>

EVLİLİK

Hayalindeki eş gerçekten beyaz atlı prens mi?

Türk kadını “kıskanan” eş arıyor, erkekler ise “çekici” olsun diyor
 
   
 
 
     

Bekar Türk kadınının hayalindeki eş gerçekten beyaz atlı prens mi

Türk erkekleri, hangi kişilik yapısındaki kadınlar ile evlenmek istiyorlar? Türkiye’nin ilk ve tek bilimsel evlilik sitesi evlilikmerkezi.com’un 365.000 üyesi arasında yapılan araştırma, bekar gelin ve damat adaylarının eş seçimindeki beklentilerine ışık tutuyor!

Evlilikmerkezi.com’un 18-65 yaş arasındaki 365.000 üyesinin yanıtları doğrultusunda ortaya çıkan veriler, oldukça çarpıcı bilgileri içeriyor. Bu doğrultuda, hiç evlenmemiş ya da dul olan bekar Türk kadınının tercihi kıskanç erkekten yana! Oysa, daha önce evlenip boşanmış (özellikle 25-35 yaş grubundan) kadınlar ise, ikinci evliliklerini yapacak oldukları eşlerinin kıskanç olmamasını istiyorlar. Evlilikmerkezi.com üyelerinin nasıl bir eş adayı tercih ettiklerine dair, diğer dikkat çeken verilerden bazıları ise şu şekilde sıralanıyor:

TÜRK KADINININ ÖNEM VERDİĞİ UNSURLARIN BAŞINDA TEMİZLİK VE DÜZEN GELİYOR!

Eş adayı seçiminde kadınlar için en önemli unsurların başında, erkeğin mantığı ile düşünmesi geliyor! Öte yandan, kadınlar az konuşan ve çekingen kişilik özelliklerine sahip erkekleri kendilerine hiç uygun bulmuyorlar. Bu araştırmanın en dikkat çekici sonuçları ise şöyle: Evlilikmerkezi.com’un hiç evlenmemiş kadın üyelerinin %73’ü, boşanmış kadın üyelerinin %76’sı, dul kadın üyelerinin %60’ı titiz kişilik özelliklerine sahip, mantığı ile düşünen bir eş adayı istediklerini belirtiyorlar. Kadın üyelerin “bağlanan” bir eş adayı tercihi ise medeni hallerine göre bazı farklıklar gösteriyor. Hiç evlenmemiş kadın üyelerin %87’si ve dul kadın üyelerin %85’i “bağlanan” bir eş istiyor, hatta eşinin ailesine bağlılığının bile kendisi için sorun olmayacağını belirtiyor. Ancak, aynı durum boşanmış kadınlar için yine farklılık gösteriyor. Yeniden evlenmek isteyen boşanmış, evlilikmerkezi.com üyesi kadınların sadece %29’u “bağlanan” kişilik yapısında bir eş adayı ile evlenmek istiyor ve eş adayının ailesine aşırı düşkün olmasını kabul edemeyeceğini belirtiyor.

TÜRK ERKEĞİ İSE ÇEKİNGEN, TİTİZ VE BAĞLANAN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNDE BİR EŞ ADAYI İSTİYOR!

Erkek üyelerin verdiği yanıtlar arasındaki dikkat çekici sonuçlar ise şu şekilde sıralanıyor: Hiç evlenmemiş erkek üyelerin %69’u, boşanmış erkek üyelerin %76’sı ve dul erkek üyelerin %63’ü çekici bir eş adayını tercih ediyorlar. Hiç evlenmemiş erkek üyelerin %76’sı, boşanmış erkek üyelerin %65’i ve dul erkek üyelerin %74’ü ise çekingen bir eş adayından yana. Bu sonuçlar, bekar Türk erkeğinin hem çekici, hem de evine bağlı, titiz kadınlar ile evlenmek istediğini ortaya koyuyor. Ayrıca erkekler, evlenecek olduğu kadının düzenli, mantığı ile düşünen kişilik yapısında olmasını istiyorlar. Öte yandan, bekar erkekler, bekar kadınların aksine, içe dönük ve çekingen kişilik yapısında olan eş adayları ile hayatlarını birleştirmeyi bir sorun olarak görmüyorlar ve beraberliklerinde bunu aşabileceklerine inanıyorlar. Ancak, erkekler, eşlerinin mutlaka çekici olmasını tercih ettiklerinin özellikle altını çiziyorlar.

Evlilikmerkezi.com’un Danışmanı Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Mine Eren, üyeler arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’deki kadınların ve erkeklerin eş adayı tercihleriyle ilgili şu yorumlarda bulunuyor: “Kadınlar için eş adaylarının mantıklı düşünmesi çok önemli. Kadın, tertipli, düzenli ve özellikle mantıklı düşünen bir erkeğin güvenilir olacağı inancında. Kadın, erkeğin güvenilir olmasını değişkenlik, hareket ve canlılığa tercih ediyor. Kadın için temizlik, dakiklik, verdiği sözü tutma, önemli günleri hatırlama çok önemli. Türk kadını “eşim beni kıskanmalı” dediğinde eşinin, kendini önemsediğini, yaptıklarından eşinin haberdar olduğu yani fark edildiğini, güzel ve çekici olduğu ve kabul gördüğü duygusunu hissetmekte. Türk kadını eşinin kendisiyle ilgili hassasiyetini ve güvensizliklerini zamanla değiştirebileceğine inanıyor. Kadın ilişkideki güven sorununu ve erkeğin güvensizliğini zamanla sevgisini göstererek, istenilen davranışları sergileyerek çözebileceğine inanıyor. Türk kadını içine kapanık erkeği eş olarak tercih etmezken, Türk erkeği çekingen, çok konuşmayan kadını eş olarak tercih ediyor. Kadın içgüdüsel olarak doğası gereği kendisini, çocuklarını, yuvasını koruyacak erkeğin kuvvetli, sağlam, savaşçı olmasını istiyor. Türk kadını ve Türk erkeği, övülmeyi ve kendini seven birini, baskın kişilik özelliğine sahip, kendi bildiğini yapan, uyumsuz, ısrarcı bir kişiyi hiçbir zaman eş olarak tercih etmiyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>