>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bahar Yorgunluğunu Bitki Çayları ile Atın

Havaların gitgide ısındığı şu günlerde bir çok kişi baharın keyfini çıkarmak bir tarafa yataktan kalkmak bile istemediğinden şikayet ediyor.
 
   
 
 
     

“ Mevsim geçişlerinde yaşanan halsizliğe karşı bitki çaylarının fonksiyonel faydalarından yararlanılabilir.”

Yeşil çay, dut yaprağı, mate yaprağı, funda yaprağı, barut ağacı kabuğu, kiraz sapı, tarçın, kekik, biberiye gibi bitkiler sayesinde güneşli günlerin keyfine varılabileceğini belirtiyor.

Dut yaprağı besinlerdeki kompleks şekerlerin (oligo- ve nişasta gibi polisakaritler) bağırsaklarda basit şekerlere dönüşümünü sağlayan enzimleri (alfa-glikozidaz) baskılayarak emilimlerini engellemekte ve bu suretle şekerin vücutta yağ şeklinde depolanmasını engellemektedir.

Funda yaprağının idrar artırıcı etkisi ile vücuttan ödemin atılmasını sağlar.

Barut Ağacı kabızlığa karşı etkili bir bitkidir, bağırsakların hızlı boşaltılamasına yardımcı olurken, sancıya yol açmaması bir avantajdır.

Kiraz Sapı, idrar artırıcı özelliğinin yanı sıra zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önlemektedir.

Tarçın, şeker metabolizmasının düzenlenmesi ve insülin direncinin kontrol altında tutulması konusunda etkileri ortaya konulmuş bitkiler arasında yer alıyor.

Kekik uçucu yağının mide asidi ve safra artırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkisiyle sindirimi kolaylaştırır.

Biberiye birçok sağlık probleminin çözülmesinde yardımcı olan bir bitkidir. Yapılan deneysel çalışmalarda pankreatik lipaz enzimini baskılayarak bağırsaklardan yağın emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı önleyici bir etkisi olduğu belirtilmektedir. Ayrıca safra salgısını artırarak bilhassa yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırmaktadır. Diğer taraftan, biberiye yapraklarının idrar söktürücü özelliği vücuttan ödemin atılmasını sağlar.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>