>

SAÇ BAKIMI

Yaz Mevsiminde Saçı ve Saç Rengini Korumanın Yolları

Yaz, güneşi ve sıcacık havasıyla kendini gösterirken, tatil planları da bir o kadar hız kazandı.
 
   
 
 
     

Bu güzel sezonda kendimizi serin sulara bırakıp güneşin tadını çıkarırken, genelde unuttuğumuz bir konu var. Tüm yıl koruduğumuz ve bakımı için çaba harcadığımız “saçlarımız”! Deniz tuzu, havuz kloru, güneşin zararlı ışınları ve nemden dolayı saçlarımız yıpranıyor, canlılığını yitiriyor ve yazın gelmesiyle bir heves boyattığımız ombreli ve balyajlı saçlarımız matlaşıyor.

Gündüzleri plajlarda geçirdiğimiz vakitlerde aşırı güneşe maruz kalan saçlar kuruyor ve zayıflıyor. Güneşten kuruyan saçlar deniz ya da havuz suyuyla temas ettiğinde daha fazla yıpranıyor ve vitaminsiz kalıyor. Akşamları da devreye saç şekillendiriciler giriyor.

150 derecenin üzerindeki aşırı ısı, saçın yapısında geri dönüşü olmayan değişiklikler yaratıp saçın güçsüzleşerek kırılmasına, sağlıksız ve mat görünmesine neden oluyor. Hal böyle olunca yazın saç bakımına, kullandığımız şekillendiricilere ve düzleştiricilere de dikkat etmemiz gerekiyor.

Yaz aylarında saç sağlığını korumak için nelere dikkat edilmeli?

Saçı yıkarken ılık su kullanmak


Her akşam yemeğe inmeden önce deniz ve havuzun saçlarınızda bıraktığı etkiyi ortadan kaldırmak için, saç tipine uygun seçtiğiniz hafif bir şampuan ve saç kremiyle ılık su kullanarak saçlarınızı yıkayın. Gün içerisinde fazlasıyla yıpratıcıya maruz kalan saçları daha da yoracağından sıcak sudan kaçının. Eğer saçlarınız boyalı veya röfleliyse, renk koruyucu şampuan kullanın. Özellikle boyalı saçlar için üretilmiş olan saç ürünleri saç rengini daha uzun süre korumaya yardımcı olduğundan, saçlar ilk günkü canlı ve parlak görüntüsünü uzun süre kaybetmez.

Saçlar ıslakken çok daha zayıf olduğundan, ince dişli tarak kullanıp saçı uçlardan başlayarak tarayarak saç tellerinin yıpranmasını önleyebilirsiniz. Havluyla kurutmayı tercih ediyorsanız da saçınıza karşı nazik davranmalısınız.

Saç maskesi ve saç serumu kullanmak


Aslında saç sağlığı konusunda büyük yardımcılardan saç maskeleri, günlük hayatta çok da önem verilmeyen ve unutulan bir ürün. Saç maskesi kullanırken dikkat edilmesi gereken: Saç tipine uygun ürünü seçmek!

Özellikle boyalı saçlar için saçların rengini koruyan ürünleri tercih etmelisiniz. Bakım kremi uyguladıktan sonra nemli saça uygulanan saç maskesi, saç tellerini güçlendirir ve boyalı saçların renginin korunmasına yardımcı olur.

Saç durulandıktan sonra tarama işlemine geçmeden, yine saç tipine uygun bir saç serumu kullanmak da yaptığınız bakımı tamamlamak için ideal bir seçim olacaktır.

Şapka kullanmak

Saçları güneşten korumak için en etkili yöntem, şapka kullanımı ve uygun saç modelleri tercih etmektir. Plajda güneşlenirken büyük bir hasır şapka ya da yılın modası bandanalardan faydalanabilirsiniz.

Doğru saç şekillendiriciyi kullanmak


Saçlara gerekli bakımı yaptıktan sonra aşırı ısıyla şekillendirme işlemlerinden uzak durmalısınız. Saç hasarı, en basit şekliyle, saçımızın kalbi korteks bölgesinin kalkanı olan kütikül tabakasının zarar görmesi anlamına gelir. Aşırı ısı, bu tabakanın hasarına neden oluyor. Bu tabakanın hasar alması sonucunda saçlar dökülmeye, cansız görünmeye ve elektriklenmeye başlıyor. Saçın gördüğü hasarı ve sene içinde zayıflamasını da göz önüne aldığımızda, uzaması 2’den 6 yıla kadar sürüyor. Bu nedenle saçlarınıza mümkün olduğunca özen göstermeye ve zarar veren faktörlerden kaçınmaya dikkat etmelisiniz.

Doğru teknolojiyi ve ürünü birkaç kullanışlı ipucu ve püf noktasıyla birleştirdiğinizde, saçınıza kalıcı sağlığı ve hak ettiği parlaklığı vermeniz oldukça kolay.


 

Etiketler: Saç, saç bakımı, Boya
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>