>

SAĞLIKLI YAŞAM

Aşı Mevsimi Geldi!

Bulaştırıcı özelliği çok olan ve salgınlara yol açabilen bu hastalıktan korunmanın en iyi yolunun grip aşısı yaptırmak. Aşı mevsimini kaçırmayın.
 
   
 
 
     

Gribe yakalanan kişilerde iş gücü kaybı, üretim kaybı, aktivite kaybı ile birlikte, doktora başvuruda, hastanede yatış süresinde ve tedavi maliyetlerinde artışa neden olmaktadır. Aynı zamanda bu hastalık çeşitli komplikasyonlara yol açabilmekte ve ne yazık ki 250 -500 bin kişi gripten yaşamını kaybetmektedir. Bulaştırıcı özelliği çok olan ve salgınlara yol açabilen bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu ise grip aşısı yaptırmaktır. Bu nedenle her sene sonbaharda (Ekim, Kasım) tek doz aşı yapılarak gripten korunmak mümkün olabilmektedir. Aşının koruyuculuğu %100 olmamakla birlikte, hastalığı önlemede en iyi yol aşılanmak olarak görünmektedir.

Grip Aşısı Kimlere Yapılmalıdır?

Kronik hastalığı olanlar (akciğer hastaları, kalp hastaları, böbrek hastaları, diabetes mellitus, vs.) ve bu kişilerin evdeki bakıcıları,
50 yaş ve üzeri kişiler (özellikle 65 yaş ve üzeri kişiler),
Sağlık çalışanları,
Huzurevi ve bakımevinde kalan kişiler ve orada çalışanlar,
Hamileler (gebeliğin 14. haftasından itibaren yapılması önerilir),
Bağışık sistemi baskılanmış kişiler (kanser hastaları, kemoterapi alanlar, AIDS, organ nakil hastaları, vb.),
6 ay- 18 yaş arası uzun süreli asetil salisilik asit (aspirin) kullanması gereken çocuk ve gençler.

Grip Aşısı Kimlere Yapılmamalıdır?


Yumurta ve aşı içeriğindeki maddelere alerjisi olanlar,
Daha önce grip aşısına karşı alerjisi olanlar,
Daha önce aşılanma sonrası (6 hafta içinde) Gullian Barre sendromu geçirenler,
Orta ya da şiddetli derecede akut hastalığı olanlarda ise aşının ertelenmesi önerilmektedir.

Aşısının Etki Süresi Ne Kadardır?

Grip aşısı; toplumda son bir yıl içinde görülen grip virüslerine karşı oluşturulmuş suşları içermekte olup, virüsün antijenik değişiminden dolayı her yıl yeniden hazırlanmaktadır. Bu nedenle her yıl grip aşısı yinelenmelidir. Grip aşısı sonrası antikor gelişimi yani bağışıklık yaklaşık 14 gün içinde ortaya çıkabilmektedir. Bu süre içinde gribe yakalanmak mümkün olabileceğinden dikkatli olmak ve hastalığa karşı gerekli önlemleri almak gerekir.

Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Ülkemizde bulunan grip aşıları inaktif virüs aşıları olup, aşının gribe yol açması söz konusu değildir. Aşı uygulanan yerde kas ağrısı, hafif kızarıklık ve sertlik gibi lokal bulgular ve hafif ateş olabilir ancak bu belirtiler birkaç günde ortadan kaybolmaktadır.

 

Etiketler: Aşı, Grip, Nezle, Kış, Sağlık, kadın
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>