moda tasarımına 1994 yılında başlayan Çağlayan İngiltere’de iki kez “Yılın Tasarımcısı” ödülüne layık görüldü. Sezonluk koleksiyonları dışında New York’da sahnelenen Haendel’in “Messiah” Operası’nda ve Michael Clarke dans grubunun “Current/See” gösterisinde kullanılan kostümlerin tasarımlarına da imza attı. Ayrıca “C Magazine” dergisinin 2002 Kasım sayısının editörlüğünü ve küratörlüğünü yaptı.

Hürriyetim
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>