>

TATİL

İlk Gemi Seyahatiniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

İlk defa gemi turu yapacaklar dikkat!
 
   
 
 
     

Gemilerde Kıyafet

Gemideki kıyafet uygulamaları gemiden gemiye değişir. Bütün kurvaziyer firmalarının ne giyeceğinizle ilgili bir tüzüğü vardır. Kurvaziyerlerin çoğunda kaptanla tanışma fırsatı bulacağınız bir hoş geldiniz partisi veya son akşam bir veda yemeği gibi resmi akşamlar olur. Bu akşamlarda erkekler smokin, bayanlar kokteyl kıyafetleriyle bulunurlar. Bu kural ana yemek salonunda verilen akşam yemeği için geçerlidir. Böyle giyinmek istemeyenler, bu akşamlarda gemideki restoranlardan yararlanabilir. Diğer akşamlar ise, yarı-resmiden günlük kıyafete değişen bir çeşitlilikte olur. Bazı bazı gemilerde bu akşamlar için erkeklerin ceket giymesi beklenirken bazılarında gömlek ve pantolon giymeleri beklenir. En iyisi gemilerdeki seyahat uygulamalarını tatil danışmanınızdan öğrenmeniz olacaktır.

Diyet Talepleri

Pek çok insan, kurvaziyerlerde özel diyet taleplerinin karşılanması konusunda gereksiz endişeye kapılır. Vejetaryenler için daima vejetaryen menusu bulunduğu gibi dini inançlarına uygun yemek talebi olanların kayıt sırasında bildirmeleri yeterli olur. Herhangi bir yiyeceğe alerjiniz varsa, şeker hastasıysanız veya herhangi bir yiyecek sağlığınız rahatsız ediyorsa öncesinde bu konuda bilgilendirme yapmanız gerekli olacaktır. Eğer gemi firması bu konuda yardımcı olamıyorsa kendi yiyeceğinizi getirebilirsiniz. Bunu seyahatiniz öncesi kontrol etmenizi öneririz.

Hava Durumu & İklim

Gemi turu için rezervasyon yapmadan önce tercih etmiş olduğunuz güzergahtaki hava durumunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Gemi firmaları destinasyon seçimlerinde en uygun dönemi seçmeye özen göstermektedirler. Ancak tatil danışmanları sizlere bu konuda ayrıntılı bilgilendirme yapacaklardır.

Gemilerde Tıbbi İmkanlar

Bir tatile çıkarken aklımıza gelmesini en son isteyeceğimiz şey elbette sağlık sorunlarıdır. Ancak tedbiri elden bırakmamakta fayda vardır. Gemilersağladıkları tıbbi imkanlarla deniz tutması, hafif yaralanmalar, incinme ve kırılmalara varıncaya kadar bir çok sorunla ilgilenmektedirler. Tabi bu tarz sağlık harcamalarınız belli maddi külfetler doğuracağı için seyahatinizden önce kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmanız önemlidir. Kalp krizi gibi ciddi durumlarda ise pek çok büyük kurvaziyerde bulunan helikopterle hastaneye aktarılacağınız gibi helikopterin olmadığı kurvaziyerlerde ise bir limana ulaşana kadar gemi doktorunun gözetiminde tutulursunuz.

Bahşişler

Gemilerde ödemiş olduğunuz bahşişler garsonlar ve hizmet görevlilerine verilmektedir. Bazı gemi firmalarında bahşişler gemideki hesabınıza otomatik olarak eklenir iken bazılarında ise bahşiş baştan hesabınıza eklenir. Seyahat edeceğiniz gemi firmasının bahşiş uygulamasını incelemenizi tavsiye ederiz.

Garanti Kabinler

Kayıt yaptırırken , seyahatiniz esnasında konaklamanız konusunda farklı öneriler sunulur; pek çok gemi firması kabinlerde bazı sınırlamaların olduğu daha düşük fiyatlar sunarlar bu uygulama Garanti kabin uygulaması olup. Bu uygulamada kabin numaranızı rezervasyonunuz esnasında değil seyahatten önce gemi firmasının size bildirmesi şeklinde gerçekleşmektedir. En çok uygulanan sistem budur. Bazı gemi firmaları iç, dış ve balkonlu kabin gibi seçeneklerini de garanti kabin için kullanmaktadırlar. Garanti kabinin avantajı kayıtta yine size numara verilmemesine rağmen iç kabin olarak yaptırmış olduğunuz rezervasyonunuzun geminin kabin durumuna göre beklide daha üst kategori olan dış veya balkonlu kabinlerde de konaklama imkanı bulabilirsiniz. Bu uygulama pek çok tatilciye cazip gelmektedir. Ancak bir dezavantajı ise konaklama yapacağınız kabinin gemideki kat ve konumunu seçemeyecek olmanızdır.

Tender botlar ile ziyaret edilecek limanlar

Bazı limanlarda gemilerin yanaşamadığı ve açıkta demirleyip yolcularını Tender ismi verilen botlarla kıyıya ulaşımını sağladığı limanlardır. Bu limanlar, geminin limana yanaşamayıp açıkta demir atarak yolcularını botlarla kıyıya taşıdığı limanlardır. Bu durum, geminin büyüklüğünden veya suyun yeterince derin olmamasından kaynaklanabilir. Gemide bulunan resepsiyondan uğranılan limanda bota binmenizi sağlayacak bir numara alıp, sıranız geldiğinde bota binmeniz gemiden ayrılmanız için yeterlidir. Eğer gemiden herhangi bir kıyı gezisi satın aldıysanız bu düzenlemeyi gemi sizin için organize edecektir. Tender botlar,gün boyu sizi limana götürüp getireceklerdir. Limandan bota en son kaçta binebileceğinizi gemiden ayrılmadan önce öğrenebilirsiniz.

Gemilerde Engelli Olanakları

Eğer engelliyseniz, ihtiyaçlarınızın nasıl karşılanacağını bilemediğinizden gemi seyahatini belki de şimdiye kadar hep ertelediniz. Gemi firmaları engelli yolcular için farklı seçenekler sunar: Eğer tekerlekli sandalyeye bağlıysanız, manevra yapmanız için daha fazla boş alanı olan ve daha geniş kapıları olan bir engelli kabininden yararlanabilirsiniz. Bir kaldıraç talebiniz olursa, standart kabinlerde bulunmadığından önceden temin edilmesi gerekiyor. Ancak sınırlı sayıda engelli kabini olduğundan, erken kayıt önemlidir. Engelli yolcular için de gemide pek çok imkan mevcuttur. Güvenlik tatbikatı olduğun da , gemi asansörleri servis dışı olacak ve kabin görevlileri kapıda size güvenlik istasyonuna ulaşmanız için yardım etmek üzere hazır bulunacaklardır. Gemiler genelde engelli yolcuları için tiyatro salonunda ayrı bölümler sağladıkları gibi bazı firmalar kaldıraç bulunan havuz imkanı da sağlamaktadır. Duyma engelli yolcular için bazı gemilerde text telefonlar, görsel alarmlar, televizyonda altyazı şifre çözücüleri, ve sinemalarda assistive dinleme sistemleri bulunmaktadır. Görme engelliler için, gemide bekçi köpeklerine izin verilir; menü büyük harflerle ve Braille alfabesiyle yazılır; asansör ve kabindeki düğmelerde de Braille işaretleri görülür.

Çocuk Kulüpleri

Ailecek seyahat ediyorsanız, çocuklarınızın zamanını dolu dolu geçirmesini isterseniz. Bu imkanlar her gemi firmasında değişiklik gösterir. Bazıları 2-17 yaş arası farklı yaş grubuna yönelik klüpler ve 2 yaş altı içinde -extra ücret koşuluyla -bebek bakımı imkanları sunmaktadır. (Daha fazla bilgi için web sayfamızdan detayları kontrol edebilirsiniz.)

İletişim

Özellikle uzun süreli bir turdaysanız, aile ve arkadaşlarınızla bağlantı kurmak istersiniz. Gemide telefonunuzun çekmeyeceğini düşünebilirsiniz, ancak geminin uydusundan faydalanarak bu görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Görüşme ücretleri normale göre daha pahalı olacağından limanlara ulaştığınızda görüşme yapmanız daha ekonomik olacaktır. Turkcell, Vodafone ve Avea Gsm operatörlerinin uygun fiyatlı yurt dışı konuşma tarifeleri mevcut olup, seyahatiniz öncesi bu konuda operatörlerinizden bilgi almanızı öneririz. Wi-Fi diğer bir iletişim yöntemidir. Satın alacağınız internet paketini,I-pad veya dizüstü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Pek çok gemi kullanım ücretini sizin ödeyeceğiniz internet kafe imkanı da sağlamaktadır.

İçecek Ücretleri


Tatil bütçenizi oluşturuken bazı ödeme kalemleri önelmiş bir yer tutmaktadır. İçeceklerde bunun önemli bir parçasıdır. Bazı gemiler her şey dahil konsept uygulaması yapmaktadır. Bazı gemilerde ise belirli içecekler ücretsizdir. İçeceke ücretleri her gemi firmasında değişkenlik göstermekle beraber gemiler ekonomik içecek paketleri sunmaktadır. Seyahatiniz öncesi içecek fiyatlarını tatil danışmanımızdan öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Gemi Büyüklükleri

İlk seferiniz için hangi gemiyle seyahat edeceğinize karar vermek oldukça zordur. Geminin boyutunu önceden bilmeniz sizlere sunabileceği imkanlarla da doğru orantılı olduğu için oldukça önemlidir. 2000’den fazla yolcu kapasiteli büyük gemiler. Bazı gemiler 5000’den fazla yolcu kapasitesi, buz pateni pisti, kaya tırmanışı duvarları ve golf simülatörleri ile size denizde olduğunuzu unutturur. Tüm yolcuları ağırlayacak yemek seçenekleri, Broadway tarzı eğlenceleri ile bu gemileri gezerek keşfetmeniz bile birkaç gününüzü alacaktır. 1000-2000 arası yolcu kapasiteli gemiler. Orta büyüklükteki bu gemilerde çeşitli eğlence ve diğer imkanlar sağlanır. Gemiye iniş ve biniş ve gemi içi alanlara ulaşmanız diğer büyük gemilere göre çok daha kolaydır ve büyük gemilerin yaklaşamayacağı limanlara demirlemeleri mümkündür. 1000 yolcuya kadar kapasitesi olan gemiler. Bu gemide hayat daha kolay olduğu gibi, daha samimi bir ortam bulacaksınız. Müşteri sayısı daha az olduğundan kaliteli yemek ve açık büfe gibi seçenekler mümkündür. Bu gemilerin çoğu 6yıldızlı gemi konforunda olmasının yanı sıra daha küçük limanlara yanaşabilirler ve bu gemilerde hizmetli personel ve katılımcı profilleri büyük ve orta boy gemilere göre daha üst düzeydedir.

http://www.hangigemi.com/


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>