>

MODA - STİL

Fashion Week Istanbul Niyazi Erdoğan Sonbahar/Kış Koleksiyonu 2022-2023

Koleksiyon dört tanesi kadın, sekiz tanesi erkek olmak üzere toplam 12 görünümden oluşuyor.
 
   
 
 
     






İstanbul’da moda haftası fikrinin ortaya çıktığı ilk günden itibaren erkek giyim koleksiyonlarıyla farklı hikayeleri konu edinen NİYAZİ ERDOĞAN, FW Istanbul kapsamında sunacağı Sonbahar/Kış 2022-23 koleksiyonunda da, bu kez kökleri Anadolu’nun derinliklerine ve çok eski zamanlarına dayanan nakkallardan (hikaye anlatıcıları) ilham alıyor.

Yıllar içinde yaptığı defileler, sunumlar, marka iş birlikleri ve kreatif projelerle kendisi de bir moda hikayesi anlatıcısına dönüşen moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan, özünü yine yerel kodlardan alan Sonbahar/Kış 2022-23 koleksiyonuyla FW Istanbul kapsamında bir video gösterimi gerçekleştirdi. Bu kez Anadolu’nun zengin mirasının bir parçası olan nakkallardan (hikaye anlatıcıları) yola çıkarak kültürel aktarımı ve hayal alemine geçişi konu edinen tasarımcı, koleksiyon içerisinde de ‘aynadan geçme’ metaforundan hareketle çeşitli unsurlara değiniyor.

 Koleksiyonun renk paletini siyah ve bej olarak seçen tasarımcı, her görünümde yer alan parçaları birbirini tamamlayan ikililer halinde kullanıyor. Adeta siyahla beyazın, yin ve yangın birbirini tamamlaması gibi, biri diğerinin aynadan geçtikten sonraki hali gibi tasarlanan bu görünümlerden siyah olanlar daha yapılandırılmış, bejler ise formunun dekonstrüktif (yapıbozumcu) yanını vurguluyor.

Aldığı mimarlık eğitiminin üzerine moda tasarım alanında kariyerini inşa eden Erdoğan, koleksiyon hikayesini vurgulayan kırılmış ayna parçaları deseniyle de görünümleri hareketlendiriyor. Koleksiyon kumaşlarında yünlü kaliteler ve kadife dokunuşları ön planda tutan tasarımcı, ayrıca geri dönüşümlü polyesterden üretilmiş krep kumaşlarla da sürdürülebilirlik konusundaki duyarlılığı bir dışavurum olarak değerlendiriyor.

Niyazi Erdoğan, Sonbahar/Kış 2022-23 koleksiyonuyla ilgili “Bu sezon aktarmak istediğim şey, aynı zamanda kültürel bir süreklilik olduğunun altını çizmek. Anlatılan hikayelerle değerlerimizin nesilden nesile aktarılması, özümüzü korurken devamlılığımızı da sağlamak zorunda olmamız gibi nosyonların ışında kültürel birikime bir katkı da ben sağlamak istedim,” diyor ve ekliyor, “Aklın egemenliğinde kurulmuş bu dünyada hayallerimizi yitirmeye başladığımız bir zamandayız. Masal aklın sınırlayıcı, belirleyici, katı kurallarını gevşetip, bizi her şeyin mümkün olabildiği hayal alemine götürüyor. Tüm insanlık olarak buna çok ihtiyacımız olan bir dönemde yaşıyoruz. Bu cümleler bir hikaye anlatıcısına ait ama benim demek istediklerimi çok iyi anlatıyor.” diyor.

MEF Üniversitesi Kütüphanesi’nde, Oktay Bingöl tarafından gerçekleştirilen Sonbahar/Kış 2022-23 koleksiyon çekimlerinin ana sponsoru Ci Grup – Cihan Aktaş olurken, çekim koreografisini Rönesans Fashion & Event Management’ten Akif Örük, modellerin saç ve makyajını Altier Academy üstlendi. Videoda yer alan görüntülere eşlik eden müzikler ise Müjver’e ait.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>