>

POPÜLER MEKANLAR

Macar Şeften Leziz Kaz Yemekleri!

Macar Kültür Merkezi ve InterContinental İstanbul ortaklığında şef Ágnes Tóth, Aziz Marton Günü vesilesiyle geleneksel Macar kaz yemekleri hazırlıyor.
 
   
 
 
     

Macar Kültür Merkezi’nin gastronomi serisi 11 Kasım Cuma günü InterContinental İstanbul’da başlıyor. Macar kültüründe büyük önem taşıyan Marton gününe ait geleneklere uygun şekilde özel yemeklerin pişirileceği ve sunulacağı etkinlikte gastronomi tutkunlarına benzersiz bir deneyim yaşatılacak.

Macar geleneklerine göre Marton gününde kaz kesilir ve o yılın mahsulü olan şarapların tatları deneyimlenir. Ziyafetlerin ardından ise kırk günlük oruçlar başlar ve Marton günü bu nedenle, oruç öncesi neşe, ziyafet ve eğlenme günüdür. Bir deyişe göre, “Marton günü kaz eti yemeyen bütün yıl açlık çeker”.

Macar Kültür Merkezi’nin yeni gastronomi etkinlik serisi başlıyor

Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi, Macaristan’da on beş yıldır Türk mutfağı üzerine çalışan Macar şef Ágnes Tóth ile “Macar mutfağında geleneksel tatlar” adlı etkinlik serisini başlatıyor. Serinin ilk etkinliği, 11 Kasım Cuma günü InterContinental İstanbul otelde, Aziz Marton günü vesilesiyle Macar mutfağından geleneksel kaz tariflerini içeren bir akşam yemeği ile gerçekleşecek. Şef Tóth hazırladığı menüde yemeklerin arasında onların tarihine, geleneklere ve eşleştirdiği Macar şaraplarına da değiniyor.

Türkiye’de yetiştirilmiş kazlardan ve yöresel malzemelerden özellikle bu gün için tasarladığı menüde Tóth konuklara, kaz etli yaprak sarma, ayvalı kaz çorbası, kaz etli ve sebzeli karabuğday pilavı ve bardakta vişneli çikolata tatlısı sunacak.

InterContinental Istanbul’un bahçeye açılan restoranı Veranda Restaurant & Lounge’da gerçekleşecek etkinliğe katılım için, InterContinental İstanbul’un web sitesinden rezervasyon yapmak mümkün.

https://www.biletix.com/etkinlik/1KAT9/TURKIYE/tr

Diplomatlıktan şefliğe

Şef olmadan önce dışişleri bakanlığında çalışan Ágnes, on beş yıl önce ilk kez Türkiye’ye geldiğinde hem kültürüne hem de yemeğine hayran kalır. Macaristan’da o dönemde zengin Türk mutfağını yansıtan bir mekan bulunmaması sebebiyle Nar Gourmet adıyla Türk yemeklerini tanıtan bir blog yazmaya başlar. Türkiye ziyaretlerinde ise gastronomi ve şeflik üzerine eğitim alır. Nar Gourmet markası zamanla gruplara özel şef hizmeti sunan bir organizasyona dönüşür. Macaristan ve Türkiye arasında sık sık yolculuklar yapan Ágnes aynı zamanda Türkiye’de Macar gastronomisini hem Ankara’daki Macaristan Büyükelçiliği’nin hem de Macar Kültür Merkezi’nin etkinliklerinde de tanıtır. Eylül 2022’den 1 yıllık süre boyunca Macar Kültür Merkezi’nde proje koordinatörü olarak özellikle gastronomi temalı projelerden sorumludur.

https://culture.hu/tr/istanbul
https://istanbul.intercontinental.com/tr/


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>