>

POPÜLER MEKANLAR

İstanbul’da Kuru Fasulye Severlerin Tek Adresi

Çamlıca Çömlek kuru fasulye 24 yaşında…
 
   
 
 
     

24 yıldır da aynı ustayla çalışan Çömlek Kuru Fasulye Restoran Rize’li ailenin ikinci kuşağı tarafından işletiliyor. 250 kişilik kapasiteli restoran hem adalar manzaralı hem de Çamlıca Kulesi’ni görüyor. Üstelik döner platformdaki masalar sayesinde yemek yenirken adaların tamamı izlenebiliyor.

Taş fırında pişen çömlek kuru fasulyenin isim babası olan ailenin en büyüğü Maksut Günaydın’a hâlâ lezzetinin sırrı soruluyor.

1999 yılında Kısıklı Meydan’ında, küçük bir dükkânda çömlekte kuru fasulye pişirerek işe başlayan aile, bir süre sonra her gün kapıda oluşan kuyruğa çözüm bulmak için Çamlıca Tepesi’nde daha büyük bir mekâna taşınıyor. Müdavimler kısa süre içinde restoranın yeni adresine de alışıyor. Üstelik hem siyaset hem de sanat dünyasından pek çok ünlü misafiri de oluyor.

Şirket yemeklerinin, büyük aile buluşmalarının ve özel günlerin de vazgeçilmez adresi olan restoranda Rize’ye has kavurma, pilav, köfte, kara lahana sarması, muhlama da sunuluyor. Ücretsiz açık otopark hizmeti ile birlikte çocuk oyun alanı da bulunuyor.Çömlek Nevşehir’den, Fasulye İspir’den

Çömlek Kuru Fasulye Restoran 24 yıl önce ilk kurulduğu günden beri kuru fasulyeyi sadece İspir’den temin ediyor. Fasulyeyi taş fırında Nevşehir’e has çömleğin içinde, yavaşça ve kaliteli ürünlerle pişiriyor. Erzurum’un İspir ilçesi 1180 rakımda olduğu için sadece doğal yöntemlerle, hiçbir kimyasal kullanılmadan ve yılda sadece bir kez hasat alınıyor. Ve aynı tarlaya en fazla 2 yıl ekim yapılıyor. Kısıtlı miktarda üretilen fasulyenin lezzeti de buradan geliyor. Türkiye’de başka hiçbir yerde bu kalite ve lezzette hasat elde edilemiyor.

Coğrafi olarak işaretli İspir kuru fasulyesi kısıtlı miktarda üretildiği için, başka fasulyelerle karıştırarak pişirenlere dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca hiçbir şubesi bulunmayan Çamlıca Çömlek Kuru Fasulye Restoran “Çömlek Kuru Fasulye” nin isim haklarına da sahip.

Sofraların Baş Tacı Kuru Fasulyenin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Çömlek Kuru Fasulye Restoran’da kullanılan İspir fasulyesinin faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğindeki zengin lif, yüksek potasyum sayesinde düzenli tüketiminde yüksek tansiyonu ve kandaki kötü kolesterol düzeyini önemli ölçüde düşürüyor, kan şekerini de kontrol altına alıyor.

İspir fasulyesinin sindirimi kolay ve kendine has bir damak tadı var. Ayrıca besin değerleri çok yüksek. 100 gram İspir fasulyesinde ortalama olarak 24 gr protein, 1.5 gr yağ, 20,2gr karbonhidrat bulunuyor. Fosfor, kalsiyum, demir, potasyum ve B1, B2,B3 ve E vitaminleri de içeriyor.


Adres: Turistik Çamlıca Cad. No:50 Büyük Çamlıca- Üsküdar / İSTANBUL
İletişim: +90 551 279 20 20 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>