>

RÖPORTAJ

Ceyda Ateş Toplusoy:" Anne Olduktan Sonra Hedeflerim Değişti"

Başarılı oyuncu Ceyda Ateş Toplusoy’un Florida’da kurduğu hayat düzeni,anne olunca durulmak bir yana eskisinden daha renkli ve hareketli bir hale gelmiş.
 
   
 
 
     

Anneliği bir cümleyle anlatmanızı istesek neler söylersiniz?

Anneliği tek bir cümle ile anlatmak mümkün değil ama sevginin en masum halini karşılık beklemeden sorgusuz sualsiz kabullenmek.

Anne olmakla birlikte hayatınız nasıl bir değişime uğradı? Beklentileriniz doğrultusunda bir değişim mi oldu sizin için?

Önceliklerim, hayattaki hedeflerim değişti. Kendimi çok daha olgun ve güçlü hissediyorum. Duygusal değişiklikler bekliyordum tabii ki ama böyle bir sevginin varlığından kalbimin bu kadar büyüyebileceğinden haberdar değildim.

Şu anki çocukların en büyük avantajı nedir sizce?


Ebeveynlerin bilgiye daha kolay ulaşmasından dolayı çocuklarını çok daha bilinçli yetiştiriyorlar. Çocuklar teknolojiye çok daha erken yaşlarda ulaşabiliyorlar ve denge sağlanırsa hem sokaklarda oynayıp hem erken yaşta bilgisayar kullanmanın avantajını yaşıyorlar.

Çocuğunuzun ismine nasıl karar verdiniz? Bir hikayesi var mı?


Hem Türkiye’de hem de Amerika’da yaşadığımız için rahatça kullanabileceği bir isim olsun istedik ve hem okul ortamında hem de gündelik yaşantısında isminden dolayı zorluk çekmesin istedik. Talia ismini ben çok beğenirdim. Buğra’ya söylediğimde onun da hoşuna gitti daha sonra anlamını araştırdık ve ismi Talia olsun dedik. Talia; baharın müjdesi, doğanın ve hayvanların koruyucusu demek.

Çocuğunuzun kariyer planlamasına dahil olmayı düşünüyor musunuz? Yoksa kararı tamamen kendilerine mi bırakacaksınız?

O bir birey. Kendi düşünceleri ve duygularına saygı duymamız gerek. Öncelikli tercihim tabii ki sevdiği işi yapması. Burada bizim üstümüze düşen en büyük görev, sevebileceği işleri becerisine göre keşfedip onu doğru yönlendirmemiz olur. Gerisi ona kalmış, en son kendisi karar verir.

Beraber yapmaktan en çok keyif aldığınız aktiviteler neler?

Henüz çok küçük ama Florida’da yaşadığımız için on iki ay yaz ve istediği her hobiye rahatça mevsimlere aldırış etmeden ulaşabilecek. Bu yüzden beraber yapacağımız aktivite çok olur diye düşünüyorum

Annenizden aldığınız ve sizin için önem taşıyan bir öğüt var mı?

“Zaman asla geri gelmez. O yüzden umutlarından vazgeçme ve her anını değerlendir. Her gün sahip oldukların için şükret ve içindeki merhameti hiçbir zaman kaybetme ki önüne hep iyilikler çıksın, empati yapmayı unutma” derdi.

İleride çocuğunuzun sizinle aynı mesleği yapmasını ister miydiniz?

Kendisi tercih ederse neden olmasın ama o çocukken ufak bir sahnede veya kısa bir reklam filminde hatıra olsun diye beraber bir şey yapmak isterim.

Peki, pandemide evde birlikte neler yapıyorsunuz?Nasıl geçiyor bir gününüz?

Beraber yürüyüş yapıyoruz, kitap okuma saatimiz var, dans ediyoruz, egzersiz yaptırıyorum. Ben konuşuyorum o dinliyor. Kendi kendine durabilmeyi öğrenmesi için her uykudan uyandığında mutlaka bir saate yakın tek başına bırakıyorum. Son olarak banyo, yemek, alt değiştirme ve uyku ile günümüzü tamamlıyoruz.

Anneler Günü mesajınızı paylaşır mısınız?

Tüm anneler evlatlarına “Anne olunca anlarsın” der. Ben bu sözü anneliğimin ilk gününde anladım. Bunu okuyan herkese mesajım annelerinizi el üstünde tutun. Annelik gerçekten dünyanın hem en keyifli hem de en zor işiymiş. Tüm annelerin, Anneler Günü kutlu olsun.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>