>

MODA - STİL

Türkiye 2013’te “Her Şeyin Başı Sağlık” Dedi!

Penti’nin gelenekselleşen, tüm Türkiye’yi kapsayan ve adeta bir araştırma niteliği taşıyan “Dilek Ağacı” uygulamasının sonuçları açıklandı.
 
   
 
 
     

Sonuçlara göre Türkiye, 2013 yılından öncelikle “sağlık” diliyor.

Penti mağazalarında gerçekleşen Dilek Ağacı uygulamasıyla tüm mağazalar, yepyeni dilekler ve umutlarla renklendi. 150 mağaza, 40 AVM ve Facebook üzerinden gerçekleşen uygulamada geçen seneye oranla ciddi değişiklikler ortaya çıktı. Penti Dilek Ağaçları’nda, bu yıl, aşk, iş, para, eğitim, sağlık ve barış dileklerini içeren toplam 1.024.000 dilek dilendi.

Aralık ayı içinde Penti mağazalarını ve Penti facebook sayfasını ziyaret edenler Türkiye’deki kadınların da yeni yıldaki arzularını belirledi.

Geçtiğimiz sene en çok aşk dileyen Türkiye’nin bu yıl bağladığı kurdelelerden en çok sağlık çıkması akıllara “Türkiye aşktan ümidini kesti mi?” sorusunu getirdi.

TÜRKİYE’NİN DİLEK HARİTASI…

Türkiye’de geçen yıla kıyasla %55 fazla dilek dilendi ve toplam 101 km kurdele kullanıldı. Türkiye’nin gerçeklerini ve yeni yıldan beklentilerini gözler önüne seren uygulama kapsamında, bu yıl “sağlık” birinci sırada yer alırken, “barış” ikinci, “eğitim” üçüncü, “para” dördüncü, “aşk” beşinci sırada yerini aldı. Geçtiğimiz yıl ise “aşk” birinci sırada, “para” ikinci, “sağlık” üçüncü, “eğitim” dördüncü, “barış” beşinci sırada yer almıştı.

BATIDA PARA, DOĞUDA BARIŞ İSTENİYOR…

İzmir, İstanbul ve Ankara gibi 3 büyük ilde 2013’ten “para” istenirken, Erzincan, Van, Bingöl, Hakkari ve Siirt’te “barış” dileği öne çıkıyor. Özellikle Van’ın açık ara “barış” isteği dikkat çekiyor. Doğu öncelikli olarak “barış” isterken ikincil olarak “eğitim” diliyor. Dileklerin büyük bir kısmını “sağlık” oluştururken, özellikle Marmara ve Karadeniz Bölgesinin çoğunluğunda sağlık en öncelikli dilek oluyor. Uygulamanın en ilginç sonucu ise” aşk” dileğinde çıkıyor. Geçen sene özellikle büyük illerde aşk dileyenler bu sene dileklerini ‘para’dan yana kullandı.

Akdeniz ve Karadeniz’de ilginç bir istatistik çıkıyor. Sıcak Akdenizli kadın “aşk”yerine “eğitim”diyor; Karadeniz’deki kadının gündeminde ise “sadece “sağlık yer alıyor.

İSTANBUL ‘AŞK’TAN ÜMİDİNİ KESTİ…

2012 yılında en çok aşk isteyen İstanbul, bu yıl dileğini para’dan yana kullandı. Kısacası İstanbul’da aşk out, para in oldu… İstanbullu kadının beklentisinde bu yıl aşk birincilikten beşinciliğe düştü.

İZMİR İSTİKRARLI ÇIKTI…


Geçtiğimiz yıldan en çok para isteyen İzmirli kadınlar dileklerinde istikrarlı çıktı ve kurdelelerini yine para için bağladı.

2013 İÇİN TÜRKİYE’DEN BÖLGE BÖLGE ÇARPICI SONUÇLAR:

İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirler para istiyor
Karadeniz sağlık istiyor
Aşka inanç azalıyor, geçen sene aşk isteyenler, bu yıl para istiyor
Akdeniz eğitim diyor
Doğu illeri öncelikle barış istiyor, ikinci olarak da eğitim istiyor

2012 YILINDA PENTİ DİLEK AĞACI’NDA;

İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Adana ve Antalya’da en çok “aşk”, İzmir’de “para”, Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis, Batman, Diyarbakır, Elazığ ve Manisa’da ise “barış” dileğinde bulunulmuştu. Geçtiğimiz yıl mağazalarda ve facebook üzerinden toplam 512.000 kişi dilek dilemişti.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>