>

SAÇ BAKIMI

Bakımlı Saçların Havası Bir Başka

Saçın genetik yapısından kaynaklanan sorunlara çözüm bulmak çok zor ancak…
 
   
 
 
     

Saçın genetik yapısından kaynaklanan sorunlara çözüm bulmak çok zor ancak, sorunlu saçlar için özel olarak üretilen özel bakım ürünleri ve ağız yoluyla alınan multi-vitaminlerle canlı ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Ancak uzmanlara göre her şeyden önemlisi doğru ve düzenli beslenme.

İNCE TELLİ SAÇLAR


İnce telli saçlara sahip olanların dikkat etmesi gereken noktaysa saç kesimi. Ortayı geçen saç boyu, ince telli saçları iyice cansız gösterir. Bu nedenle saçları sık sık kestirmek yerinde olur. Katlı bir kesim saçları daha dolgun gösterir.

ZAYIF SAÇLAR

Saçların zayıflayıp cansız görünmesinin en büyük nedeni kirli hava, aşırı güneş, klor, boya gibi etkilerdir. Ayrıca yanlış beslenmeden kaynaklanan vitamin eksikliği, stres gibi iç etkiler de saçı fazlasıyla yorar ve zayıflatır. Bu tip saçlar için en doğru çözüm, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek. Ayrıca saç bakım ürünleriyle takviye etmek de gerekebilir. Zamanla saçlar güçlenir ve dış etkilere karşı daha dayanıklı hale gelir. Bunların dışında saçların tuzlu ve klorlu sudan etkilenmemesi için denize veya havuza girmeden önce bone takmak, kalın telli bir fırçayla sık sık masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmak, saçlar için özel olarak hazırlanan güneşten koruyucu ürünler kullanmak da faydalıdır.

KURU SAÇLAR

Kötü hava koşullarından en çok etkilenen gruptur. Saçlar son derece mattır. Bu da saçlar kuruluk nedeniyle ne kadar hacimli olursa olsun sağlıksız bir görünüme neden olur. Güneş ve deniz suyu bu sağlıksız görünümü ikiye katlar. Sonuçta saçta yer yer geri dönülemez yanıklar meydana gelebilir. Bunu önlemek için rutin nemlendiricili şampuan ve saç kremlerinin yanısıra haftada bir kez yoğun nemlendiricili maske kullanmak yerinde olur. Ayrıca, kuaförler pek tavsiye etmeseler de kuru saçlılar, on beş günde bir yapılacak badem yağı kürlerinin faydasını görebilirler.

KEPEKLİ SAÇLAR


Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte kepek, genellikle sebum fazlalığına bağlıdır. Sık rastlanan iki tip kepek türü vardır. Kuru, ince, beyaz olanlar daha çok görülür. Bunlar saç derisinden kopup bütün saç yayılırlar. Genelde, stres, sürmenaj ve tansiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Diğer türüyse sarımtrak ve yağlıdır. Saç derisine yapışıktır. Yanmalara yol açabilir. Uzmanlar kepekli saçların her gün yıkanmasını tavsiye etmiyorlar. Haftada iki kez kepeği önleyici bir şampuanla yıkamak ve bu şampuanı üç ayda bir değiştirmek alınacak en iyi önlem. Zaten kepeği tamamen yok etmek pek mümkün değil.

YAĞLI SAÇLAR

Kuru saçların aksine, aşırı derecede sebum fazlası vardır. Saç diplerinde biriken sebum nedeniyle saç derisi yeteri kadar nefes alamaz ve toksinlerden arınamaz. Yağlı saç genetik olabildiği gibi hormonal değişikliklerle de ortaya çıkar. Örneğin regl döneminde vücut normalden fazla sebum üretir. Buluğ çağındaki gençlerin de genellikle saçları yağlıdır.

Parlaklık ve canlılık açısından diğer saç tiplerine göre daha şanslı sayılsalar da uygun bakım yapılmadığı sürece yağlı saçlar, daha çabuk dökülür. Bunu önlemek için saçlar her gün deterjansız, özel şampuanlar kullanmak yerinde olur. Kirli saç derisi ve saçlar, kıl soğancığının zarar görmesine neden olur. Bu da dökülmeyi kolaylaştırır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>