>

MODA - STİL

Kıyafetlerinizin Ömrünü Uzatın Doğaya Katkıda Bulunun

Moda endüstrisinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin giderek artması ve tüketim alışkanlıklarının dünyamızı her geçen gün tehdit etmesi karşısında daha yaşanabilir bir gelecek için adımlar atmak kaçınılmaz hale geliyor.
 
   
 
 
     

Tüketiciler nezdinde artan çevre duyarlılığı, moda endüstrisindeki markaları bu alanda yeni koleksiyonlar oluşturmaya yönlendiriyor. Ancak bazı sorumlu markalar tarafından atılan bu adımlar tek başına yeterli olmuyor. Tüketiciler olarak bizlerin değiştireceği alışkanlıklar, değişimi tetiklemekte önemli rol oynuyor.

1. Uzun kullanıma uygun içerik ve modeller seçilebilir
Kıyafet ve tekstil seçimlerinizde ilk kural içeriği iyi bilmek. Etiket okuma alışkanlığı kazanarak güvenilir ve doğal hammadde kullanılan seçimler yapılabilir. Bu konuda doğaya zarar vermeyen üretim süreçleriyle elde edilen markalar seçilebilir.Örneğin sentetik elyaflar yerine selülozik ve diğer doğal kökenli elyafları tercih edilebilir.. Böylece sentetik kumaşların zararlı etkilerini azaltarak, doğal kaynakları koruyarak karbon ayak izi aza indirilebilir. Ayrıca hızlı tüketilen ve “modası geçen” modeller yerine daha uzun ömürlü kullanıma imkan veren modeller seçilebilir.

2. Daha az yıkama yapılabilir
Sık yıkanan kıyafetler hem daha çabuk yıpranır hem de yüksek miktarda su israfına neden olur. Kıyafetler kirlenmediyse, her kullanımda yıkamak yerine asarak havalandırma ve yeniden kullanma denenebilir. Böylece su israfının önüne geçmek için bir adım atılabilir.

3.Yıkama talimatlarına uyum
Uzun ömürlü kullanımın ilk adımı olarak, etiketlerde yazan yazan yıkama talimatlarını uygulanabilir. Bunun yanı sıra yıkamalarınızda deterjan miktarı azaltılarak giysilerinin daha uzun ömürlü olması sağlanabilir.

4. Kurutma makinesi kullanımını azaltılabilir
Çamaşırları kurutma makinesinde kurutmak hem daha çabuk yıpranmalarına neden olur, hem de yüksek miktarda enerji israfına yol açar. Kıyafetler uygun sıcaklıklarda yıkandıktan sonra, mümkün olduğu kadar ipte kurutmak ve kurutma makinesi kullanımını azaltmak daha uzun kullanım ve enerji tasarrufu sağlar.

5. İleri dönüşüme katkı sağlanabilir
Bir süre kullanılan kıyafetler atmak yerine ileri dönüşümle modaya yeniden kazandırılabilir. Bir sweatshitten çanta veya tişörtten toka yapmak mümkün. İleri dönüşüm, kendi kıyafetlerinizi başka bir tekstil ürününe dönüştürmekle sınırlı değil.
 

Etiketler: Kıyafet, Doğa, moda, kadın
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>