>

MODA - STİL

Nejla Güvenç`den Nej...

Nejla Güvenç 2011 İlkbahar / Yaz Koleksiyonu: Aeon ile İstanbul Fashion Week 2010’da!..
 
   
 
 
     

İstanbul Fashion Week kapsamındaki NEJ “Nejla Guvenc” karma defilesi 27 Ağustos Cuma günü, İTKİB’in organizasyonunda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle, Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve İstanbul Moda Akademisi (İMA) işbirliğiyle düzenleniyor.

Tasarımın uzun bir yolculuk olduğunu ve NEJ kadınının bu yolculukta yaşadığı/ yaşattığı serüvenlerini tasarımlarına yansıtan Nejla Güvenç, Istanbul Fashion Week’e 2011 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu AEON ile katılıyor…

2011 İlkbahar/Yaz Koleksiyon hikayesini Latince “bitmeyen zaman” anlamına gelen AEON olarak belirleyen Nejla Güvenç, koleksiyonunda doğal olan doğadan gelen esin kaynaklarıyla ekolojik ve organik bir yaklaşım sergiliyor. Aslında mükemmel olan “mükemmel olmayanı”; tasarıma dönüştürüyor…

İstanbul Fashion Week’de 27 Ağustos 2010’da saat 12:00’deki Karma 2 Defilesi ile ilk kez sunulacak NEJ 2011 İlkbahar/Yaz AEON koleksiyonu; bitmeyen zaman…sonsuzluk...zamanın dışında bir zamansızlığı anlatıyor…

Karma defilede, Nejla Güvenç’in yanı sıra Tuvana Büyükçınar, Niyazi Erdoğan, Rana&Berna Canok tasarımları da yer alacak. Defilede yer alacak mankenlerin makyajı ise, Bobbi Brown markası tarafından gerçekleştirilecek.

NEJ 2011 İLKBAHAR/YAZ KOLEKSİYONU-AEON

Bitmeyen Zaman: Madde, hareket ve zaman, sonsuza dek varolur. Yoktan var etmek, varolanı yok etmek imkansızdır. AEON şekillendirir, dönüştürür; geçmişten gelen, gelecekte görünen ile birleşir. Doğa seçenekler, döngüler ve bozulmalarla doludur. Hiçbirşey simetrik değildir; fakat bir bütün olarak ele alındığında bir yağmur ormanı, bir çöl ya da bir vadi mükemmeldir. 2011 İlkbahar / Yaz koleksiyonu AEON ile doğanın olmazsa olmazı kadın, sonsuzluğu üzerine giyer. Zamansız olana ulaşma arayışıdır onunkisi…

AEON koleksiyonun esin kaynağı; bitmeyen sonsuzluğu kendine felsefe edinen M.S 3. Yüzyıl Helen döneminde İskenderiye’de yaşayan ilk kadın filozof ve İskenderiye Kütüphanesi’nin kurucusu Hypatia’dır.

Eşsiz güzelliği sonsuz bilgeliği ile “aydınlığın son ışığı” olarak tanımlanan Hypatia, yakılan İskenderiye Kütüphanesinin küllerini savururken muzipçe gülümser: “Sonsuzluğa ne bırakacaksın?”

NEJLA GÜVENÇ KİMDİR?

1969 yıIında Istanbul’da doğan Nejla Güvenç, uzun yıllardır modanın profesyonel alanında tasarımcı olarak yer almaktadır. 2002 yılında yarattığı kendi markası NEJ'i, sınır ötesine taşıyarak bir dünya markasına dogru biçimlendirmek için tasarım yolculuğuna hiç durmadan devam etmektedir.

Paris Pret a Porter

Ocak 2010
Eylul 2009
Eylul 2008
Ocak 2008
Eylul 2007
Subat 2007
Eylul 2006

Tokyo I.F.F

Temmuz 2007

Tokyo Wearead

Ekim 2006
Subat 2006

Berlin Premium

Temmuz 2006

Nejla Güvenç’in vizyonunu biçimlendiren; tasarımın uzun bir yolculuk olduğudur.

Yaşamın tanıklığı ve deneyimler; yeniyi, farklıyı üretenlere kaynaklık eder. Sanatla endüstrinin, yalınlıkla çılgınlığın, eğlence ile farklılığın, yaratma ve geliştirmenin somutlaştığı noktada üretim süreci başlar. Yetenek, hayat bulduğu, beslendigi unsurlarla biçimlenerek varlığını ve gücünü ortaya koyar ve paylaşır.

Tarzını özel kılan; malzemelerin doğal elyaflardan oluşan ilişkisi, vücut ergonomisine uygun formlar, eski ile yeninin çelişkisidir.

Nejla Güvenç, doğal olan, doğadan gelen ile geçmişten geleceğe yolculuk eder; yaklaşımı, “ekolojik yaşam” la değerlere değer katmak, köklerin sırrını çözerek dünyayı yaşanır kılabilmektir.

Nejla Güvenç, Nej ile ITKIB (Istanbul Tekstil ve İhracatcılar Birliği) tarafından Türkiye’yi dünyada temsil etmek üzere seçilmiştir. Türk tasarımlarının yurdışında markalaşması ve imajının yerleştirilmesi ile ilgili DTM (Dış Ticaret Müsteşarlığı) tarafından geliştirilen Turquality projesinde tasarım danışmanı olma hakkı kazanmıştır. Moda Tasarımcıları Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu üyesidir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>