>

SAĞLIKLI YAŞAM

Adet döneminde bilmeniz gerekenler

Her ay yaşanan özel günleriniz ile ilgili mutlaka bilgi sahibi olun. Aklınıza takılan soruları, cevapsız bırakmayın Adet döneminde yaşananlar,
 
   
 
 
     
Adet düzensizliği, kanamanın çok uzun ya da kısa sürmesi pek çok kadının kafasını karıştıran konular arasında. Adet dönemi ile ilgili akıllara takılan konuları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, bebek com sitesindeki yazısında anlatmış. Kız çocukları doğduğunda yumurtalıklarında 400.000 civarında yumurta vardır. Doğumdan ergenlik dönemine dek geçen sürede yumurtaların bir kısmı dejenere olur. Ergenlik ile birlikte her ay bir yumurta olgunlaşarak atılır. İlk adet kanamasına menarş denir. Adet kanaması 9-16 yaşları arasında başlar.

Kanama sıklığı
Adet kanaması ayda bir olur. 25-30 gün arasında süren adet siklusları normaldir. Adet kanaması 3-7 gün sürer. İlk günlerde daha fazla olan kanama giderek azalır. Adet kanamalarının başladığı dönemlerde bu kanamalar her ay aynı şiddette olmayabilir. Bir ay daha fazla , diğer ay çok daha hafif olabilir.

Kanamalar düzensizse
Adet kanamaları vücut ağırlığına, diyet yapılmasına, heyecan, stres, egsersiz ve hastalıklardan etkilenerek düzensizleşebilir. İlk dönemlerde adet günlerinin uzunluğu değişir. İlk 1-2 yıl düzensiz adet görülmesi normaldir. Menarştan sonra üreme organları ve hormonların uyum içinde çalışmasının düzene girmesi zaman alabilir.

Adet siklusları uzunsa
Bazı kızlar yılda sadece 3-4 kez adet görebilir. Stres, ağır egzersiz, ani kilo kaybı ve diyet nedeni ile adet siklusları bu kadar uzun sürebilir. Hormonal dengesizlikler de bu sürenin uzamasına yol açar. Polikistik over sendromu adı verilen kilo fazlalığı, aşırı tüylenme ve adet düzensizliklerinin görüldüğü durumda da yılda sadece 3-4 kez adet görülür.

Çok kısaysa
Stres, bazı tip egsersizler veya hayatınızdaki diğer değişiklikler nedeni ile adet siklusları 21 günden daha kısa sürebilir. Bu durumda hekiminize başvurarak kontrolden geçmeniz gerekir. Fazla kanama kansızlığa neden olur. Kansız olan kişiler demir içeren besinlerden daha fazla yemelidir.

Tampon kullanımı
En sık kullanılan ürünler pedlerdir. Bir diğer yöntem ise tampon kullanımıdır. Tampon ülkemizde çok yaygın kullanılmayan bir üründür. Genç kızlar için olan ve vajinanın girişindeki zara zarar vermeyen tipleri de vardır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>