>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bebeğinizi koruyun

Sigara bağımlısı anneden bebeğe deri yoluyla nikotin geçiyor.
 
   
 
 
     
TRAKYA Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celal Karlıkaya, ailelerin, çocukların yanında sigara içmeme konusunda biraz daha bilinçlendiklerini belirterek, ''Balkonda dahi sigara içseniz, teninizden bebeğinize belirli oranlarda nikotin geçer'' dedi.

Doç. Dr. Karlıkaya, anne ve babası sigara tiryakisi olan çocukların pasif içici konumuna düştüklerini ifade ederek, bu durumun çocuklarda bronşit ve zatürree riskini oluşturacağını söyledi. Sigara dumanının öksürük, hırıltılı nefes, soğuk algınlığı, kulak ağrısı ve astım krizlerine yol açabileceğine işaret eden Doç. Dr. Karlıkaya, şunları söyledi:

DERİ YOLUYLA GEÇİYOR

''Balkonda dahi sigara içseniz, teninizden bebeğinize belirli oranlarda nikotin geçer. 'Ben bebeğimin yanında içmiyorum' diyerek bir tarafa çekilemezsiniz. Bebekle annenin daha yakın teması olduğu için, sigara bağımlısı anneden bebeğe deri yoluyla nikotin geçmektedir. Bu durum bazı bebeklerde gözlerin kızarmasına, kaşınmasına ve sulanmasına neden olur.'' dedi.

Sigara içenlerin ''içme özgürlükleri'' olduğundan söz ettiklerini ancak, içmeyenlerin de ''temiz ve zehirsiz hava soluma hakları'' bulunduğunu kaydeden Doç. Dr. Karlıkaya, ani bebek ölümü sendromunun, sigara içilen evlerde görülme oranının yüksek olduğuna dikkati çekti.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>