>

MODA - STİL

IFW-2012 Karma Defile-1 (Nihan Peker-Beste Gürel-Tuba Benian)

Narkoz-Slowing Down-İçimizdeki Soylu görücüye çıktı…
 
   
 
 
     

2012- 2013 Sonbahar/Kış Koleksiyonları Karma Defile-1 kapsamında İstanbul Fashion Week’te yer aldı….

İlk kişisel defilesini gerçekleştirecek olan tasarımcı yapay bir bilinçsizlik olarak adlandırdığı ‘Narkoz’ konseptinden yola çıktı.

Hazır giyim sektöründe sunduğu üçüncü koleksiyon olan ‘Narkoz’, tasarımcının daha önceki iki koleksiyonu ‘Uyandırma Ayini’ ve ‘Metabolizma’nın devamı niteliğinde. Nihan Peker bugüne kadar sunduğu iki koleksiyonunda, giyilebilirliğe ve kullanım rahatlığına verdiği önemi yeni koleksiyonunda da abartısız formlar, rahat dikişler ve ütüye ihtiyaç duymayan kumaşlar kullanarak devam ettiriyor.

Narkozun yarattığı arada kalmışlığı; yaşamdan ölüme gidip, ölümden tekrar yaşama dönüşü koleksiyonunda kullandığı iki temel renk siyah ve krem ile ifade eden Nihan Peker, minimal çizgideki tasarımlarının akışkan durağanlığını, asimetrik dikiş kullanımı ve ahşap aksesuar detayları ile yeni dokular oluşturarak hareketlendiriyor. Beyaz gömlek formlarını çeşitlendirip geliştirerek yarattığı ‘Narkoz’da, tasarımcı, maskülenliği altın renkli düğme detayları ve uzun elbiselerle dişileştiriyor.Beste Gürel’in 2013 Sonbahar-Kış Koleksiyonu Slowing Down, kadının kendi derinliklerini keşfetmek üzere çıktığı içsel yolculuğu anlatıyor. Kadının kendi derinliklerine inebilmesi için yavaşlayıp kendini dinlemeye açıldığı bu yolculuk, değişen dış dünyayı kendi iç dünyamızda çözebilmenin, zamanla yarış içinde olduğumuz her an yavaşlayıp hayatı fark edebilmenin ve karşımızdakileri anlayabilmek için en başta kendimizi anlamanın hikayesi.

Ancak yavaşladığımızda farkına varabileceğimiz koleksiyonun sihri detaylarda gizli. Kadının derindeki özgürlüğünü ana varlığını ortaya çıkaran koleksiyonun parçaları gökkuşağının yay formunu andıracak şekilde vücut hatlarına oturan yalın kalıplardan oluşuyor.

Mor, küf sarısı ve mavi gibi renklerden bej, pudra gibi aydınlık tonlara pastel geçişlerin bulunduğu koleksiyon adeta sonbaharın tatlı hüznünü taşıyor. Elbise, etek, pantolon, smoki, ceket ve kabanların; büzgü, pile, drape ve fitil ile detaylandığı koleksiyonda koyun kürkü, tiftik, yün, gabardin, özel baskı emprime şifon gibi kumaşlar ön plana çıkıyor. Koleksiyon için özel olarak, renkli vitray camlardan tasarlanan aksesuarlar ise koleksiyonun parçalarına bütünlük katıyor.

Beste Gürel’in özgürlük ve yeryüzü arasındaki bağ olarak gördüğü gökkuşağından esinlenerek yarattığı koleksiyon, kendinden emin modern çağın kadınına hitap ediyor. Kadının her haliyle mükemmel olduğunu, gerçek gücünün ise bunun farkına varabilmesi ile ortaya çıkabileceğine vurgu yapan koleksiyondaki parçalar ile kadınlar, enerjilerini bir ışığa dönüştürerek etrafındakilere yayacak.Tuba Benian 2012-2013 Sonbahar-Kış koleksiyonu soylu biniciler ve saraylılar temalı “İçimizdeki Soylu” isimli koleksiyonda asaletin simgesi ekose desenini bol bol gördük. Dantel ve derinin hoş bir geçişle birleştiği bu kombinlerde aynı zamanda ekose ve şifon aynı anda yer aldı.

Straplez ekose balık modeli elbiseler etekte bol şifonla değişik bir görünüm kazanıyor. Orta çağ ekose desenli binici pantolonları ve değişik formdaki ceketler, garnilerde deriyle harmanlanıp yeniden hayat buluyor.

Ekose baskılı şifonlar şimdiye kadar görülmemiş desenlerle abiye elbiselerde yeni yorumlar kazanıyor. Şimdiye kadar sadece binicilerin giydiği frag takımlar, yünlü kumaşlarla günlük hayata uyarlanıyor.

Bu koleksiyonda bol bol değişik şapka tasarımları ve aksesuarlar da göreceğiz. Yine eski zamanlarda kullanılan zincirli cep saatleri ve eldivenler koleksiyonun ince detayları arasında. Ayakkabı ve botlarda ise, binici aksesuarlarından çıkışlı değişik formlar ve yorumlar dikkat çekecek.
 

BESTE GÜREL | IFW 2012 DEFİLESİ ÖZEL FOTOĞRAFLARINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

NİHAN PEKER | IFW 2012 DEFİLESİ ÖZEL FOTOĞRAFLARINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

TUBA BENİAN | IFW 2012 DEFİLESİ ÖZEL FOTOĞRAFLARINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>