>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ağız sağlığı büyük önem taşıyor!

Gerektiği gibi ve zamanında yapılmayan diş ve ağız sağlığı diğer hastalıkların tedavisini güçleştiriyor...
 
   
 
 
     
Kırklareli Diş Hekimleri Odası Başkanı Dr. Ayten Eren, günümüzde ülser, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, şeker ve ülser gibi sistemik hastalıkların ağız sağlığıyla olan ilişkisinin artık bilindiğini belirtti. Ağız bakımının aksamasıyla, dişetinde kanama ve sallanmayla kendisini gösteren dişeti hastalıklarının kayıplara neden olduğunu ifade eden Dr. Eren, şunları kaydetti:

ŞEKER HASTALARI

"Gerektiği gibi yapılmayan ağız ve diş bakımı, sistemik hastalıkların tedavisini güçleştirebiliyor ya da hastalık nedeniyle oluşan bağışıklık sistemi zayıflaması, dişlerimizin kaybına yol açabiliyor. Özellikle iyi kontrol altında tutulmayan şeker hastalarında, ağız bakımının aksaması, ağız ve dişlerde dönüşü olmayan hasarlar yaratabilir. Öte yandan, bu durumun, kandaki glikoz düzeyi kontrolünü zorlaştırdığı da saptandı."

KORONER DAMAR HASTALIKLARI

Edirne-Kırklareli Diş Hekimleri Odası Başkanı Dr. Eren, yine son yıllarda yapılan araştırmalarda, koroner hastalıklarla dişeti rahatsızlıkları arasında bir ilişki olduğunun, üzerinde çalışılan konular arasında olduğunu belirterek, "Dişeti hastalığı olan bireylerde koroner damar hastalıklarının daha sık görüldüğü bildirildi" dedi.

www.habersaglik.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>