>

SAĞLIKLI YAŞAM

Adet sancısına son!...

Doktor kontrolünde kullanılan doğum kontrol hapları adet sancılarının azalmasına yardımcı oluyor.
 
   
 
 
     
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aytekin Altıntaş, doğum kontrol haplarının adet sancılarını yüzde 99 oranında azalttığını, ancak olası sıkıntılarla karşılaşılmaması için hekime başvurulması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Altıntaş, Adana Groseri Marketler zinciri tarafından düzenlenen Sağlık Günleri etkinliğinde verdiği "Kadın Hastalıkları ve Kanser Tehlikesi" konferansında, sık karşılaşılan sorunların başında gelen adet sancıları ve çözüm yolları hakkında bilgi verdi.

Üreme çağındaki tüm kadınların adet sancısı çektiğini söyleyen Prof. Dr. Altıntaş, 24-25 yaş arası, kilo ve sigara içenlerde bunun düzeyinin daha üst seviyede olduğunu kaydetti.

Özellikle gençlerin, sorunu ailesiyle paylaşamadığını ifade eden Prof. Dr. Altıntaş, "Adet sancıları baş dönmesi, sırt ağrısı, mide bulantısı, kusma şeklinde görülüyor. Doğum kontrol hapları adet sancılarını yüzde 99 azaltır.

Ancak, olası bir sorunla karşılaşmamak için sancılı durumlardaki uygulamalarda hekime başvurulmalıdır" dedi.

Kanama düzensizliği konusuna da dikkati çeken Prof. Dr. Altıntaş, "Kanama düzensizliği, en sık ergenlik döneminde ve 40’lı yaşlarda görülür. 40’lı yaşlardan sonra sorunun devam etmesi halinde kesinlikle kontrol altında tutulmalı ve tedavi edilmelidir" dedi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>