>

MODA - STİL

Moda Dünyası Yeniden Yapılanıyor

Sürdürülebilir modanın önemi Oscar Töreni’nde de dikkat çekti…
 
   
 
 
     

Hem moda tutkusunu hem de alışveriş deneyimlerini sürdürülebilirliğe yaklaştırmak adına moda dünyası yeniden yapılanıyor. Artık birçok marka, tasarımcı ve ünlü yıldız modada sürdürülebilirlik konusu hakkında daha yüksek sesle fikir beyan ediyor. İklim krizinin ayak seslerinin her geçen gün yakınlaştığı günümüzde, modada sürdürülebilirlik ve çevre dostu üretimi desteklemek adına film endüstrisinin kalbinin attığı Oscar Ödül Töreni’ndeki katılımcıların konuya dair duruşlarını sizler için mercek altına almak istedik.

Dolby Theatre, Los Angeles'ta gerçekleşen 95. Oscar Ödülleri her zamanki ihtişamıyla beğenileri üzerine topladı. Oscar organizatörleri, bu sene halının gün batımındaki bir kumsal gibi yumuşak tonlarda olmasına özen gösterdi. Hollywood yıldızları gecede özel hazırlanan bej halıda yürüyerek törene damgalarını vurdu. Adaylar ve kazanan isimlerin arasında sürdürülebilirlik ve iklim krizi konusundaki benzer bakış açısı ve söylemler dikkat çekti.

En İyi Kadın Başrol Oyuncusu Ödülünü Kazanan Michelle Leoh “Moda sektörünün karbon emisyonunu azaltmak için yapabileceği birçok şey var; çalışma koşullarını iyileştirmek, materyalleri geliştirecek yenilikler, adil ücret politikası, çevresel ve sosyal kuralları daha sıkı uygulamak” diyerek modada sürdürülebilirliğin önemini vurgulayan bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Oscar Sürdürülebilir Kırmızı Halı Modası rehberinin de yazarı olan RCGD Global CEO'su Samanta Pattinson "Herkesin farklı bir mesajı var, özellikle Z kuşağının moda algısında yankı uyandırmak herkesin önceliği” diyor. Törende sürdürülebilir modayı destekleyen tutumu ve iklim krizine dikkat çeken açıklamalarıyla dikkat çekerken Cate Blanchette Oskar stili ile de tüm bakışları üzerine çekti.

Sürdürülebilir bir moda savunucusu olan Avustralyalı aktris Cate Blanchette, son birkaç yılda daha önceleri giymiş olduğu kırmızı halı kıyafetlerini tekrar giymesi ve yeniden tasarlamasıyla tanınıyor. Ünlü aktrisin o geceki tercihi arşiv koleksiyonundan bir üst ve tamamen sürdürülebilir ipekten kesilmiş bir etek oldu. 95. Oscar ödüllerinde yeni tasarlanmış elbiseler yerine, vintage elbiseler giyen yıldızlar arasında Alexander McQueen arşivlerinden parçalar tercih eden Vanessa Hudgens, Winnie Harlow ve Rooney Mara gibi isimler de yer aldı.

Giysi kiralama pazarı 10 yıl içinde çok daha fazla büyüyecek


Kıyafet kiralama sektörü, oyuncu Michelle Leoh’un dediği gibi, moda sektöründeki aşırı tüketim azaltmanın bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmalar ise sürdürülebilir giyim sektörünün bir parçası olan kiralama pazarının 10 yıl içinde hızlı modadan daha büyük olacağını gösteriyor. Paylaşım ekonomisine yön veren önemli örneklerden biri olan kiralama sektörü, daha uzun ürün ömrü için sürdürülebilir tüketimden bizlere çeşitli çağrışımlar yapıyor.

Sürdürülebilir modaya katkısı bulunan kıyafet kiralama modelinin Türkiye’deki yeni nesil temsilcilerinden Rentony, bir kez giydikten sonra giyilmeden dolapta bekleyecek türde giysileri satın almak yerine kiralama seçeneği tercih etmesi için tüketicilere hizmet veriyor.

Rentony markası kurucu ortaklarından stilist Yasemin Eke; “Pandemiyle birlikte her alan gibi moda da ilk önce şaşkınlıklar yaşadı ama bu duruma evrilerek ayak uydurdu. Daha hızlı dijitalleşti ve teknolojinin farklı yönlerini keşfetti. Her yıl çok hızlı büyüyen bir sektörden bahsediyoruz. Sahip olmaktan çok deneyim kazanmanın önemsendiği günümüzde, çevre bilinci yüksek olan gençleri de dikkate alınca kıyafet kiralama sektörünün çok daha hızlı büyüyeceği kesin. Kıyafet kiralama sektörü, Türkiye’de hala yeni ve gelişmekte olan bir sektör, o yüzden bizim de öncelikli amacımız bu pazarın bilinirliğini artırmak ve tüketiciye sadece gece kıyafetlerini değil aynı zamanda günlük parçaları da kiralayabileceklerini anlatmak. Kiralama oranlarının artışı ile tekstil üretiminin doğru orantılı olarak düşüşe geçeceğini düşünebiliriz. Tekstil sektörü ne yazık ki dünya kaynaklarının hızlı ve denetimsiz bir şekilde tüketildiği aynı zamanda kirletildiği bir düzene sahip. Üretimin niteliğinin ve niceliğinin değişmesi için modada sürdürülebilir bakış açısının geniş kitlelerce kabul görmesi çok önemli.” şeklinde konuştu.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>