>

RÖPORTAJ

Mutluluk Garantili bir Otel: Daphnis

Sayım Çınar Osman Yitgin ile Daphnis’i, Bodrum’u, misafirlere sunduklarını yerinde konuştu, ortaya Bodrum kokulu bir söyleşi çıktı.
 
   
 
 
     

Bodrum’un yeni butik oteli Daphnis, işletmecilikte usta bir ismin yönetiminde olan, özel bir otel. Huzurlu, eğlenceli, aileye de gençlere de uygun bir tatil konseptiyle karşı karşıyayız. İnternethaber.com'dan Sayım Çınar Osman Yitgin ile Daphnis’i, Bodrum’u, misafirlere sunduklarını yerinde konuştu, ortaya Bodrum kokulu bir söyleşi çıktı.

Yeni yerinizi kutluyorum. Daphnis uluslarası bir yer. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. İstanbul kökenli bir işletmecisin, Aliye’yi işlettin, şimdi sıra Daphnis’de.


18 yıllık bir oteldeyiz aslında. Geçen yıl ortağım vasıtasıyla haberini aldım, devir işlemleri devam ediyordu. Eylülün sonu gibi aldık. Kapanış işlemlerini yaptık, martta ön hazırlıklarını yaptık, mayısta da açtık. Kalıplaşmış müşteriler vardı, ismini değiştirmedik. Her alanı elden geçirdik, odalar, ortak alanlar, restaurant…Butik bir otelle karşı karşıyayız. Sakin bir ortam.

Müşterilerimize dinlenecekleri bir ortam, lezzetli yemek ve içecekler vaat ediyoruz. Gece kulübü işlettiğim için gürültülü mü diye soruyorlar, yanıtım hayır, hiç gürültülü değil, tam aksine huzur ve sonsuz dinlenme ve lezzet var Daphnis’de. Serpme kahvaltı veriyoruz, akşam meyhanemiz var, dinlendirecek bir tatil bu.

“Bodrum’da mekanlar ikiye ayılıyor, ya çok şımarık ya da çok amatör.”

Çeşme, Alaçatı, Gölköy son dönemin en hip yerleri. Bodrum içinde şatafatlı oteller de var. Burası şatafat değil huzur öneriyor. Fiyatlar çok pahalı değil. Müşterilerden gelen yorumlar nasıl?

Senede 15 - 20 gün tatil yapan biriyim. Turizmde bir eksiklik hep hissettim. Bodrum’da mekanlar ikiye ayılıyor, ya çok şımarık ya da çok amatör. Burası samimi müşteri bazlı bir otel. Personelim de İstanbul’dan. Biz gün içerisinde hatalar yapabiliyoruz, hatayı hemen telafi ediyoruz. Müşteri odaklıyız. Güneyde bizim çapımızdakiler sezonluk müşteriye oynuyor, bense uzun vadeli bir otel planladım. 2030’a kadar buradayım. Lezzet olarak da ortalamanın çok üstündeyiz.

Hedeflediğiniz misafir profili nedir?

Orta yaş üzeri bir yer gibiydi başta, aileler tercih ediyor. 5 metre var denizle oda arasında. Çocuklu aileler seviyor. Gençler de aynı şekilde çok mutlu. Orta yaş restaurantta, çimenlikte gençler var. Alan geniş olduğu için herkes kendine göre bir şey buluyor.

Gölköy yerlileri nasıl bakıyor otele?

Laf kalabalığı oluyor tabii. Her sene yeni bir işletmeci geliyor, çıkmalar gitmeler terk etmeler çok olmuş. Yazlık yerlerde böyle oluyor. İlk başta beni amatör sandılar şimdi anladılar.“Bu güzellik eşim Burcu’nun eseri bir yönüyle…”

Dekorasyon çok sade, insanı rahatlatan bir durum var.

Eşim Burcu başardı aslında. Otel işletmemiştim, gece kulübü bar geçmişim olduğu için ona bıraktım. Ben de elimden geldiğince yardımcı oldum. Onun gözüdür ama temel olarak bu güzellik.

Diğer otellerden sizi ayıran nedir?

Müziğimiz, personelimiz, ben, görüntümüz, yemeğimiz. Sakin bir bölgedeyiz, turist müziği duyuyor, bize geliyor. 250 - 300 kişi ağırladık kısa bir sürede, hemen hepsi yeni rezervasyon yapıp gittiler. Rezervasyonsuz gelme de var. Yeriniz var mı diyen ve kalan da var. Başka otelde kalırken buraya geçiş yapan da var.

Mayısta bir açılış yaptınız.

İstanbuldan dostlar geldi. Keyifli bir dört gündü. Oteli de test ettik.

Doğa turizmi de ön planda. Deniz, yeşil, hava…

Evet müşterilerle hep sohbet ederim, genelde çok memnun ayrılıyorlar. Doğa turizmine çok kanalize olmadım. Sağıma soluma bakmadım otele odaklandığım için. Ama doğa turizmi isteyenler için de uygun bir noktadayız.Kos’ta da oteller böyledir, sade temiz ve zevklidir. Burada da yaşıyoruz aynı durumu.

Standart otel deyince her şey aynıdır, bizde her oda farklı, perdeler olsun, iç dizayn olsun. Minik birer ev aslında.

Beş yıldızlı her şey dahil sistemi yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Bu noktaya gelmelerini nasıl değerlendiriyorsun turizmcilerin?

Hem bıktılar hem de istediklerini alamıyorlar. Sürekli kuyruktalar içki çay yemek için misafirler. Kompakt yerler artık daha önemli. Ellerini kaldırıp garsonun gelmesini seviyor artık insanlar. Turizmciler de bunu fark etmeye başladı.

Yeni etkinlikler var mı? Neler bekliyor Daphnis misafirlerini?

Karar vermedik ama düşünüyoruz. Ekim’de büyük bir kapanış partisi vermeyi düşünüyoruz.

İstanbul’dan çok müşteriniz olduğunu biliyorum.

Birebir benim arkadaşlarım çok geliyor. Benim gibi bir adamın otel işletmesini bekliyorlarmış sanki. Ne bulacaklarını biliyorlar, güveniyorlar.“Her yemek leziz, her yemek sade.”

Atıştırmalık da var, kahvaltı da var, ev ve ızgara yemekleri var.

Sabahları serpme, akşam 7’ye kadar beach menü var oldukça zengin zeytinyağlılar, ızgaralar var. Çocuklu aileler için sulu yemek sağlıklı beslenme çok önemli. Burada eğlensinler ve doğru beslensinler istiyorum. Sahilde Lâl meyhane kuruyoruz akşamları, balık çeşitler et çeşitleri mezeler oluyor. Türkbükü’nden balıklar geliyor, pazarlardan alışveriş yapıyoruz, her ey sade ve leziz.

Bayram’da yoğun olacak mısınız?

Bayram için dolu otelimiz.

Önümüzdeki günlerde neler bekliyor bizi, uzun soluklu baktığını belirttin.

Listem uzun. Üç dönüm arazi var, yenilik de bitmez iş de bitmez burada. Sezon biter bitmez başlayacağız. Kışın da burada olduğum için hazırlıkları bütün yıla yayacağım.

Bodrumlusun sen de artık. Bodrumlu olmak için ne gerekiyor?

Çok sevmek gerekiyor. Bulunduğum yeri severim, sahiplenirim, mutluyum bunun için.

Misafirler biraz da yerleşme isteğiyle geliyor. İstanbul’da herkesin dilinde bir noktada Bodrum’a yerleşme var.

Bodrum büyük şehirde ne arıyorsan onu veriyor. Çocuk sahibiyim, okul hastane de var burada. Yani her şey var bir aile için.Aliye’den ciddi bir tecrüben var.

Restorancılık daha kolay geliyor bu tecrübeye sahip olduğum için, şimdi bir de müşteriyi yatırıyorum. Müşterilerimle dost oluyorum. Relaks geliyorlar, mutlu olmaya endeksli geliyorlar. Bir haftalık bir tatil yeniliyor müşteriyi, eğer doğru bir şekilde ağırlarsanız.

Son sözün ne olur misafirlere?

Gelecekler, her şeyi temize çekip gidecekler ve mutlaka tekrar gelecekler, bunun sözünü veriyorum.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>