>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bahar Alerjileri Astımın Üç Katı

Dikkat...
 
   
 
 
     

Medicana Sivas Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yavuz Sayar, çocukluk çağı hastalıklarından biri olan bahar alerjilerinin, neredeyse astımın üç katı kadar görüldüğünü söyleyerek bahar alerjisine karşı hangi önlemlerin alınabileceği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yavuz Sayar, şu bilgileri verdi: “Mevsimsel bahar alerjileri çocukluk çağında görülen hastalıklardan biridir. Neredeyse astımın üç katı kadar görülmektedir. Özellikle hayatı tehdit eden bir hastalık olmamasına rağmen hayat kalitesini etkileyebildiği için tedavi edilmesi gereken ve önlemler alınması gereken bir hastalıktır. Özellikle bahar alerjilerinde bu alerjileri oluşturan şeyler ağaç, ot, çimen, çiçek polenleri dediğimiz aero alerjenlerdir. Bunların artması ile birlikte bu tür alerjileri olan çocuklar dışarıya çıktıklarında bu alerjiye maruz kaldıklarında burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı gibi belli bulgular ortaya çıkmaktadır. Bu şikayetler çocuklarda hem okulda performans düşüklüğü, başarının azalması uyku, uykusuzluk yorgunluk ve sersemlik hali gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. O yüzden bu hastalıkların tedavi edilmesi, tanınması son derece önem arz etmektedir.”

"Polen Mevsiminde Çocuklar Daha Az Dışarı Çıkmalı"

Sayar, bahar alerjilerine ilişkin şu tavsiyelerde bulundu: "Yapılan çalışmalara göre bahar alerjisi olan çocuklarda bu hastalık astım ile birlikte görülmektedir. Bu hastalıkları azaltmak için için özellikle polen mevsiminde bu çocukların daha az dışarı çıkması, evlerde camların biraz daha kapalı tutulması, onlar evde yokken evin havalandırılması daha uygun olacaktır.

Beslenme açısından sağlıklı yiyeceklerden olan doğal sebze meyveler tüketilmeli katkı maddeleri içeren gıdalardan, abur cubur olarak tarif edilen ürünlerden uzak durulmalıdır. Özellikle bahar mevsiminde aileler bu hastalıkları geçiştirmemeli, günde 1 saatten daha fazla bulguların görülmesi halinde muhakkak bir çocuk doktoruna başvurulmalı” şeklinde konuştu.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>