>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sigarayı bırakmanın olumlu etkileri

Sigarayı bırakmak istiyorsunuz fakat bir türlü bırakamıyorsunuz. Peki bıraktığınız taktirde nelerin değişeceğini biliyor musunuz?
 
   
 
 
     
Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı azalır ve nabız yavaşlar; kan dolaşımının iyileşmesine bağlı olarak el ve ayaklarda vücut ısısı artar. 8 saat içerisinde karbon monoksit seviyesi normale iner, kandaki oksijen miktarı yükselir. 48 saatte sinir uçlarında onarım başlar; koku ve tat alma duyusu iyileşir. Sigarayı bırakmanın çeşitli organ ve sistemler üzerine olan olumlu etkileri şu şekilde özetlenebilir:

İki yıl içerisinde kalp hastalığına bağlı ölüm oranı %36 oranında, tekrar kalp krizi geçirme riski %50 oranında azalır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL miktarı artar.

İki hafta ila 3 ay içerisinde sigaraya bağlı öksürük ve balgam ortadan kalkar; egzersiz kapasitesinde artış gözlenir. Kaybedilen akciğer fonksiyonları geri kazanılmaz ancak, bir yıl sonra akciğer fonksiyonlarındaki düşüş hızı azalır ve hiç sigara içmeyen insanınkiyle aynı seviyeye gelir. Akciğer kanseri riskinde birinci yıldan itibaren düşme başlar, ancak hiç içmemiş bir insanın riskine yaklaşması 20 yıl alır.

On yılda ağız, boğaz, yemek borusu kanseri riski yarı yarıya azalır. Benzer şekilde, mesane, böbrek, pankreas kanseri riski azalır.

Sigara kullanımına bağlı olarak görülen üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, faranjit sıklığında azalma görülür.

İnme riskinde birinci yıldan itibaren azalma başlar; 10 yıl içinde bu risk hiç içmemiş insanların seviyesine iner.


Dr.Nevin Uysal
Sigara Bırakma Kliniği Şefi


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>