>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ayaklarınızı Rahatlatmak İster Misiniz?

Ayaklarınız 1-2 dakikadan 1 saate kadar süren özenli davranışları hak ediyor.
 
   
 
 
     

Bütün gün yürüdünüz ve çok yorgunsunuz hemen yere bağdaş kurarak oturun. Sol eliniz ile sağ ayağınızı kavrayın, el ve ayak parmaklarınızı birbirine geçirin. Derin ve düzenli olarak nefes alıp verin. Nefes alıp verirken gözlerinizi kapayın ve enerjinizin vücudunuza nasıl yayıldığını hissetmeye çalışın. Elinizin ve ayağınızın birleşmesi kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bu işlemi diğer el ve ayağınızda uygulayın 5 dakika içinde farkı hissedeceksiniz.

Yürüyüş yapmayı seviyor ve buna zaman ayıramıyorsanız, çabuk yoruluyorsa ayaklarınız bunu denemenizi tavsiye ederiz. Bunun için küçük çakıl taşlarını bir leğenin içine doldurun ve çıplak ayakla içine girin. Değişimli olarak sağ ve sol ayağınızı yukarı kaldırın ve aynı zamanda bir patikada yürüdüğünüzü hayal edin. Bu işlemi 10 dakika yaptıktan sonra ayaklarınıza mentollü sprey sıkın ve ayaklarınızı yüksek bir yere kaldırarak dinlendirin.

Yorgun olan ayaklarınıza biraz daha zaman tanıyın ve üç adımdan oluşan zemin egzersizini mutlaka deneyin. Bunun için ilk adım ayağa kalkın ve bez gibi yumuşak bir maddeyi ayak parmaklarınızla kavramaya çalışın. Aynı işlemi diğer ayağınıza da uygulayın. İkinci adım ise tüm ağırlığınızı ayak parmaklarınıza verin ve ikisini de sağa sola doğru kaydırın. Bu işlemi iki dakika boyunca uygulayın. Son adım için de yere bir taş koyun ve üzerini ayaklarınızla kapatın. Tabanınız taşa değinceye kadar ayağınızı bükmeye devam edin. Bu şekilde 10 saniye bekledikten sonra serbest bırakın. Son adımı her ayağınız için 10 kez tekrarlamanızda fayda vardır. Geçen bu 20 dakika sonunda ise tekrar dinçsiniz.

Ayaklarınız çok üşüdüyse, sizin baharatlı bir ayak banyosu yapmanız gerekmektedir. Leğeni sıcak su ile doldurun ve 3 kaşık hardalı suyun içine atın. Bu suyun içinde ayaklarınızı 20 dakika bekletin. Ayaklarınızın ısındığını ve canlandığını hissedeceksiniz. Bütün bunlara rağmen hala ayaklarınız ısınmadıysa çorabınızı; limon suyu ve lavanta damlattığınız suyun içine sokun ve iyice sıkın. Hemen ayağınıza giyin ve üzerini battaniye ile örtün. Bu sayede kan dolaşımınız hızlanacak ve ayaklarınız ısınacaktır.

Artık kış mevsimindeyiz ve ayaklarımız kapalı ayakkabılar içinde. Ama onlara güzel bir bakım uygulayarak canlanmalarını sağlayabilirsiniz.

İlk önce sıcak suyun içine bir limon suyu sıkın ve ayaklarınızı 10 dakika kadar içinde bekletin. Limonun asidi sayesinde ayaklarınız ölü hücrelerinden kurtulacaktır. Bundan sonra da peeling uygulamalısınız. 4 yemek kaşığı deniz tuzu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp bacaklarınıza masaj hareketleri ile sürün, 10 dakika bekleyin ve sonra durulayın. Bütün bu yorucu işlemlerden sonra biraz daha eğlenceli pedikür uygulamanıza geçin ve son vuruş olarak ta ojenizi sürün. Artık ayaklarınız özgürdür.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>