>

SAĞLIKLI YAŞAM

Alerjik astıma dikkat!

Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları ile Alerji ve İmmünoloji Bölümü uzmanları, özellikle ilkbahar aylarında artan alerjik etkenler nedeni ile ...
 
   
 
 
     

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü uzmanları, toplumda sıkça karşılaşılan astım hastalığının; aralıklı olarak gelen nefes darlığı, göğüste sıkışıklık hissi, öksürük ve hırıltılı soluma şikâyetleri ile otaya çıktığını belirtiyor. Uzmanlar, alerjik astım ve alerjik olmayan astım şeklinde ikiye ayrılan hastalıkta, bahar aylarında artan polenler sebebi ile alerjik astımın nüksedebileceğine işaret ediyor.

VKV Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölüm Şefi Dr. Nevin Uysal; “Şikâyetlerin hangi alerjenlere karşı olduğunu anlamak amacıyla alerji testi yapılabilir. Test sonucu ortaya çıkan alerjenler tespit edildikten sonra, hastanın maruz kaldığı etkenleri engelleme şeklinde önlem alınabilir.” diyerek, alerji testinin önemine dikkat çekiyor. Dr. Uysal, alerjik astıma neden olan etkenleri tespit etmenin, tedavide önemli olduğunu ifade ediyor. Dr. Uysal, “Örneğin, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlara karşı alerjisi olduğu ortaya çıkan astımlı hastaların evcil hayvanlarını evden ve özellikle yatak odalarından uzaklaştırmaları, astım tedavisinin daha başarılı olmasını sağlar.” diyerek, hastalığa neden olan etkenleri ortadan kaldırmanın önemini vurguluyor.

VKV Amerikan Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Bölüm Şefi Dr. Jale Göktan ise ilkbahar aylarında karşılaşılan polen alerjisinin soğuk algınlığı ile karıştırılmaması için, belirtileri hisseden kişileri zaman kaybetmeden doktora başvurmaları konusunda uyarıyor. Bahar nezlesi olarak bilinen; burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırma, gözlerde kaşıntı gibi şikâyetlerle ortaya çıkan polen alerjisinin tedavi edilmediği takdirde alerjik astıma dönüşebileceğini belirtiyor.

Hastalığın tedavisinde; astım ataklarının önlenmesi, günlük aktivitelerin sağlıklı kişiler düzeyine çıkarılması ve ilaçlara bağlı yan etkileri önlenmenin temel amaçlar olduğuna değinen uzmanlar, hastaların astım konusunda bilgilendirmelerinin de çok büyük önem taşıdığını belirtiyor. Uzmanlar, hastalığın ilaçla tedavisinde birinci tür ilaçların (bronkodilatörler) akciğerdeki küçük hava yollarını genişletici ilaçlar; ikinci tür ilaçların da (kortizonlu inhalerler), hava yollarındaki iltihaplanmayı tedavi eden ilaçlar olduğunu açıklıyor.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>