>

SAÇ BAKIMI

Saçları Dökülen Kadınlar

Saçları dökülen kadınlar saçım dökülüyor diye korkmayın. Çünkü...
 
   
 
 
     

Saçları dökülen kadınlar saçım dökülüyor diye korkmayın. Çünkü kadınların erkeklerden farkı; saç dökülmesi nedeninin saptandıktan sonra engellenebilir olması.

İŞTE SİZE NEDEN VE ÇÖZÜMLER...

Erkeklik hormonları: Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedenierkek cinsellik hormonlarıdır. Saçın gelişmesini sağlayan hücreler androjen hormonuna karşı hassasiyet göstererek aniden işlevlerini kaybetmeye başlarlar. Androjen hormonundan kaynaklanan saç dökülmesi kalıtsaldır. İyi haber hormon terapisi saç dökülmesini durdurabilir Antiandrojen ve östrojen içeren doğum kontrol hapları ile doktor kontrolünde tedavi sağlanabilir.

Doğum: Gebelik sırasında birçok kadının saçları gürleşir ve güzelleşir. Bunun nedeni vücudun östrojen hormonunu daha fazla salgılamasıdır. Doğumdan sonra östrojen hormonunun miktarı azaldığından saçlar da dökülmeye başlar. Endişelenmenize gerek yok çünkü bu saçlar östrojenin gebelik sırasında koruduğu saçlardır.

Tiroid bezi bozuklukları: Tiroid bezinin az ya da aşırır çalışması saç dökülmesine yol açan önemli bir faktördür. Yorgunluk ya da asabiyet, hiçbir neden yokken kilo alıp verme, ateş basması ya da üşüme tiroid bezi bozukluğunun belirtilendendir. Bu durumda doktor kontrolünde hormon ya da iyot tabletleri kullanarak sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Vitamin ve mineral eksikliği: Bilinçsiz beslenme ve diyetler saçı olumsuz etkiler vitamin, mineral ve protein eksikliği saçı cansızlaştırarak dökülmesine yol açar. Sağlıklı saçlar için B6, B12, C, E ve biyotin vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, kalyum, çinko, bakır ve demir gibi amnioasitler de çok önemlidir. Eğer bu maddeler sağlıklı bir beslenme ile elde edilemiyorsa tabletlerden yararlanabilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>