>

SAĞLIKLI YAŞAM

Alerjisi Olanlar Sonbahara Dikkat!

Mevsimsel alerjiler denildiğinde akla, ilkbaharda görülen polen alerjileri geliyor...
 
   
 
 
     

Oysa sonbaharda görülen polen alerjileri, çevresel faktörlerle birleşerek alerjik hastalıkları daha çok arttırıyor. Yabani otlardan yayılmaya başlayan polenler, yağışlarla birlikte artan küf mantarları, kapalı mekanda oluşan ev tozu akarları ve artan viral enfeksiyonlar alerjileri ve astım hastalığını tetikliyor.

Doğanın kışa hazırlık yaptığını, Ağustos sonu başlayan, Kasım ortasına kadar devam eden polenlerin çevresel faktörlerle buluştuğunda alerjik hastalıkların arttığına dikkat çekti. Alerjik bünyeli kişilerin bu dönemde çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, özellikle solunum yolu alerjisi olanların çevresel faktörlere karşı kendilerini korumaları gerektiğinin altını çizdi. Doç. Dr. Antony, sigara dumanının, egzozun, parfümlerin, deodorantların, çamaşır sularının, yumuşatıların, deterjan kokularının kirli havayı oluşturduğunu ve bu ortamlarda alerjik kişilerin özellikle bu dönemde bulunmamaları gerektiğini söyledi. Sonbaharda alerjileri tetikleyen bir başka faktöründe, yağışlarla birlikte artan nem ve yine dökülmüş yaprakların etkisiyle toprakta çoğalan küf mantarı sporları olduğunu belirtti.

Sonbahar Alerjileriyle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, alerji tedavisinde ilk yapılması gereken şeyin korunmak olduğunu vurguladı. Öncelikle alerjinin sebebini bulmanın, polenlerin yoğun olduğu dönemde pencereleri kapalı tutmanın, ev içinde havalandırma sistemleri ve hava filtreleri kullanılmasının, polenlerin yoğun olduğu 10:00 ile 16:00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıda bulunulmamasının, dışarıdan eve gelindiğinde duş alınmasının, bütün kıyafetlerin değiştirilmesinin, kıyafetleri yatak odalarına koyulmamasının, polenlerin çok olduğu yerde spor yapılmamasının, ağız ve burunu koruyan maske kullanılmasının önemine değindi.

Alerjide En Etkili Tedavi Nedir?

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; polen alerjilerinin tedavisinde ki en etkili yöntemin aşı tedavisi olduğunu söyledi. Aşı tedavileri dışında diğerlerinin hastalığı sadece kontrol ettiğini, hastalık sıklığını ve şiddetini azalmasına rağmen, tamamen yok etmediğini vurguladı. Kan ve deri testleriyle hastanın aşı tedavisi için iyi bir aday olup olmadığının belirlenmesinin gerektiğini, aşı tedavilerinin amacının vücudun savunma sistemine, alerjik maddelere karsı

tolerans dediğimiz cevap vermeme tepkisini öğretmek olduğunu söyledi ve alerjik kişilere önemli tavsiyelerde bulundu.

1- Bol Güneş: Gün içinde fırsat buldukça acık havda temiz havdan ve güneşten faydalanmak gerekir. Güneşten aldığımız en önemli şey D vitaminidir ve D vitamin eksikliği alerjileri olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir.

2- İyi Beslenme: Vücudumuzun benzini olan besinlerimizi iyi seçmemiz gerekir. Sağlıklı bir vücut için gerekli olan şeyler mümkün olduğunca bol sebze ve meyve tüketmek, mümkün olduğunca çok renkte ve çeşitte besin tüketmek ve tabi mümkün olduğunca bunlarda organik olarak tüketmek gerekir.

3- Spor: Spor yapmak özellikle yüzme sporu alerjik kişiler için tavsiye edeceğimiz aktivitelerin başında gelmektedir. Fakat her turlu spor, spor yapmamaktan iyidir.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>