>

AŞK - CİNSELLİK

Sadakatsizlik Nerede Başlar?

Düşüncemizde mi, fantezilerimizde mi, bir öpüşmede mi, yatakta mı yoksa bir kafede mi?
 
   
 
 
     

Kimileri erotik düşlerle sarmaş dolaş uyudukları gecenin sabahında baş edilemez bir suçluluk duygusuyla uyanırken kimileri de gün yüzü görmemiş bir maceranın sabahına masum bir tebessümle uyanırlar. Sadakatin farklı yorumları üzerine tarih, kültür ve geleneklerle beslenen bir araştırma.

Düşüncemizde mi, fantezilerimizde mi, bir öpüşmede mi, yatakta mı yoksa bir kafede mi? Sözlükler bile bu sorunu aydınlatmaya yetmiyor. "Sadakat: İçten bağlılık, sağlam, güçlü dostluk." "Sadakatsizlik: Arkadaşlıkta ya da aşkta duygulardaki sadakat eksikliği" ya sözlükleri hazırlayanlar cinsellikten bihaber " ki bu düşük bir ihtimal ya da anlamdaki bu muğlâklık aldatmanın ancak kalple ilgili olabileceğini savunanlara bir ışık yakıyor.

Soruna açıklık getirebilmek için her yaştan yetişkinin yer aldığı bir kesimin beyinlerinden ve yüreklerinden geçenleri araştırdık. İlk saptama: Bir kadına sadakatsizlik nerede başlar diye sorduğumuzda on kadından dokuzu cümlesine "Eğer erkek arkadaşım?" diye başlıyor. Aynı soruyu erkeklere sorduğumuzda "hastalık derecesinde kıskanç olanlar hariç- neredeyse hepsi cümlesine " Eğer ben" diye başlıyor. Sanki aldatmak sadece erkek cinsiyetiyle bağdaşıyormuş gibi? Bizi yanıtlayan on kadından dokuzunun sadık olduğuna inanmaya benziyor! Gerçek şu ki kadınlar ve erkekler olaylara kesinlikle aynı açıdan bakmıyorlar.

Yüzyıllar boyunca dinin, ahlak kurallarının ve yasakların ağırlığı kadınların bilinçaltına yerleşti. Dürüst olalım: zamanın başlangıcından beri erkeklerin sadakatsizliği görmezden geliniyor mu? Erkek zaten bir çok dişiyi dölleyerek soyunu sürdürmeyi sağlayan doğal olarak çok eşli bir hayvan değil mi? Kadın ise soyun devamının sağlanması için binlerce yıldır baskı altında yaşadı. Gebeliği önleyebilecek olması ona özgürlük alanı sağlıyor muydu? Evliliği, o kutsal anlaşmayı hiçe sayan taraf olmak kadına bir de suçluluk duygusunu yaşatıyor. Sorunla baş etmek gitgide zorlaşıyor!

Bir daha hiç sevilmemek, aldatmanın vicdan azabından daha dramatik olabiliyor. Sevilmekten bahsetmişken sizin aklınıza ilk kim geldi?

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>