>

SAĞLIKLI YAŞAM

9 kadından biri, meme kanseri riski altında...

20 yaşından sonra her kadının adet bitiminden 4-5 gün sonra elle muayene yapması gerekli.
 
   
 
 
     
Türk Sağlık Eğitimi Vakfı (TÜRKSEV) aracılığıyla Net Çare Tanı ve Tedavi Merkezi kuran eski Sağlık Bakanı Durmuş, merkezde, gazetecilere meme kanseri hakkında bilgi verdi. Meme kanseri konusunda özel veya resmi kurumlarla anlaşarak bilgilendirme toplantıları yapacaklarını söyleyen Durmuş, merkezde de halk günleri düzenleyeceklerini belirtti. Genel cerrah olan Durmuş, kendisinin yanı sıra Kardiyoloji, Genel Cerrahi, Kadın Doğum ve Radyoloji uzmanlarının görev yaptığı merkezde ayrıca, kalp ve kadın hastalıkları konusunda da eğitimlerin verileceğini ifade etti.

Osman Durmuş, meme kanserinde erken teşhisin önemine değinerek, erken teşhis konusunda kadınların bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. ABD’de, meme kanserinde kanserli hücrelerin 1.5 santimetreye gelince tespit edilebildiğini, merkezlerinde bulunan bir cihazın ise bu kistleri 2 milimetrede belirleyebildiğini anlatan Durmuş, tümör büyüdükçe yayılma oranının da arttığını belirtti. 30-40 yaşlarında 250 kadından birinde, 70-80 yaşları arasında ise 34 kadından birinde meme kanseri görüldüğünü bildiren Durmuş, ortalama her 9 kadından birinin meme kanseri riski altında olduğunu kaydetti. Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanserinin, en sık görülen ölümler arasında da üst sıralarda olduğunu dile getiren Durmuş, son yıllarda kendi kendini muayene ve erken teşhis sayesinde meme kanserinden ölümlerin azaldığını bildirdi.

ERKEKLERDE DE GÖRÜLÜR

Meme kanserinin yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de görülebildiğini ifade eden Durmuş, 100 kadına karşılık 1 erkekte meme kanserine rastlandığını söyledi. Meme kanserine yakalanan kadınların yüzde 80’inin ailesinde hastalığın görülmediğini belirten Durmuş, risk faktörlerini, “erken adet görme, geç menopoza girme, hiç doğum yapmamış, hiç emzirmemiş olma, alkol, sigara ve çok yağlı beslenme” şeklinde sıraladı. Hastalığın, tedbir alınarak tamamen engellenemeyeceğini vurgulayan Durmuş, tek çarenin erken teşhis olduğuna işaret etti. Bu nedenle tüm kadınlara elle muayenenin öğretilmesi gerektiğini ifade eden Durmuş, memedeki kitlelerin yüzde 65’inin elle muayene ile tespit edildiğini bildirdi.

Durmuş, “Hasta kendine muayeneyi öğrenmeli. 20 yaşından sonra her kadın adet bitiminden 4-5 gün sonra kendi kendini muayene etmeli. 40 yaşından sonra da her yıl mamografi çektirmeli” diye konuştu. Mamografi ve elle muayenenin bir bütün olduğunu ve birlikte yapılması gerektiğini vurgulayan Durmuş, kadınlara elle muayeneyi özellikle duş alırken yapmaları gerektiğini söyledi. Göğüste oluşan her kistin kanser anlamına gelmeyeceğini belirten Durmuş, kadınların sıkça kullandığı telli sutyenlerin de bazı durumlarda göğüste sertlik oluşturabildiğini bildirdi.

Osman Durmuş, meme kanserinin beyaz ırkta daha çok görüldüğünü bildirdi. Durmuş, köylerde ve gecekonduda yaşayan kadınlar daha çok doğurduğu için kanser görülme riskinin bu kadınlarda daha az olduğunu bildirdi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>