>

SAĞLIKLI YAŞAM

Aikido nedir?

Kelime anlamından söz edersek; Ai uyum, ki ruh, do da yol demek. Ve karşınızda Aikido…
 
   
 
 
     
Ruhsal uyum yolu olarak tercüme edebiliriz. İnsan olarak iki bölümden oluşmuşuz. Biri fiziksel, diğeri ruhsal bedenimiz. Fiziksel yapımız ne kadar güçlü ve düzgün olursa olsun, enerjimiz iyi değilse, içimizdeki o enerji, beden, yeterli gelişmemişse hayatta başarılı olmak zorlaşıyor. Bu sporu yapmak istiyorsanız küçük yaşlarda başlamanız gerekiyor. Çünkü bu sporları yapabilmek için vücudun belli bir esneklikte olması gerekiyor.

Uzmanlar bu spora başlamak için en fazla 10-12 yaşında olunması gerektiğini söylüyorlar. Başladıktan sonra yaklaşık, 6 ayda hareketleri uygulamaya başlıyorsunuz. Bir yılda hareketler akıcılık kazanmaya başlıyor, ortalama 2.5-3 yılda da siyah kemer aşamasına gelinir ki. Ama ondan sonra siyah kemerin kendi içinde 10 aşaması var.

Aikido’da “göğüs göğüse dövüş” yapılmıyor. Rakibin saldırısı, saldırı yönüne uzatılarak yönlendiriliyor. Rakip ya fırlatılıyor ya da kontrol tekniğiyle pasif hale getiriliyor. Ama temelde rakibe zarar verilmiyor.Tüm bunların yanında Aikido çalışmaları özellikleri nedeniyle, hiçbir sporun sağlayamayacağı kadar sağlam ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı kolaylaştırıyor. Bilinen bir diğer gerçekse stresten kaynaklanan ruhsal sıkıntılara ilişkin bir çok hastalığın (ülser,uykusuzluk gibi) bu sporla iyleştiği yönünde.

Aikido Sözlüğü

Sensei: Hoca, usta

Dojo: Aikido çalışılan mekan. (Yol'un yeri)

Kamiza: Kurucunun resminin ve onu temsil eden hocanın bulunduğu yer.

Seiza: Japon oturma şekli. Dizlerinin üzerinde oturma

Gi: Antremanda giyilen özel beyaz giysi. Her zaman temiz olmalı

Hakama: Siyah kemer sahiplerinin giydiği siyah pantalon.

Ukemi: Takla

Uke: Birlikte çalışılan eş

Aikidoka: Aikido öğrencisi

Sempei: Kıdemli öğrenci

Kohai: Kıdemsiz öğrenci

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>